وزارت ارشاد جلوی احتکار کاغذ را بگیرد/برای خروج از بحران کاغد به ناشران یارانه دهند

8:41 - 22 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۴۶۸۰
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
نویسنده کتاب «تو تمام نمی‌شوی» گفت: متصدیان امور، مسئولین فرهنگی و وزارت ارشاد باید جلوی احتکار کاغذ را بگیرند و با متخلفین برخورد جدی‌تری نمایند، یارانه‌هایی برای کاغذ در نظر گرفته شود و قیمت تمام‌شده کاغذ در بازار را پایین بیاورند.

سهیلا راجی کاشانی نویسنده کتاب در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی در مورد اثر جدید خود با نام «تو تمام نمی‌شوی» گفت: این کتاب به همت انتشارات روایت فتح به چاپ رسیده و شامل خاطرات «سید اسدالله میر محمدی» است، وی پیش از انقلاب سرگرد ژاندارمری بوده و بعد از انقلاب اسلامی ایران نیز جزو اولین افرادی بود که به جرگه‌ انقلابیون پیوست.

وی در همین راستا ادامه داد: «سید اسدالله میر محمدی» بعد از شروع جنگ تحمیلی بااینکه در مخابرات مشغول به کار بود، به‌صورت داوطلب وارد جبهه می‌شود و در قسمت عملیات و فرماندهی عملیات نقش داشت و حتی با «شهید چمران» نیز همکاری نزدیکی داشت، وی در اوایل جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ در جریان یک عملیات شناسایی متأسفانه به اسارت برده شد و جزو ۵۷ اسیری بود که به مدت ۱۰ سال یعنی تا آخر جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۹ در اسارت ماند.

مسئولین ارشاد جلوی احتکار کاغذ را بگیرند/باید به ناشران یارانه کاغذ بدهند تا از این بحران خارج شویم
راجی کاشانی تصریح کرد: «سید اسدالله میر محمدی» همچنین جزو افسرانی بود که به دستور صدام حتی بعد از صدور قطعنامه نیز بدون اینکه کسی اطلاعی از اسارت وی داشته باشد به‌صورت مخفی نگهداری می‌شد که اگر می‌خواستند برای معاوضه‌ای از افسران ارشد استفاده کنند از وی استفاده کنند و سرانجام وی در سال ۱۳۶۹ آزاد شد و به ایران بازگشت.

این نویسنده در خصوص انگیزه خود از نگارش کتاب «تو تمام نمی‌شوی» افزود: «سید اسدالله میر محمدی» در سال ۱۳۷۰ خاطرات خود را در محافل مختلف مخصوصاً خانواده‌های شهدا عنوان می‌کرد و دریکی از این محافل با دیداری که با «شهید آوینی» داشت، شهید اهل‌قلم از وی پرسید که چرا خاطرات خود را مکتوب نمی‌کنی که میرمحمدی در جواب پاسخ داد، هر موقع زمانش برسد این کار را انجام می‌دهم و بعد‌ها خاطرات وی در مجموعه روایت فتح ثبت و ضبط  شد.

وی ادامه داد: چند سال قبل این افتخار نصیب بنده شد، پیشنهاد نگارش این کتاب به من داده شد و من هم باکمال میل پذیرفتم و نگارش آن را انجام دادم که امیدوارم کار خوبی شده باشد.

نویسنده کتاب «تو تمام نمی‌شوی» درباره زمان نگارش این کتاب افزود: نگارش این کتاب متأسفانه به دلیل حجم بالای خاطرات بسیار طولانی شد و نزدیک به سه سال زمان برد.

وی در خصوص پیشنهاد تبدیل داستان کتاب «تو تمام نمی‌شوی» به فیلمنامه عنوان کرد: صحبت‌هایی شده است، اما اینکه پیشنهاد به‌صورت جدی باشد در حال حاضر خیر، البته کتاب تازه وارد بازار شده است و به زمان نیاز دارد تا شاهد تأثیر آن بر جامعه و مخاطبان باشیم، اما داستان کتاب آن‌قدر پرماجرا است که قابلیت تبدیل به فیلم‌نامه و اقتباس از بخش‌های آن وجود دارد.

راجی کاشانی در ادامه پیرامون سایر کتاب‌هایی که نگارش کرده است افزود: نخستین کتاب من تحت عنوان «با خورشید تا سپیده» که چند سالی از نشر آن توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی می‌گذرد به چاپ چهارم رسیده است و شامل خاطراتی مستند از زندگی حضرت «امام خمینی (ره)» از دوران طفولیت تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی است که به‌صورت داستانی و حکایت‌های کوتاه بیان‌شده و بیشتر مخاطبین آن نوجوانان و جوانان می‌باشند.

وی ادامه داد: این کتاب بازخورد بسیار خوبی در بین نوجوانان داشته است و نگارش این کتاب به دلیل حجم مطالعه بالا چیزی در حدود یک سال زمان برد، البته این کتاب قرار بود در غالب سه بخش چاپ شود، اما متأسفانه بخش آخر کتاب که به دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را روایت می‌کند، در حال حاضر به چاپ نرسیده است.

این نویسنده کتای تصریح کرد: دومین کتابم تحت عنوان «دختری پشت خط» یک کار داستانی بلند است که توسط انتشارات امیرکبیر به چاپ رسیده و چاپ اول آن تمام‌شده، اما در حال حاضر تجدید چاپ‌نشده است و یکسری از آسیب‌های اجتماعی را در رابطه با دختر‌های جوان در غالب داستان بررسی می‌کند، سومین کتابم تحت عنوان «و بازهم عشق» شامل مجموعه داستان کوتاه است که حاصل چندین سال کارگاه داستان‌نویسی است که بیشتر با موضوعات اجتماعی و موضوعات زنان در غالب ۲۵ داستان کوتاه که توسط «انتشارات قرار» به چاپ رسیده است.

مسئولین ارشاد جلوی احتکار کاغذ را بگیرند/باید به ناشران یارانه کاغذ بدهند تا از این بحران خارج شویم
نویسنده کتاب «با خورشید تا سپیده» در خصوص گران شدن قیمت کاغذ و لطمه‌ این معضل به بازار نشر عنوان کرد: امسال گرانی کاغذ در گرانی کتاب و قیمت تمام‌شده تولید کتاب تأثیر زیادی داشته است، طبیعتاً وقتی کاغذ گران شود منجر به گرانی کتاب هم می‌شود و آن دوستانی که اهل کتاب هستند، مطمئناً سبد خرید کتابشان لاغرتر می‌شود و این گرانی لطمه‌ بزرگی به دوستانی که در بازار نشر دست دارند و نویسنده‌ها که باید آثارشان منتشر شود وارد می‌آورد، طبیعتاً قیمت گران شود تعداد نشر پایین می‌آید و کتاب کمتر خریداری می‌شود و قشر کمتری به محتوای آن کتاب دسترسی خواهند داشت.

وی در پایان در خصوص راهکار خروج از این بحران خاطرنشان کرد: بالاخره متصدیان امور، مسئولین و وزارت ارشاد باید جلوی احتکار کاغذ را بگیرند و با متخلفین برخورد جدی‌تری نمایند و یارانه‌هایی باید برای نشر کاغذ در نظر گرفته شود و قیمت تمام‌شده کاغذ در بازار را پایین بیاورند که هم ناشرین بتوانند تعداد بیشتری اثر را به چاپ برسانند و هم مردم نیز تمایل بیشتری به خرید کتاب داشته باشند.
انتهای پیام.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *