وزارتخانه‌ها طرح‌های اولویت‌دار مناطق محروم را دنبال کنند

17:23 - 17 تير 1393
کد خبر: ۵۱۲
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
خبرگزاری میزان: رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک مجمع نمایندگان لرستان با وزارتخانه‌های نیرو و راه و شهرسازی، گفت: تأمین برق برای سرمایه‌گذاری‌های صنعتی مفید است، از طرف دیگر طرح‌های در اولویت در مناطق محروم باید در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد.

: رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک مجمع نمایندگان لرستان با وزارتخانه‌های نیرو و راه و شهرسازی، گفت: تأمین برق برای سرمایه‌گذاری‌های صنعتی مفید است، از طرف دیگر طرح‌های در اولویت باید در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد.

به گزارش ، نشست مشترک مجمع نمایندگان لرستان با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو و معاونان وزارت راه و شهرسازی در 2 حوزه بررسی مشکلات بخش آب و راه استان لرستان امروز برگزار شد.

رئیس مجلس در این نشست بر لزوم توجه وزارتخانه‌ها به طرح‌های اولویت‌دار مناطق محروم تأکید کرد و گفت: طرح‌هایی که فوری‌تر است باید در اولویت وزارت نیرو قرار گیرد و طرح‌های در اولویت بعدی باید به مرور زمان اجرایی شود.

وی با بیان اینکه اقدام وزارت نیرو در تأمین برق برای سرمایه‌گذاری‌های صنعتی بسیار مفید و خوب است، بر لزوم توسعه طرح‌های آب‌شیرین‌کن به‌ منظور تأمین آب شرب مناطق کم‌آب تأکید کرد.

لاریجانی ادامه داد: وزارت نیرو باید همچنین توجه ویژه‌ای به ایستگاه‌های پمپاژ در سطح ملی داشته باشد زیرا این طرح‌ها را می‌توان با اعتباری کم اجرایی کرد.

رئیس مجلس در ادامه سخنانش در این نشست با تأکید بر اینکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی باید توجه ویژه‌ای به مقوله توسعه شبکه‌های راه‌آهن در کشور داشته باشند، گفت: قطعا راه‌آهن امری ضروری در کشور است و باید توجه خاصی به آن شود.

وی در پاسخ به مشکلات مطرح شده درباره کمبود اعتبار برای اجرای طرح‌های شبکه راه‌آهن در کشور به‌ویژه در استان لرستان اظهار کرد: هر سال حدود 3 درصد به 20 درصد اختصاص یافته به صندوق توسعه ملی از محل درآمدهای نفتی افزوده می‌شود، حال اگر دولت پیشنهادی در این باره ارائه کند، می‌توان اعتبار 3 درصدی در سال آینده را برای توسعه طرح‌های راه‌آهن اختصاص داد.

لاریجانی در این نشست با استماع گزارش‌های اعضای مجمع نمایندگان استان لرستان درباره مشکلات این استان در حوزه آب و راه، پیشنهادهایی برای حل هر چه سریع‌تر این مشکلات ارائه کرد.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو نیز در این نشست با اشاره به مشکلات استان لرستان گفت: مشکلات این استان جای نگرانی و غصه دارد، اما این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای حل مشکلات آن انجام می‌دهد؛ از طرف دیگر استان لرستان بیشترین طرح‌ها را در بخش آب در میان استان‌های دیگر دارد و خوشبختانه تعدادی از این طرح‌ها مانند سد مروک، سد ای‌وشان، سد حوزیان، سد کمندان و بند کاکارضا امسال و سد لرستان تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حدود 748 طرح در بخش آب در کشور وجود دارد، افزود: برای اجرای این طرح‌ها حدود 120 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در سال جاری تنها حدود 3 هزار میلیارد تومان اختصاص داده شده است که این موضوع به این معنی است که اجرای کامل این طرح‌ها حدود 40 سال به طول می‌انجامد.

وزیر نیرو درخصوص طرح‌های آب و فاضلاب استان لرستان گفت: هم‌اکنون چهار طرح آب و فاضلاب در استان وجود دارد که تا دو سال آینده این طرح‌ها اجرایی می‌شود؛ از طرف دیگر برای توسعه آب روستایی به 3 تا 4 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، اما وزارت نیرو در این خصوص به دنبال صدور مجوز برای بخش خصوصی برای برعهده گرفتن این حوزه است.

وی تأکید کرد: وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در استان لرستان بدون هیچ محدودیتی برق تولید می‌کند.

در این نشست اعضای مجمع نمایندگان استان لرستان و مسئولان وزارتخانه‌های نیرو و راه و شهرسازی توضیحاتی درخصوص مشکلات استان به‌ویژه نبود تناسب میان بودجه استان لرستان با جمعیت این استان، لزوم تکمیل طرح‌های راه‌، راه‌آهن و سدسازی، توجه به معضل بیکاری، توجه به سرانه درآمدی مردم، بیکاری دو برابری استان لرستان نسبت به استان‌های دیگر، سرمایه‌گذاری صنعتی در منطقه، فقدان زیرساخت‌های صنعتی، نرخ بالای مهاجرت، توجه به مقوله خصوصی‌سازی، نبود منابع بانکی، اختصاص منابع برای طرح‌های انتقال آب، توجه به طرح‌های پتروشیمی، اجرای مسکن مهر و مسکن اجتماعی، ساخت بیمارستان و مراکز درمانی، مقابله با خشکسالی جنگل‌ها به‌ویژه جنگل درختان بلوط، توجه به توسعه انرژی‌های نو، اختصاص مجوز برای صادرات و واردات محصولات، توسعه آب روستایی، توسعه و حل مشکلات آزادراه‌ها ارائه کردند.

در این نشست به موضوعاتی درباره راه‌های روستایی، آزادراه‌ها، بهسازی راه‌ها به‌ویژه در منطقه پلدختر استان لرستان اشاره شد.

علی کائیدی، نماینده مردم پلدختر در مجلس درباره نبود راه محلی موازی با آزادراه این منطقه گفت: متأسفانه مردم و حتی معلمان باید ماهانه اعتبار زیادی برای عوارض این آزادراه پرداخت کنند که این موضوع به علت نبود راه موازی محلی با آزادراه است، از این‌رو مسئولان وزارت راه و شهرسازی باید برای بهسازی راه قدیمی پلدختر اقدام کنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *