گزارشی از حضور قراخانلو در نشست کمیسیون فرهنگ و آموزش آنوک

11:08 - 24 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۹۳۶۷
دسته بندی: ورزشی ، سایر حوزه ها
رئیس آکادمی ملی المپیک درباره حضورش در نشست انوک گفت: سریلانکا خواستار برگزاری اردوی مشترک تیم‌های ملی کاراته و کشتی و بهره مندی از تجارب مربیان ایرانی شد.

به گزارش گروه ورزشی و به نقل از سایت کمیته ملی المپیک، اجلاس کمیسیون فرهنگ و آموزش آنوک از چهارم تا هفتم فروردین ماه در شهر سوچی روسیه با حضور قراخانلو رئیس آکادمی ملی المپیک وعضو کمیسیون فرهنگ و آموزش آنوک برگزار شد.

وی در این باره گفت: این نشست با حضور نمایندگان کشور‌های روسیه، نامیبیا، برزیل، گوام، کره جنوبی، آلمان و سریلانکا و به ریاست رئیس کمیته ملی المپیک روسیه برگزار شد که در آن مباحثی همچون آموزش ارزش‌های المپیک، مبارزه با دوپینگ، برنامه‌های مورد نظر همبستگی المپیک که دامنه گسترده‌ای را پوشش می‌دهد، توجه به فرهنگ و آموزش ورزشکاران در زمینه‌های مختلف مطرح گردید که همه این مباحث منطبق با سیاست‌های آنوک و با برنامه‌های کمیسیون فرهنگ و آموزش IOC خواهد بود.

قراخانلو خاطرنشان کرد: همچنین طرح‌ها و پیشنهاداتی در چارچوب اهداف کمیسیون ارائه و مورد بررسی قرار گرفت که پس از جمع بندی‌های لازم و تاکید اعضا بر آموزش ارزش‌های المپیک به عموم مردم، بنده گزارشی از فعالیت‌های ایران در این خصوص ارائه کردم که مورد استقبال حاضران قرار گرفت؛ در این گزارش آمده است که کمیته ملی المپیک ایران با همکاری وزارت آموزش و پرورش در طول سال از طریق برگزاری المپیاد ورزشی دانش آموزان که توسط آموزش و پرورش برگزار می‌شود و در حدود ۵ میلیون دانش آموز را تحت پوشش دارد در آموزش ارزش‌های المپیک به این عزیزان مشارکت می‌کند چرا که المپیک آنان با داشتن مرام رژه، سوگند، حمل پرچم، حمل مشعل. بنوعی یک شبه المپیک است و ما هم با این مراسم کوچک دستاور بزرگی بدست می‌آوریم.

عضو کمیسیون فرهنگ و آموزش آنوک ادامه داد: در سایر برنامه‌های همبستگی المپیک خوشبختانه از طرف ایران برنامه‌هایی را مطرح کردیم از جمله برگزاری دوره (athlete Career) انتقال شغلی ورزشکاران، توجه به زندگی ورزشکاران را در دستور کار داریم، همچنین چندین دوره مدیریت ورزشی که با هماهنگی (OS) برگزار کردیم و پیشنهاداتی نیز درباره تعیین و به کارگماردن (یاوران ورزشکار) یا (یاوران ورزشکاران) یا (ورزشیاران) ویژه ورزشکاران بخصوص المپین‌های جوان مطرح شد تا ورزشکاران در صورت بروز مشکل بتوانند، مسائلشان را با این افراد مطرح کنند و با احساس امنیت محیطی و روانی تمرین کنند. همچنین بحث نادو (ستاد ملی مبارزه با دوپینگ کشور) و فعالیت‌های خوب ایران در زمینه مبارزه با دوپینگ از دیگر مباحث مهم مطرح شده در این نشست بود.

رئیس آکادمی ملی المپیک تصریح کرد:، اما یکی دیگر از مطالبی که در خصوص آن گزارشی از برنامه‌های اجرا شده در ایران ارائه کردیم، طرح تاریخ شفاهی ورزش کشور بود که در راستای وظایف ذاتی کمیسیون فرهنگ و آموزش آنوک است، که مورد توجه اعضا قرار گرفت؛ البته برخی دیگر از کشور‌ها نیز در این زمینه فعالیت دارند، اما وقتی در گزارش به ۱۵ پروپوزالی را که گرفتیم وسایر برنامه‌هایی که درباره تاریخ شفاهی ورزش کشور قرار است طی دو سال انجام شود، اشاره کردیم، برای اعضا بسیار قابل توجه بود که این امر در کنار موزه ملی ورزش ارزش دو چندان پیدا می‌کند.

قراخانلو اظهار داشت: همچنین گزارشی درباره جمعیت امام علی (ع) و حمایت کمیته ملی المپیک و آکادمی ملی المپیک از کودکان کار ارائه کردیم. در این گزارش مطرح شد که در پی سیاست‌های IOC و کمیته ملی المپیک گروهی از کودکان بی سرپرست و کودکان کار را تحت پوشش قرار دادیم که حدود ۷۰ تیم ورزشی دارند و در اولین برنامه در سال گذشته اردوی یکروزه در آکادمی ملی المپیک برای یکی از تیم‌های آنها برگزار کردیم که قرار است در سال جدید هم برای ورزشکاران دختر این اردو برگزار شود. این فعالیت در جهت سیاست‌های اجتماعی کمیته ملی المپیک تعقیب خواهد شد.

رئیس آکادمی ملی المپیک خاطرنشان کرد: بورس‌های تحصیلی نیز از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود، که در این خصوص هم ایران فعالیت‌هایی داشته و به زودی افرادی را برای شرکت دوره‌های آموزشی به کشور‌های آلمان و یونان اعزام خواهیم کرد. همچنین در حاشیه این نشست با روسای کمیته ملی المپیک کشور‌های روسیه و برزیل، دبیر کمیته ملی المپیک سریلانکا و نامبیا و همچنین عضو هیئت اجرایی گوام دیدار‌هایی برگزار کردیم و مسائل دو جانبه را بررسی نموده و در همین زمینه دبیرکل کمیته ملی المپیک سریلانکا در خواست اردوی مشترک در ایران و اعزام مربی برای رشد تیم‌های کاراته و کشتی کشورش را داشت که در صورت موافقت صالحی امیری و هماهنگی با فدراسیون‌ها اقدام خواهد شد تا آکادمی هم به وظایف بین‌المللی خود بیشتر بپردازد.

وی ادامه داد: طی بازدیدی از دانشگاه بین المللی المپیک روسیه که فعالیتی مشابه آکادمی ملی المپیک کشورمان را دارد با ریاست این دانشگاه درباره همکاری دوجانبه نشستی برگزار کردیم و با توجه به گستردگی فعالیت‌های آن‌ها این همکاری‌ها می‌تواند موثر باشد.

قراخانلو در پایان گفت: یکی از موارد قابل توجه دیگر این اجلاس بازدید از امکانات و تاسیسات گسترده شهر سوچی میزبان المپیک زمستانی ۲۰۱۴ بود که این اماکن همچنان فعال بوده و از آن سال تاکنون به یک قطب گردشگری تبدیل شده و شاداب و سرزنده و درآمدزا است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *