آیین تجلیل از ۱۰۳ قاضی نمونه استان قزوین برگزار شد

۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹:۴۶
کد خبر: ۵۱۴۴۷۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
با حضور حجت الاسلام والمسلمین قدرتی از ۱۰۳ قاضی نمونه استان قزوین که از سوی معاونت نظارت و ارزشیابی دادسرای انتظامی قضات حائز رتبه برتر شده بودند، تقدیر و تجلیل شد.

آیین تجلیل از 103 قاضی نمونه استان قزوین برگزار شدبه گزارش گروه حقوقی و قضایی ، به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، حجت الاسلام والمسلمین قدرتی در آیین تجلیل از قضات نمونه این استان که در سالن عدالت دادگستری کل استان قزوین برگزار شد، گفت: خداوند در بین نعماتش، بالاترین نعمت را ولایت و رسالت برای انسان‌ها و هدایت جامعه قرار داده چرا که در سایه هدایت، انسان به کمال خواهد رسید و این هدایت توسط اولیاء الهی که برای هدایت انسان‌ها مبعوث شده اند و همان هدایت تشریعی است، تحقق پیدا کرده است و یکی از اهداف و رسالت اصلی انبیاء همین امر بوده است.

مقام ارشد قضایی استان قزوین افزود: همیشه در تاریخ ازعدالت امیرالمومنین (ع) صحبت بوده است و علی (ع) کسی بود که منافقین و خوارج تشنه خون او بودند، ولی او تا آخرین لحظه اجازه نداد که آنان از حقوق اجتماعی خود محروم شوند و تا زمانی که دست به اسلحه نبرده بودند با آنان برخورد جدی ننمود و حتی سهم آنان را نیز از بیت المال پرداخت می‌کرد و همین عدالت علی (ع) بود که در تاریخ ماندگار شد، زیرا حب و بغض‌ها را در جهت تحقق و اجرای عدالت نادیده می‌گرفت.

رییس کل دادگستری قزوین در ادامه بیان داشت: امروز بخشی از وظیفه سنگین هدایت جامعه به قضات سپرده شده است و آنان هستند که ادامه دهنده رسالت انبیاء و اولیاء الهی هستند و به واقع می‌توان گفت که شغل قضاوت، شغل انبیاء است و انبیاء وقتی برای هدایت بشر آمدند بدون هیچ اجر، مزد، تعریف و تمجیدی به هدایت بشری مشغول بودند و کار و تلاش قضات را نیز در این راستا با حقوق، ارج و مزد نمی‌توان ارزشیابی کرد و شغل قضاوت با مادیات قابل ارزشیابی نیست.

وی تصریح کرد: ما در پشت میز قضاوت نشسته ایم و حاکم هستیم و در مقابل ما طرفین دعوی قرار دارند، اما روزی فرا خواهد رسید که حاکم خداست و اعمال و رفتار ما در نزد خدا قرار دارد و قضاوت خواهد کرد و در این جایگاه خطیر نباید از روز حساب و روزی که همه ما در مقابل خالق و قاضی هستی باید پاسخگو باشیم، غافل شویم.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی خاطرنشان کرد: مقام عظمای ولایت نیز در این خصوص توصیه فرموده‌اند زمانی که در پشت میز قضاوت قرار می‌گیرید، خدا را در بالای سر و قانونی که در مقابلتان قرار دارد را فراموش نکنید.

این مقام قضایی استان قزوین اظهار داشت: تفاوتی ندارد که ما در کدام یک از مناصب قضایی اعم از دادیار، بازپرس، دادرس، رئیس شعبه و مستشار انجام وظیفه می‌کنیم، همین که حکم قضایی دریافت کرده ایم و وارد شغل سخت قضاوت شده ایم باید خود را در مقابل جان، مال، ناموس و آبروی مردم امانتدار بدانیم.

رییس شورای مسئولان قضایی استان قزوین در ادامه افزود: قضاوت تنها یک شغل نیست بلکه ظلم ستیزی و دفاع از حق و یاور مظلوم بودن است و علیه ظلم و بی عدالتی و تعدی و تجاوز به حقوق دیگران قیام کردن به عنوان یک تکلیف و مسئولیت برعهده قضات نهاده شده است.

رییس کل دادگستری استان قزوین در ادامه گفت: رهبر فرزانه انقلاب و همچنین ریاست قوه قضاییه در سخنان اخیرشان تاکید فراوانی بر معرفی قضات برجسته و نمونه به جامعه داشتند و اجرای دستورالعمل صدور کارنامه قضایی از سوی دادسرای انتظامی قضات اقدامی بسیار شایسته و ارزشمند در جهت تقدیر و تجلیل از قضات نمونه بود و جای بسی تشکر دارد.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی در پایان برخی مولفه‌های حائز اهمیت در صدور کارنامه قضایی را برشمرد و افزود: رعایت شان و آداب قضاوت، خوش رفتاری، التزام به موازین اسلامی و اخلاقی، حسن شهرت، مستند و مستدل بودن آراء صادره، برخورداری از دانش و رعایت نگارش حقوقی، شجاعت و استقلال، مهارت قضایی و... از جمله مهمترین معیار‌ها در صدور کارنامه قضایی از سوی معاونت نظارت و ارزشیابی دادسرای انتظامی قضات بوده است و همچنین قضات منتخب و نمونه در زمینه مدیریت پرونده‌های قضایی، مهارت در بهرمندی از سامانه‌های فناوری اطلاعات، نظارت بر عملکرد زیر مجموعه و پاسخگویی به مراجعین نیز عملکرد مناسب و قابل قبولی داشته اند.

گفتنی است: در پایان این مراسم از ۱۰۳ قاضی نمونه استان قزوین که از سوی معاونت نظارت و ارزشیابی دادسرای انتظامی قضات حائز رتبه برتر شده بودند، تقدیر و تجلیل شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *