اهمیت خواندن دعای سحر در ماه مبارک رمضان/در ماه مهمانی خدا از نیازمندان دستگیری کنیم

18:01 - 01 خرداد 1398
کد خبر: ۵۱۹۹۰۴
کارشناس علوم قرآنی گفت: خواندن دو دعا در ماه خدا سفارش موکد شده است، دعای سحر که گنجینه الاسرار همه دعاهاست و دیگری دعای افتتاح که در آن خواسته‌های مادی، معنوی و رسیدن انسان به روزی حلال توام با برکت و مغفرت آمده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم بهاری کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی گفت: یکی از عالی‌ترین و زیباترین مهمانی‌هایی که پروردگار عالم برای بندگانش تدارک می‌بیند و هر سال تکرار می‌شود ماه مبارک رمضان است.

وی در همین راستا افزود: خداوند متعال ماه مبارک رمضان را برای بندگانش مقرر و فرصتی را فراهم کرده است تا بندگان در صورتی که آلودگی از گناه در قلبشان نشسته از این گناهان رها شوند.

این کارشناس علوم قرآنی اظهار کرد: پیامبر اسلام (ص) درباره ماه مبارک رمضان می فرمایند: این مهمانی سه ویژگی برکت، رحمت و مغفرت را در خود دارد. نفس کشیدن، خوابیدن، تسبیح و ذکر، راه رفتن و نگاه کردن، عبادت است و یک عمل بنده در ماه مبارک رمضان به عالی‌ترین شکل پذیرفته می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین بهاری ادامه داد: در ماه مبارک رمضان بنده با گرسنگی و تشنگی، یاد قیامت می‌افتد و این سختی آخرتِ بنده را رقم می‌زند و بنابراین ماه مبارک رمضان با فضائل بسیار با عظمتی بر ما ارزانی می‌شود که باید قدر آن را بدانیم و از لحظه به لحظه آن بهره‌برداری کنیم.

وی درباره چگونگی قدردانی و بهره‌برداری از برکات و عظمت ماه مهمانی خدا توضیح داد: قرائت قرآن و تدبر در آیات آن سفارش حضرت محمد (ص) در ماه مبارک رمضان است که می‌فرمایند خواندن یک آیه در این ماه برابر با ختم قرآن است.

این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: همچنین در روایات آمده است که حضرت علی (ع) از پیامبر اکرم(ص) سوال می‌کنند که افضل اعمال شب‌های قدر چیست؟ رسول خدا (ص) پاسخ می‌دهند تمام ماه مبارک رمضان در یک طرف و فضیلت شب‌های قدر در طرف دیگر قرار دارد و افضل اعمال در شب‌های قدر ترک گناه است یعنی به خداوند قول دهد که دیگر سراغ گناه نمی‌رود و از آن دوری می‌کند.

این کارشناس علوم قرآنی افزود: حضرت محمد (ص) فرمودند: هرکس ماه رمضان را به آخر رساند و از خداوند قدردانی و سپاسگزاری کند؛ چون مانند طفلی است که تازه از مادر متولد شده، با این تفاوت که عبادتِ ۷۰ سال زندگیِ یک ولی خدا در پرونده اعمال او ثبت و ضبط شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهاری با اشاره به دیگر اعمال ماه مبارک رمضان، افزود: ماه مبارک رمضان بهترین فرصتی است که افراد به عبادت شخصی بپردازند و به صدقه دادن، نذری دادن، دستگیری کردن از مستمند و فقیر و توجه و توسل معنوی به پروردگار عالم اقدام کنند.

وی افزود: خداوند می‌فرماید اگر گره‌ای از گره‌های زندگی یک بنده را بازکنید که مشکل او رفع شود من هم گره زندگی شما را باز می‌کنم. این ماه فرصت بسیار ارزشمندی است تا گره از زندگی هموطنانمان باز کنیم که خداوند عالم نیز گره از زندگی ما باز کند و رحمت اش را برای ما ارزانی دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهاری با اشاره به دعا و اعمال تاثیرگذار در ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: خواندن دو دعا در ماه خدا سفارش موکد شده است؛ دعای سحر که گنجینه الاسرار همه دعاهاست و دیگری دعای افتتاح که در آن خواسته‌های مادی، معنوی و رسیدن انسان به روزی حلال توام با برکت و مغفرت آمده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *