رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

مذاکرات صلح در سودان از سر گرفته می‌شود

9:51 - 22 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۴۶۹۲
فرستاده ویژه اتیوپی در امور سودان از موافقت طرفین درگیر با از سرگیری مذاکرات خبر داد.
مذاکرات صلح در سودان از سر گرفته می‌شودبه گزارش گروه بین الملل ؛ نماینده ویژه اتیوپی – کشور میانجی بحران سودان- اعلام کرد مذاکرات میان ائتلاف تغییر و آزادی و شورای نظامی انتقالی به زودی از سر گرفته می‌شود.

به گزارش رسانه‌های عربی، نماینده اتیوپی از موافقت سران معترض سودانی با توقف اعتراض‌های سراسری ناشی از سرکوب متحصنان در مقابل وزارت دفاع در «خارطوم» به منظور از سرگیری مذاکرات با شورای نظامی انتقالی خبر داد.

نماینده ویژه «آبی احمد» نخست وزیر اتیوپی در امور سودان که مسئولیت میانجیگری در این بحران را پذیرفته است، گفت: "مذاکرات به زودی آغاز خواهد شد. "
 
«محمود دیریر» نماینده ویژه اتیوپی در مذاکرات صلح سودان اعلام کرد شورای نظامی برای اعتمادسازی با آزادی زندانیان سیاسی موافقت کرده است.

انجمن مشاغل حرفه‌ای سودان نیز با انتشار بیانیه‌ای از مردم خواستند به صورت موقت "از روز چهارشنبه به اعتراض‌ها پایان دهند."

شورای امنیت سازمان ملل ضمن اعلام حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک کشور‌های آفریقایی، از طرفین درگیری خواست به همکاری با یکدیگر به منظور دستیابی به راه حلی منسجم برای بحران کنونی ادامه دهند. این شورا همچنین خواستار توقف سریع حملات علیه غیرنظامیان شد.

مذاکرات صلح در سودان میان شورای نظامی و معترضان در پی سرکوب خشونت بار متحصنان در مقابل وزارت دفاع سودان در ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) که منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر از معترضان شد، متوقف شد. معترضان سودانی خواستار انتقال هر چه سریع‌تر قدرت به غیرنظامیان هستند.

این در حالی است که شورای نظامی انتقالی سودان هنوز خبر بازگشت این شورا به میز مذاکره را رسما تایید نکرده است.

یکی از اعضای شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرد این احتمال وجود دارد که با تقسیم قدرت با معترضان موافقت شود، اما رئیس شورا باید فردی از ارتش باشد.

وی همچنین گفت افسران و سربازان مسئول خشونت‌های اخیر در سودان دستگیر شده و اجرایی شدن طرح کمیته تحقیق بین المللی در مورد خشونت را تایید کرد.

این عضو شورای نظامی اعلام کرد این شورا خواهان آغاز مذاکره بدون پیش شرط است.

این در حالی است که معترضان پیش شرط‌هایی را برای از سرگیری مذاکرات اعلام کردند.

در مقابل شورای نظامی تاکنون مسئولیت حملات اخیر را برعهده گرفته و با آزادی زندانیان موافقت کرده است.
 
براساس گزارش‌ها آبی احمد در سفر به خارطوم پیشنهاد تشکیل شورای حکومتی ۱۵ نفره شامل ۸ غیرنظامی و ۷ نظامی در دوره انتقالی را داده بود.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *