سرنوشت یک جامعه به شما گره خورده است

۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۱۹
کد خبر: ۵۱۴۳۸۵
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
روز معلم، روز بزرگداشت عشق و ایثار است. تجلیل از کسانی که علم را در جان‌ها جاری می‌کردند. خود می‌سوختند و با دانش خویش، جامعه را می‌ساختند و فردایی باشکوه را نوید می‌دادند.

به گزارش گروه جامعه ، امروز، روز بزرگداشت کسانی است که الف. قدّشان، در راه تعلیم خوبی‌ها خمیده شد. روز پاسداشت عزیزانی است که در سنگر علم و دانش، سربازانی با اخلاص و دانشمند تربیت کردند. امروز، روز یاد کردن از گمنامان آشناست؛ آنان که دفتر‌های خاطرات از عطر یادشان آکنده است.

معلم باید نیروی فکری متعلم را پرورش دهد و او را به سوی استقلال رهنمون شود. باید قوه ابتکار او را زنده کند. نقش معلم در جامعه، نقش انبیاست.

نخستین و اساسی‌ترین نشانه معلم نمونه، برخورداری او از سوز و گداز «انسان سازی» است. تنها عده معدودی از انسان‌ها هستند که همه وجودشان سرشار از سوز و گداز سازندگی است. این افراد عاشق تربیت هستند. قوی‌ترین انگیزه در آنها، سوز و شوق انسان سازی است. این افراد، از هدایت فردی به شادی و خرسندی دست می‌یابند. سوز و گداز، اساسی‌ترین و ضروری‌ترین ویژگی معلم نمونه است. چنین معلمی به مدرسه و کلاس عشق می‌ورزد؛ زیرا او در چنین محیطی بهتر و کامل‌تر می‌تواند به هدف انسان سازی خود برسد. یکی از ویژگی‌های یگانه معلم نمونه انسان، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، سوز و عشق به هدایت و ارشاد انسان‌ها بود.

به گزارش خبرنگار میزان، عبدالرضا فولادوند در آیین سپاس معلم اظهار کرد: نیروی انسانی مهمترین سرمایه جوامع بشری است و کسانی که استعداد این سرمایه جامعه بشری را به سوی شکوفایی سوق می‌دهند مهترین عناصر عرصه آموزش و پرورش هستند.

وی در ادامه بیان کرد: بی شک آموزش و پرورش و مراکز آموزشی یکی از تاسیسات مهم تولید سرمایه فرهنگی در جامعه هستند.

فولادوند در ادامه بیان کرد: معلمان به عنوان مهمترین رکن نظام تعلیم و تربیت رکن رکین تولید سرمایه فرهنگی در کشور هستند.

معلم بودن، تنها در انحصار معلومات نیست، بلکه افزون بر معلومات و تخصص، هر معلم باید با هنر معلمی آشنا باشد؛ یعنی بداند چگونه از معلومات خود بهره بگیرد و به عبارت دیگر، با چه زبانی با شاگردان سخن بگوید، چه شیوه‌هایی را در ارتباط با شاگردان در نظر بگیرد و چگونه با شاگردان ارتباط برقرار سازد.

 علیرضا کاظمی، معاون پرورشی فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در پاسداشت مقام معلم می‌گوید معلمین چراغ تعلیم و تربیت را روشن نگه داشته اند و به دنبال ارتقا فرهنگ و علم و پیشرفت جامعه هستند. مدرسه، آینده جامعه و آیینه تمام نمای جامعه ما است. اگر حال معلم خوب نباشد حال جامعه ما خوب نخواهد بود. معلم فرهنگ و ادب و اخلاق را به جامعه می‌دهد. انسجام اجتماعی مدیون معلمان این جامعه است. معلم مولد سرمایه انسانی یک کشور است. روزی که آموزش و پرورش مهمترین و اصلی‌ترین و اولویت دار‌ترین دغدغه جامعه و مردم ما باشد مسیر جامعه به سمت توسعه و ترقی طی خواهد شد.

با بررسی‌های صورت گرفته در جامعه کنونی ایران مشخص شده روند کاهشی قابل توجهی در جایگاه و منزلت معلمان اتفاق افتاده است.

در نظام تعلیم و تربیت معلم مسوول تمام مقدراتی است که برای یک کشور یا جامعه پیش می‌آید و مسوول تمام انسان‌هایی است که زیردست او باید تربیت بشوند. معلم سبب انحراف نسل‌ها و عصر‌ها می‌شود و جامعه‌ای را به خرابی می‌کشاند و همه سعادت‌ها و همه شقاوت‌ها از مدرسه‌هاست و کلیدش به دست معلم است و این موضوع حکایت گر جایگاه خطیر و بسیار مهم معلم و مربی است.

بسیاری از این معلم‌ها از وضعیت کار و حقوق و قرارداد‌ها و وضعیت استخدام خود راضی نیست. ماه‌ها و سالهاست که معوقات خود را دریافت نکرده اند با این وجود با عشق سر کلاس می‌روند و تمام تلاش خود را برای تعالی فرهنگ و ادب این مرز و بوم به کار می‌گیرند.

محمد ابراهیم زاده معروف به معلم فداکار بوشهری که با وقوع آتش سوزی در آزمایشگاه مدرسه فقط به فکر جان ۲۷ دانش آموزش بود و بعد از اتمام ماموریتش خودش در میان دود و آتش حبس می‌شود و به مدت ۲ هفته به دلیل محبوس شدن در دود و آتش حتی نمی‌تواند صحبت کند.

حوا احمدی معلم دبستان دخترانه شهدا شهرستان لالی استان خوزستان، معلم فداکار کلاس اول دبستان دخترانه شهدا هر روز بعد از اتمام ساعت درس به خانه دانش آموز ۷ ساله‌ای می‌رود که بیماری سرطان خون باعث شده نتواند راه برود و او را از حضور در کلاس درس محروم کرده است.

شاید به جرات بتوان گفت این عشق را فقط می‌توان در حرفه‌ی معلمی پیدا کرد. معلمان و جایگاه آن‌ها آنقدر مهم هستند که هر ساله رهبر معظم انقلاب طی دیداری با فرهنگیان به بیان نقاط قوت و ضعف این نظام می‌پردازند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *