بازدید مدیران شهری از حوضچه‌های رسوب‌گیر تهران

14:07 - 24 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۹۴۷۴
دسته بندی: جامعه ، عمومی
سرپرست مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به همراه رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از حوضچه‌های رسوب‌گیر تهران دیدن کردند.

به گزارش گروه جامعه ، در این بازدید ضمن تشریح عملکرد شبکه جمع آوری رواناب سطحی شهر تهران و زیرساخت‌های آن اقدامات اخیر شهرداری تهران در شناسایی و بهبود نقاط گلوگاهی شبکه مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه میری نماینده شرکت خاکریزآب با تشریح شرایط شبکه چالش‌های موجود عملکرد اجزاء آن را تشریح نمودند. در ادامه آقای دکتر اویس ترابی محقق و متخصص در حوزه سیلاب، چالش‌های پیش رو در عملکرد مناسب شبکه جمع آوری رواناب سطحی شهر تهران را تشریح و تبیین کردند.

در این جلسه ضمن بیان آنچه که برای عملکرد مطلوب شبکه جمع آوری رواناب سطحی شهر تهران لازم است، دارایی موجود شهر تهران در حوزه جمع آوری رواناب مورد بحث قرار گرفت و فرسایش بخش‌هایی از اجزاء شبکه، عدم تخلیه صحیح و لایروبی مناسب برخی از بخش‌ها و همچنین بازنگری و بازطراحی در برخی از اجزاء از جمله نکات نیازمند توجه در شبکه برشمرده شد. پس از برگزاری جلسه فوق در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، نظر به اهمیت حوضچه‌های آرامش و رسوبگیر بالادست شهر تهران در کاهش میزان خطر ناشی از سیلاب واریزه‌ای (به عنوان یکی از محتمل‌ترین انواع سیلاب در شهر تهران که سابق بر این نیز در سیلاب‌های پیشین تجربه شده بود)، این اجزاء شبکه مورد بازدید قرار گرفتند.

طی این بازدید حوضچه رسوبگیر دربند با داشتن بیشترین سطح حوزه آبریز مورد بازدید قرار گرفت و اثرات نگهداری غیر اصولی بر این حوضچه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. پس از آن حوضچه باقلازار و بخش‌هایی از کانال‌های مرتبط با آن که حجم عظیمی از واریزه‌ها را در خود جمع آوری نموده و با وجود دبی نسبتا اندک در بارش‌های اخیر می‌تواند مستعد عبور دادن حجم عظیمی از رواناب باشد مورد بازدید قرار گرفت. سپس حوضچه آرامش جمشیدیه که به منظور پیشگیری از ورود واریزه‌های با احجام بزرگ به شبکه طراحی و ساخته شده است مورد بازرسی و بررسی قرار گرفت و از عملیات لایروبی آن بازدید به عمل آمد. به رغم دارایی چند هزار میلیاردی شهر تهران در قالب شبکه جمع آوری رواناب سطحی و احداث تاسیسات بسیار ارزشمند توسط شرکت خاکریز آب، نبود سازمان تخصصی تعمیر و نگهداری شبکه جمع آوری رواناب سطحی شهر تهران منجر به برخی اقدامات بعضا غیر کارشناسی در خصوص تعمیر و نگهداری سازه‌های جمع آوری رواناب سطحی شهر تهران شده است که در نوع خود می‌توانند به عملکرد این تاسیسات گرانقیمت لطمه وارد و عملا در درازمدت هزینه‌های گزافی را به شهر تحمیل کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *