خداحافظی دهمین سخنگوی وزارت خارجه از رسانه‌ها

19:42 - 23 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۹۲۳۷
دسته بندی: سیاست
سخنگوی وزارت امور خارجه که به زودی سفیر ایران در پاریس خواهد شد، با انتشار پیامی از اهالی رسانه خداحافطی کرد.

به گزارش گروه سیاسی ،بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه که به تازگی تصدی سفارت ایران در پاریس را برعهده گرفته است، با انتشار پیامی از خبرنگاران و اهالی رسانه خداحافظی کرد.

متن پیام وی به شرح زیر است:

«نه زبان را سرِ بیانِ فراقِ یاران است و نه واژگان را تحمل شرح داستان؛ گزیر و گریزی از رفتنِ «به هنگام» نیست و نباید باشد، شاید همیشه در تاریخ، «به هنگام» آمدن و «به هنگام» شدن و کوچ، از اقبال و بخت بلند باشد و از آموزه‌ها و عبرت‌های تاریخ. ناگزیر امروز دیگر باید رفت؛ با کوله باری سرشار از خاطرات شیرین، و گاهی و اندکی تلخ.

چشم‌های بی قرار و دلواپس مدام در چشمخانه به روز‌های پسین و واپس می‌نگرند، شاید تمنایی برای درنگ ثانیه‌های بی رحم که پیوسته می‌گریزند به آینده‌ای مبهم، و مجالی نمی‌گذارند برای باز ایستادن، گفتن و شنیدن، و بازبینی و نقد و نقادی همه آنچه بود و آنچه شد و چرایی و چگونه شدن آن.

تجربه و فعالیت قریب به سه سال در کسوتِ سخنگویی سرزمین پیر رعنای هزار افسان و هزاردستان، نشانی گرانسنگ و پر افتخار بر سینه اینجانب بود. ثبت این برگ‌های زرین همیاری و همراهی و همکاری، ممکن نبود مگر با همت دلدادگان این مرز و بوم در همه حوزه‌ها، و بزرگانی که شوربختانه به هر دلیل، یا نبودِ مجالی در خور، نامی از آنان نتوانم برد.

در فصل وصل، همه اهتمام و کوششِ ما در سخنگویی و حوزه دیپلماسی عمومی، تلاشی بود برای ایجاد و تقویت جان مایه انس و الفتی که میان ما و جانِ شیفته اهالی پُر مهر و پُر جنب و جوش رسانه و دیپلماسی عمومی پدید آمد. این همکاری و ارتباط میسر نمی‌شد مگر در پرتو الطاف الهی و همراهیِ وزیر محترم، که همواره مشوق و حامی تعامل جدی با اصحاب رسانه بود؛ و باز سپاس و قدردانی بسیار که به همت صبر و متانت فراوان، تمامی کاستی‌ها و نتوانستن‌ها و کمبود‌ها را سخاوتمندانه تحمل کردند. می‌توان گفت و ادعا کرد که تمامی هم و غم و سعیِ ما در این سال‌ها، تقویت گفتمانِ سازنده با همه رسانه‌ها، فراتر از سلایق و نگرش‌های گاهی متفاوت، و برقراری تعامل حتی با شیوه‌هایی بیرون از دایره و چارچوب‌های متداول و مرسومِ اداری، و بی توجه به روز و ساعت و زمان و زمانه بود. ما با اعتقادی راسخ به نقش رسانه و افکار عمومی، که از خوشِ روزگارِ ما بسیار تیزبین و فهیم است، در این وادی تقلایی و تلاشی را آغاز کردیم که بی شک آن را نهایتی و انتهایی نیست.

کیست که نداند صدای رسای رسانه‌ها، صدای یک جامعه سالم، پویا، کُنشگر و آگاه است. تشریک مساعی دولت، رسانه و شهروندان، نه تنها به افزایش دانایی و آگاهی رسانه‌ای جامعه کمک می‌کند، بلکه آن را به سمت توسعه و کامیابی‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سوق می‌دهد. رسانه‌ها آینه تحولات اجتماعی هستند که با همگرایی ملی، انسجام درونی و اجماع نخبگان سیاسی به مظهر قدرت، اتحاد و انسجام تبدیل خواهند شد. سخنگو، یا در عبارت و عنوان کامل‌تر آن "سخنگو و ریاست مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای" وزارت امورخارجه، از همکاری و مساعدتِ خوب و ارزنده اکثریت قریب به اتفاق اهالی پُر مهر، فرهیخته، و پُرنشاط رسانه، به ویژه خبرنگارانِ حوزه سیاست خارجی و مدیران ارجمند جراید، خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری، کارشناسان شبکه‌های خبری رسانه ملی و همچنین تمامی نهاد‌های فرهنگی، انجمن‌های مردم نهاد، اساتید، مقامات دانشگاهی، ورزشی، گردشگری و میراث فرهنگی، سینما و هنر و… بهره برد. برای تمام این الطاف و سخاوتمندی بی کران آن‌ها سپاسگزاری و قدردانی خود را ابراز می‌نمایم و بار دیگر برای تمامی کاستی‌های تحمیلی پوزش می‌خواهم.

در سال نو برای همه اهالی رسانه و فعالان حوزه دیپلماسی عمومی، حالی خوش‌تر و توفیق فراوان از درگاه ایزد منان آرزومندم.

درود و بدرود
بهرام قاسمی
۹۸/۱/۲۳»ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *