شرکت‌های هرمی همچنان درکمین جوانان هستند/عضوگیری توسط شرکت‌های هرمی وجود دارد

12:21 - 01 خرداد 1398
کد خبر: ۵۱۹۷۴۱
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت:با وجود انعکاس اخبار مربوط به برخورد با شرکت‌های هرمی و دستگیری اعضای اصلی این شرکت‌های غیرقانونی در طی ده سال گذشته و اطلاع رسانی و آموزش همگانی در رسانه ملی و مطبوعات در نهایت ناباوری همچنان شاهد جذب افراد در این شرکت‌ها هستیم.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه سردار علی رضا لطفی اظهار داشت:از دیماه سال ۸۴ که فعالیت این شرکت‌ها در زمره جرائم اخلال در نظام اقتصادی کشور به شمار آمد این شرکت‌ها به صورت زیرزمینی و تحت عناوین مختلف اقدام به عضو گیری می‌کنند.

 

لطفی تشریح کرد: در ده سال گذشته برخوردهای زیادی با شرکت های هرمی شد و همچنین قدم بزرگی در راستای آموزش همگانی و اطاع رسانی برداشته شد عموم افراد بر این باورند که  کسی توسط این شرکت‌ها مورد اغفال قرار نمی گیرد، اما در نهایت تاسف نه تنها هنوز عضوگیری توسط این شرکت‌ها وجود دارد که اکثر افراد جذب شده نیز از جوانان تحصیل کرده است.

وی در ادامه افزود:تنها نکته‌ای که عضوگیری‌های اخیر را از سال‌های گذشته متمایز می‌کند محل سکونت این افراد است. خوشبختانه با وجود آگاهسازی‌های صورت گرفته توسط پلیس و ارتقاء دانش انتظامی شهروندان این شرکت‌ها در جذب عضو از میان شهروندان و جوانان تهرانی با شکست مواجه شده اند. اما سیل شکایات و اعلام فقدانی خانواده‌ها از نقاط مختلف کشور به پلیس آگاهی تهران بزرگ نشان می‌دهد این شرکت‌های غیرقانونی دام تبلیغات فریبنده خود را متوجه جوانان تحصیل کرده، اما بیکار شهرستانی نموده اند.

رئیس پلیس آگاهی تهران گفت:شکل و ساختار فعالیت این شرکت‌ها هرمی است و افراد تحت عنوان عضو شناخته می‌شوند و عضو کسی است که با پرداخت مبلغی اقدام به سرمایه گذاری نموده و برابر دستورالعمل کاری برای اینکه بتوانند به سود برسد باید تعدادی را به عنوان زیرشاخه معرفی و از آن‌ها نیز جذب سرمایه نماید و به حساب شرکت واریز کنند.افراد عضو شده دارای تحصیلات دانشگاهی و مدارک عالیه بوده و پس از پرداخت حداقل مبالغ میانگین ۲۵ میلیون تومان باید برای فعالیت در شرکت اقدام به جذب زیرمجموعه نماید و جهت انجام این کار مخاطبان خود را که ساکن شهرستان می‌باشند به بهانه استخدام در شرکت‌های معتبر دولتی مانند: شرکت نفت، پتروشیمی و شرکت‌های اقماری، وزارت نیرو، شرکت مپنا و ... به تهران دعوت می‌نمایند.

سردار لطفی در ادامه تصریح کرد:در سطح اول نفرات جدید الورود و استیج زده‌ها می‌باشند ازجمله:لول اول ۰-۰ یعنی کسی که تازه وارد شده است، لول دوم ۰-۱ کسی که یک نفر را وارد کرده است، ۱-۱ کسی که دونفر را وارد کرده است و به اصطلاح استیج زده است، لول سوم ۲-۱ یعنی کسی که یکی از زیرمجموعه هایش یک نفر را وارد کرده است، ۲-۲ یعنی کسی که هر کدام از زیر مجموعه هایش یک نفر را جذب کرده باشد، ۳-۳ کسی که دو زیر مجموعه هایش استیج زده باشد و به اصطلاح در حال آفیسر شدن می‌باشد.

وی ادامه داد:سطح دوم به نام آفیسر شناخته می‌شود، آفیسر کسی است که مسئولیت مدیریت و کنترل اعضاء در آفیس (دفتر) را به عهده داشته و در مقاطعی اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی وتوجیهی می نماید. آفیسر ممکن است یک یا دو نفر به عنوان دستیار در اختیار داشته باشد که موارد مربوط به تدارکات و تهیه لوازم و مایحتاج را برعهده دارد.چ


سطح سوم ساپورتر می‌باشد که آفیسر تمام موارد کاری خود مانند برگزاری کلاس آموزشی چه در محل آفیس و یا خارج از آفیس (پارک‌ها، اماکن عمومی و ..) اعزام تیم برای مصاحبه جذب افراد جدید و اموراتی از این دست را هماهنگ می‌نماید و حداقل مسئولیت هدایت دو آفیس را برعهده دارد.

سطح چهارم لیدر می‌باشد. لیدر فردی است که معمولا تعدادی آفیس را در اختیار داشته و ازطریق هماهنگی با ساپورتر‌ها و آفیسر‌ها نسبت به کنترل آفیس‌های تحت نظر اقدام می‌نمایدکه در برخی موارد مشاهده شده لیدر‌ها پس از اینکه آفیس توسط پلیس شناسایی و افراد دستگیر شدند با تطمیع برخی افراد بیرونی که دارای فیش حقوقی و جواز کسب می‌باشند به مراکز قضائی مراجعه و اقدام به سپردن وثیقه یا کفالت جهت آزادی دستگیرشدگان می‌نماید و این عمل در راستای جذب مجدد افراد و راه اندازی آفیس انجام می‌گیرد.

سردارلطفی گفت:در حال حاضر قریب به اتفاق اکثر آفیس‌ها تحت عنوان شرکت Q-NET فعالیت داشته و با موضوع خرید تور‌های مسافرتی که همگی تور خارج از کشور می‌باشند اقدام به اخذ مبالغ مختلف از اعضا می‌نمایند. البته در برخی موارد افرادی در خارج از آفیس بدون داشتن دفتر و مکان، اقدام به جذب سرمایه افراد می‌نمایند و این به گونه ایست که این افراد در بین همکاران خود و کسانی که در یک صنف فعالیت می‌نمایند ورود کرده و با استفاده از همان شگرد و نام برخی شرکت‌های داخلی و خارجی و یا حتی موضوع کار یا حرفه خود اقدام به کلاهبرداری می‌نمایند.

وی اضافه کرد:پیرو بخشنامه و دستورالعمل‌های صادره از پلیس آگاهی ناجا مبنی بر تشدید فعالیت‌های شرکت‌های هرمی در سطح شهر تهران و استان‌های اطراف، تعدادی از افراد جذب شده یا خانواده‌های اعضای جذب شده در شرکت‌های هرمی به اداره ۱۴ معاونت جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه و با در دست داشتن شکوائیه تقاضای شناسایی و یافتن فرزندانشان و دستگیری اعضای بالادستی خود را نمودند؛ لذا کارگروهی از کارآگاهان مجرب جهت رسیدگی تخصصی و مقابله با آن‌ها در سال ۱۳۸۹ در این پلیس تشکیل شد و با همکاری سایر ارگان‌های دولتی و امنیتی با توجه به فعالیت آشکار شرکت‌های هرمی از جمله گلد کوئست در یک عملیات ضربتی و هماهنگ در سطح حوزه قضائی و انتظامی تهران بزرگ حدود ۴۰۰ دفتر شناسایی و جمع آوری شد.

 

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت:پس از اجرای عملیات مذکور شرکت‌های هرمی جهت بقا و ادامه جذب افراد شروع به فعالیت‌های مخفیانه و زیرزمینی نمودند و با توجه به رسانه‌ای شدن موضوع، نام و نحوه عضوگیری را تغییر داده و به بهانه استخدام یا سرمایه گذاری در بازار‌های جهانی (فارکس) اقدام به جذب افراد با مبالغ مختلف که بعضا به چند صد میلیون تومان از هر نفر می‌رسد می‌نمایند.با توجه به رویه جدید شرکت‌های هرمی و دستگیری‌های متعدد اعضاء اسنادی در آفیس‌ها کشف گردید که در آن‌ها نحوه فرار از چنگال قانون و جلوگیری از شناسایی توسط مامورین انتظامی بطور جامع و کامل آموزش داده شده بود.

وی افزود:با توجه به دستگیری‌های صورت گرفته در شهر تهران و ناامن شدن حوزه انتظامی تهران بزرگ برای این افراد سردسته‌ها و لیدر‌ها اقدام به انتقال دفاتر خود از تهران به شهر‌های مجاور نموده و برنامه ریزی خود را در عضوگیری، بر اغفال جوانان تحصیل کرده از استان‌های دوردست متمرکز  کرده اند،به همین خاطر به خانواده‌ها توصیه می کنیم به منظور مراقبت و محافظت از فرزند خود به این هشدار‌ها توجه نمایند:


۱-بعضا دیده شده افرادی که در ابتدای عضویت در این شرکت‌ها توسط پلیس نجات می‌یابند همچنان متعجب هستند که چرا پلیس مانع از شراکت آنان در تجارتی سودآور گردیده است. با یک مثال ساده برای این افراد می‌توان شرکت‌های هرمی را به جارو برقی تشبیه نمود که سود واقعی تنها نصیب سرشاخه‌های اصلی می‌شود و چیزی به افرادی که در مسیر جذب سرمایه به درون این جاروبرقی هستند نمی‌رسد.


۲-به هیچ وجه به درخواست مبالغ میلیونی (معمولا ۳۰ میلیون به بالا) فرزندانتان که برای استخدام راهی تهران شده اند تحت عنوان ضمانت برای کار و خرید وسیله و... پاسخ مثبت ندهید و به آشنایان و اطرافیانتان نیز بسپارید به هیچ عنوان این پول را به فرزندتان ندهند. تنها راهی که می‌توانید زمینه بازگشت فرزندتان را فراهم کنید عدم پرداخت پول می‌باشد، چون تنها در این صورت است که این شرکت‌ها دست از اغفال سوژه برداشته و وی را رها می‌سازند.


۳-نسبت به سکونت تعداد زیادی جوان در یک آپارتمان کوچک و با رفت و آمد محدود در محل سکونت خود، به وجود شرکت‌های هرمی شک کرده و مراتب به پلیس اطلاع دهید.


۴-هرگونه استخدام در سازمان‌های دولتی از طریق رسانه‌های جمعی اعلام می‌گردد. پس در صورت تماس یک دوست قدیمی در مورد استخدام در این سازمان‌ها و وسوسه و دعوت فرزند شما به تهران به نیت فرد در عضوگیری برای شرکت‌های هرمی شک کرده و مانع پاسخ مثبت فرزندتان به این دعوت شوید.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *