جهانگیری: دستگاه‌ها برآورد دقیق خسارات ناشی از سیل را تا سه‌شنبه نهایی و ارائه کنند

17:16 - 24 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۹۵۶۹
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
معاون اول رئیس جمهور گفت: همه دستگاه‌های کشور موظف هستند با برآورد دقیق خسارات ناشی از سیل، برنامه‌های شفاف و زمان بندی شده خود را تا سه شنبه همین هفته نهایی و ارائه کنند.
جهانگیری: امروز مهمترین مسئله کشور مقابله با بحران سیل و جبران خسارات آن استگروه سیاسی ؛ اسحاق جهانگیری امروز در جلسه نحوه تامین مالی جبران خسارت‌های ناشی از سیل در استان‌های سیل زده، گفت: اولویت اصلی دولت از ابتدای شروع بحران سیل، حفظ جان مردم بوده و در این مسیر از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها به منظور کاهش خسارات جانی و مالی استفاده کرده است.

وی در ادامه افزود: میزان بارش‌ها، نزولات جوی و خسارات فراوان ناشی از سیلاب‌ها به‌ویژه در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان بی‌سابقه بود.
 
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نامه اخیر مقام معظم رهبری در پاسخ به درخواست رئیس جمهور برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای جبران خسارات سیل و بازسازی مناطق سیل زده و تاکید ایشان بر ضرورت استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت‌های قانونی، مالی و بودجه‌ای کشور برای جبران خسارات سیل، گفت: مقام معظم رهبری که از ابتدای وقوع بحران سیل دغدغه کمک رسانی و امداد به مردم سیل زده را داشته اند، تاکید کرده‌اند که اولویت دولت در وهله نخست باید استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت‌های قانونی، مالی و بودجه‌ای کشور برای جبران خسارات سیل باشد و در صورت ضرورت با برداشت از صندوق توسعه ملی نیز موافقت کرده اند.

جهانگیری تاکید کرد: همه دستگاه‌ها و نهاد‌هایی که در امر کمک رسانی و امداد پای کار بوده‌اند باید همچنان با حضور مستمر و تلاش بی‌وقفه و همه جانبه، تمام همت و عزم خود را برای یاری رساندن به مردم و جبران خسارات و نیز بازسازی مناطق سیل زده بکار گیرند.

معاون اول رئیس جمهور با تشکر از مردم، دستگاه‌ها و نهاد‌های عمومی و نیز نیرو‌های مسلح که به طور شبانه روزی برای مقابله با بحران سیل در میدان حضور داشته‌اند، تصریح کرد: اگر سیل پیامد‌های تلخی به همراه داشت، اما در کنار این تلخی‌ها و سختی‌ها، همدلی، انسجام و وحدت مردم و دستگاه‌ها نمایش و پیام خوبی از اتحاد ملت ایران در برابر مشکلات به دنیا مخابره کرد.

 جهانگیری با اشاره به انتصاب وزیر کشور به‌عنوان فرماندهی واحد ستاد مدیریت بحران سیل از سوی رئیس جمهور گفت: همه دستگاه‌های کشور موظف هستند با برآورد دقیق خسارات ناشی از سیل، برنامه‌های شفاف و زمان بندی شده خود را در زمینه نحوه جبران خسارات و نیز اصلاح و بازسازی واحد‌های مسکونی، زیرساخت‌ها و احیای بخش‌های مختلف اقتصادی به ویژه بخش کشاورزی در مناطق سیل زده که به تایید ستاد مدیریت بحران سیل رسیده باشد، تا سه شنبه همین هفته نهایی و ارائه کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشترین خسارات به بخش کشاورزی وارد شده است، وزارت جهاد کشاورزی هر چه سریعتر ضمن برآورد دقیق خسارات سیل به این بخش، برنامه مدون و زمان بندی شده‌ای برای جبران خسارات کشاورزان مناطق سیل زده تدوین و به ستاد مدیریت بحران سیل ارائه کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین ضمن اشاره به تجربه موفق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بازسازی واحد‌های مسکونی مناطق زلزله زده و سیل زده کشور، تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز با توجه به خسارات زیادی که به واحد‌های مسکونی برخی از شهر‌ها و روستا‌ها در مناطق سیل زده وارد شده است، برنامه زمان بندی شده خود را در اسرع وقت برای نحوه بازسازی واحد‌های مسکونی مردم در مناطق سیل زده به ستاد مدیریت بحران سیل به ریاست وزیر کشور ارائه کند.
 
جهانگیری با بیان اینکه امروز مهمترین مسئله کشور مقابله با بحران سیل و جبران خسارات ناشی از آن است، گفت: مردم به ویژه هموطنانمان در مناطق سیل زده انتظار دارند که دولت به طور جدی در جبران خسارات وارده و بازسازی مناطق سیل زده حضور و اهتمام جدی داشته باشد و دولت نیز همانطور که قول داده، با تمام توان به دنبال جبران خسارات وارده به مردم در مناطق سیل زده است.

در این جلسه که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی، رییس سازمان مدیرت بحران و رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نیز معاونین و مدیران دستگاه‌های مختلف حضور داشتند، مصوب شد سازمان برنامه و بودجه، وزارت اموراقتصادی و دارایی و بانک مرکزی با محوریت سازمان برنامه و بودجه ضمن شناسایی تمامی ظرفیت‌های قانونی، مالی و بودجه‌ای کشور، راهکار‌های لازم برای تامین مالی جبران خسارات و بازسازی مناطق سیل زده را تا روز سه شنبه همین هفته ارائه کنند.

همچنین همه دستگاه‌های اجرایی نیز موظف شدند ضمن تدوین و ارائه برنامه زمانبندی برای جبران خسارات و بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل، گزارش برآورد دقیق و شفاف از میزان خسارات وارده به مناطق سیل زده را که به تایید ستاد مدیریت بحران سیل رسیده باشد، حداکثر تا روز سه شنبه همین هفته تهیه و ارائه کنند.

انتهای پیام/ 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *