جایگاه طب ایرانی در کشور احیا شود

۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱:۰۶
کد خبر: ۵۱۴۵۰۵
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور با بیان اینکه طب ایرانی تا ۵۰۰ سال قبل در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شد،گفت: جایگاه طب ایرانی در کشور احیا شود.

جایگاه طب ایرانی در کشور احیا شود

به گزارش خبرنگار گروه جامعه ، حسینعلی شهریاری در اولین هم اندیشی بنیاد ملی طب ایرانی که ظهر امروز در دانشکده طب ایرانی برگزار شد، اظهار داشت: طب ایرانی تا ۵۰۰ سال قبل در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شد.

وی افزود: متاسفانه ما غفلت کردیم، هرآنچه داشتیم آن‌ها استفاده کردند وما نتوانستیم پا به پای طب ایرانی پیشرفت کنیم و ذوق زده شدیم و در دامن طب نوین افتادیم.

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور با بیان اینکه قطعا هماهنگی بین طب نوین و طب سنتی ضرورت دارد، بیان کرد: شاید درمان بسیاری طب سنتی و یا طب ایرانی ممکن نباشد، اما ما در جایگاهی هستیم که کار‌هایی که در بسیاری از کشور‌های دنیا در حال انجام است در ایران حاضر نشدیم بپذیریم که انجام شود.

وی با بیان اینکه من شنیدم درکشوری مانند انگلیس بیش از ۱۶۰ مرکز حجامت وجود دارد، عنوان کرد: در کشور‌های مانند آمریکا و دیگر کشور‌ها در حال استفاده از این ظرفیت‌ها هستند، ما هنوز این خودباروی را نسبت به خیلی از مسائلی که در طب ما بوده را نداریم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای با بیان اینکه برخی آثار طب ایرانی خیلی مغرضانه تکذیب می‌شود، گفت: از نظر علمی نتوانستیم جایگاه طب ایرانی را تببین کنیم، در علم نوین شواهد بالینی باید وجود داشته باشد، یکی از خواسته‌های ما در مورد طب سنتی و طب ایرانی هم وجود شواهد بالینی است و باید با شواهد بالینی به طب نوین این باوررا بقبولانیم که نتیجه حاصله ناشی از تحقیق بوده و قطعا آن پزشک طب نوین نیز این موضوع را می‌پذیرد.

شهریاری با بیان اینکه در حوزه طب سنتی و طب ایرانی در کشور بی اخلاقی‌هایی مشاهده می‌شود، متذکر شد: انسان‌هایی به اسم دکتر داریم که از رسانه‌های عمومی استفاده می‌کنند و می‌گویند که واکسن نزنید، نمک ید دار نخورید و موارد مشابه را مطرح می‌کنند.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور با بیان اینکه باید با این بی اخلاقی‌هایی که در طب ایرانی و سنتی در کشور وجود دارد مبارزه کرد، عنوان کرد: اگر بخواهیم طب ایرانی به معنی واقعی در کشور رواج یابد باید به هر قیمتی جلوی این بی اخلاقی‌ها در حوزه طب سنتی و طب ایرانی گرفته شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه برخی بیماری‌ها هزاران میلیارد هزینه دارند، تصریح کرد: برای بیماران پروانه‌ای اگر هزاران میلیارد تومان هزینه دیده شود باز هم کم است، تنها پانسمان این کودکان در گذشته ماهی یک میلیون تومان هزینه داشت، که به شدت هزینه این پانسمان افزایش یافته است که تنها این کودکان مبتلا درد نداشته باشند.

وی با بیان اینکه باید به سوی طب سنتی و ایرانی برویم که نگذاریم انسان‌ها بیمار شوند، گفت: در مورد فروش دارو در دنیا مافیا وجود دارد، نباید به سادگی فکر کرد که می‌توان با این مافیای تجهیزات پزشکی و دارو‌های نوین در دنیا مبارزه کرد، آن‌ها دوست ندراند که بسیاری از بیماری‌ها در دنیا از بین برود، چون از این محل دارویی تولید می‌کنند که هزاران میلیارد در دنیا برای آن‌ها کسب سود دارد.

شهریاری با بیان اینکه رهبری معظم انقلاب چندین بار در فرمایشات خود در مورد سبک زندگی فرمایشاتی را مطرح کرده اند، ادامه داد: باید با خود مراقبتی کاری کرد که بیمار نشد، در اسلام و روایات ائمه مطالبی زیادی در این مورد مطرح شده و در طب ایرانی نیز به این موضوع پرداخته شده که متاسفانه ما از این موضوع روی برگرداندیم.

وی با بیان اینکه یکی از این آسیب‌ها مصرف بیش ازاندازه فست فود است، گفت: میزان زیادی از جمعیت نوجوانان کشور مبتلا به چاقی هستند که این موضوع تبعاتی همچون سرطان و فشار خون و دیابت را به همراه دارد، طب سنتی و ایرانی واقعا در دنیا جایگاه دارد.

وی با بیان اینکه دانشکد‌های طب سنی حرکتی لاکپشتی و بسیار کند دارند، افزود: علی رغم فرمایشات رهبری معظم انقلاب و قوانین بالادستی در این زمینه خوب پیش نرفته‌ایم، دلیل آن هم این است که ما پزشکانی هستیم که با طب نوین آموزش دیده ایم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *