جلوگیری از شوک به بازار ارز/ مردم به هیچ وجه به شرکت‌های مشاوره وام بانکی اعتماد نکنند

۰۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۳:۳۴
کد خبر: ۵۲۰۱۶
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: رئیس کل بانک مرکزی گفت: سیاست این بانک جلوگیری از وارد آمدن شوک به بازار ارز است.
به گزارش ، ولی الله سیف در حاشیه نشست هم اندیشی روابط عمومی بانک مرکزی با رسانه ها در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره برخی نوسانات بازار ارز تاکید کرد: شرایط بازار ارز با ثبات است و یکی از سیاست های بانک مرکزی جلوگیری از وارد امدن شوک کوتاه مدت به این بازار است.

رئیس کل بانک مرکزی بابیان اینکه این بانک به هیچ وجه نه در جهت افزایش نه در جهت کاهش نرخ ارز خارجی اقدامی نمی کند گفت: تلاش ما این است که جلوی شوک‌های موقت را در بازار ارز بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه عملکرد چند ماه گذشته نیز همین را نشان می دهد افزود: دامنه نوسانات نرخ ارز در یک سال اخیر نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد کاهش یافته است ،این نشان می دهد ما به فکر ثبات اقتصادی و آرامش در اقتصاد کشور هستیم.

سیف با بیان اینکه بانک مرکزی از نوسانات شدید در بازار ارز جلوگیری کرده است،‌گفت: نوساناتی که عده ای متضرر و عده ای به ظاهر خوشحال می شدند به ضرر اقتصاد کشور است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با رد برخی اظهار نظرها که دولت هزینه های اداری خود را از نوسانات نرخ ارز تأمین می کند، افزود: این حرف‌ها عجیب است و صحت ندارد و برخی از افراد اطلاعاتشان در حدی نیست که در این زمینه  اظهار نظر کنند.

سیف درباره نرخ تورم هم گفت: جهت گیری و تلاش این است که تورم سال 94 از سال 93 کمتر باشد اما الان این موضوع در دست بررسی است و نمی توان رقم های دقیق را اعلام کرد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: تورم تک رقمی برای سال 95 پیش بینی شده بود که امیدواریم با بررسی هایی که انجام می دهیم در یک ماه آینده پیش بینی های خود از تورم پایان 94 و 95 را قاطع تر اعلام کنیم.

سیف درباره رشد نقدینگی نیز گفت:‌ رشد نقدینگی نسبت به سال های قبل پایین تر است.

وی افزود: بحث خروج از رکود را داشتیم و بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی دولت متهم بودند به اینکه سیاست انقباضی در پیش گرفتند و همه توان را به کنترل تورم متمرکز کرده و توجهی به خروج از رکود ندارند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: آمار نقدینگی بسیار متعادل است که هم توانسته تورم را کنترل کند و هم منجر به خروج از رکود شود.

سیف درباره سیاست بانک مرکزی در قبال شرکت‌های مشاوره وام بانکی افزود: مردم به هیچ وجه نباید به این شرکت‌ها اعتماد کنند.

وی با بیان اینکه نظام بانکی به هیچ وجه واسطه ندارد، افزود: اگر کسانی فریب این شرکت‌ها را بخورند همان اتفاقی برایشان می افتد که برای سپرده گذاران موسسات غیرمجاز رخ می دهد.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: فریب این شرکت‌ها را خوردن مساوی با ضرر کردن است؛ به همین خاطر مردم اصلاً نباید به این شرکت‌ها اعتماد کنند.

سیف درباره کلاهبرداری برخی  لیزینگ‌های غیرمجاز ،گفت: بانک مرکزی درصورت اطلاع از فعالیت این لیزینگ‌ها حتماً آنها را به مرجع قضایی معرفی می کند.

وی از برنامه بانک مرکزی برای برخورد جدی با لیزینگ‌های غیرمجاز خبر داد و گفت: بانک مرکزی نسبت به همه نهادهای فعال در بازار پول مسئولیت دارد و فعالیت آنها را دنبال می کند.

رئیس بانک مرکزی همچنین بار دیگر درباره سپرده گذاری مردم در موسسه های مالی غیر مجاز هشدار داد و بر برخورد با این موسسه ها تاکید کرد.

برچسب ها: بانک مرکزی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *