هنرمندان آمدند، این بار نوبت حضور و خرید مردم است

12:05 - 23 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۹۱۱۷
سه شنبه، ۲۰ فروردین و تنها کمتر از سه هفته از این اتفاق ناخوشایند که دل همه ایرانی‌ها را در غم از دست دادن جان و مال هم وطنان اندوهگین کرده بود در حوزه هنری جوری دیگر رقم خورد و هنرمندان نشان دادند که آن‌ها نیز دوشادوش مردم که در این مدت سنگ تمام گذاشتند، حضور دارند.
از عصر  ۲۰ فروردین نمایشگاهی تحت عنوان "سیل مهربانی" در حوزه هنری برگزار شده است که میزبان ۸۶ اثر است که تا ۳۰ فرودین ماه بر پا است و در این میان خواسته‌ای که مدیران و هنرمندان دارند حضور و حمایت مردم با خرید‌های شان است که شاید در این روز‌ها کمکی باشد تا لبخند بر لبان مردمان سیل زده بنشیند.

دقایقی مانده تا ساعت ۱۷ و عده‌ای منتظر هستند تا درب‌های سه گالری حوزه هنری باز شود آثاری که تقریباً از همه رشته‌های هنر‌های تجسمی جمع شده است تا در یک مارتن زیبای دیگر و این بار به خاطر مردم سیل زده چند استان کشور، در حراجی ۱۰ روزه آثاری که از متعلق به ۸۷ هنرمند است را در معرض دید مخاطبان بگذارد و هر شخصی در حد توان خود آن‌ها را بخرد تا شاید عواید حاصل از آن بتواتند اندکی از در و رنج‌های خانواده‌های مصیب زده سیل بکاهد.
 
 
هنرمندان آمدند، این بار نوبت حضور و خرید مردم است

آثاری که طبق گفته مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنر‌های تجسمی حوزه هنری، برگزار کننده این رویداد تنها در کمتر از سه روز جمع آوری شد و این نشان می‌دهد که هنوز روحیه کار جهادی و مشارکت حداکثری در میان مردم و هنرمندان وجود دارد.

در این میان پای کار بودن رسانه‌ها و انتشار اخبار این اتفاق توسط رسانه‌های ریز و درشت هم نوید یک همدلی دیگر را داد که در چنین رویداد‌های دلی که بی هیچ منت و نفع مادی همه پای کار هستند نیز اتن‌ها هم از هیچ تلاشی برای دیده شدن آن دریغ نمی‌کنند.

سه شنبه، ۲۰ فروردین و تنها کمتر از سه هفته از این اتفاق ناخوشایند که دل همه ایرانی‌ها را در غم از دست دادن جان و مال هم وطنان اندوهگین کرده بود در حوزه هنری جوری دیگر رقم خورد و هنرمندان نشان دادند که آن‌ها نیز دوشادوش مردم که در این مدت سنگ تمام گذاشتند، حضور دارند و با هنر خود سعی دارند کمک ناچیزی را به مردمان مصیبت زده از سیل داشته باشند.
 
 
هنرمندان آمدند، این بار نوبت حضور و خرید مردم است

روز دوشنبه هم دیوار گالری‌های ابوالفضل عالی، و خانه عکاسان پر بود از آثار اساتید بزرگ تا هنرمندان جوان که هر کسی در حد خود سعی کرده بود تا بهترین اثرش را بی هیچ منتی به نمایشگاه سیل مهربانی اهدا کند و در حالی که اگر انسانی بی تفاوت بود می‌توانست به راحتی از کنار این مسئله عبور کند و اثرش را به چند برابر قیمت در نمایشگاه‌های خصوصی اش به فروش برساند، اما همین همدلی باعث شد تا نفع مادی خود را کنار بگذارد و دست در دست برگزار کنندگان این برنامه، نشان دهد انسانیت در این کره خاکی هنوز زنده است و در لحظه‌های سخت می‌توان روی کمک هنرمندان مملکت هم حساب باز کرد.

*نفس کمک را با هیچ چیز نمی‌توان مقایسه کرد

علی تن هنرمند خوشنویس که با ۲ اثر در این نمایشگاه حضور دارد، حضور هر شخصی و متناسب با توانمندی خاص خودش را در رویداد‌های سخت و مصیبت باری، چون سیل و زلزله در راستای شعر بنی آدم اعضای یک دیگرند خواند و گفت: نفس کمک در همدلی با هم نوعان بیش از هر چیز دیگری مهم است حالا کسی در حد خودش رقم‌های زیادی را کمک می‌کند کسی مثل ما هنرمندان با اثارمان و کسی هم با دعای خیر خود سعی دارد تا این حضور و همدلی خود را به اثبات برساند.

وی ادامه داد: این گردهم آیی هنرمندان در کنار هم که شاید در کم‌تر زمانی بتوان شاهد این حجم از هنرمند بود را باید به فال نیک گرفت و از همین جا تقاضا دارم مردمی که قدرت خرید اثار هنری را دارند با حمایت خود و تشریف فرمایی در این مکان سعی کنند تا با این کمک دل چند هموطن را در مناطق سیل زده شاد کنند.
 
هنرمندان آمدند، این بار نوبت حضور و خرید مردم است

وی اخبار منتشر شده از کمک‌های مردمی و حضور مردم در مناطق سیل زده را بیشتر از بحث مادی، قوت قلبی برای مردم آن مناطق عنوان کرد و اظهار داشت: شاید با برگزاری این نمایشگاه عواید مالی خیلی چشمگیری جمع نشود، اما همین که مردم ببینند و یا بشنوند که هنرمندانی از سراسر کشور در چنین اقدام خداپسندانه و فقط برای کمک به ان‌ها این جا جمع شدند حس خوبی به آن‌ها می‌دهد که ادامه زندگی را شیرین‌تر می‌کند.

مدیر امور نگارخانه‌های ارشاد در پاسخ به این سوال که ضعف اقتصاد هنر و فروش اثار همواره یکی از مشکلات هنرمندان بوده است و چه راهکاری برای فروش بیشتر این نمایشگاه پیشنهاد می‌دهد این طور بیان داشت: متولیان هنر و کسانی که اداره امور هنر‌های تجسمی را دارند باید اشراف کامل و جامعی به هنرو اقتصاد داشته باشند. البته این رویداد را نباید با فروش نمایشگاه‌های خیریه یکسان دانست، چون که ما مردم احساسی هستیم و بیشتر خرید وفروش در این نمایشگاه تحت مسئله انسانیت مطرح است که امیدوارم با نظر خداوند فروش خوبی حاصل شود تا هم وطنان سیل زده ما بخشی از مشکلات خود را حل کنند.

*۵۰۰ اثر رسید، اما امکان نمایش نبود

مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنر‌های تجسمی حوزه هنری و برگزار کننده نمایشگاه، ایده از صفر تا صد برگزاری این نمایشگاه را تنها ۳ روز عنوان کرد و گفت:

به واقع این نمایشگاه یک کار جهادی بود که توانستیم با طراحی پوستر، انتشار فراخوان و ارسال ان به سراسر استان‌های کشور از هنرمندان در این رویداد دعوت به عمل آوریم که اثار خود را جهت کمک به مردم سیل زده برخی استان‌های کشور ارسال کنند.

وی ارسال ۵۰۰ اثر را در این مدت کم غیر قابل انتظار خواند و گفت: با توجه به محدودیت مکانی نتوانستیم در خدمت تمام این اثار باشیم، اما در مرحلۀ اول تعداد ۸۶ اثر را به روی دیوار نصب کردیم که در ادامه و با فروش اثار سعی می‌کنیم بقیۀ آن را در روز‌های دیگر نمایشگاه به روی دیوار بیاوریم.
 
هنرمندان آمدند، این بار نوبت حضور و خرید مردم است

این کاریکاتوریست، قیمت گذاری بر روی اثار را متناسب با هنرمندان و درجه استادی آن‌ها عنوان کرد و ادامه داد:

این قیمت گذاری توسط کارشناسان همان رشته انجام شده است و سعی شده به گونه‌ای قیمت گذاری را انجام دهیم که در مقایسه با سایر نمایشگاه‌های این هنرمندان بسیار پایین‌تر باشد تا فروش بیشتری را برای مردم سیل زده داشته باشیم.

البته در میان اثار چند اثری از جمله اثار حمید عجمی با قیمت گذاری ۳۰ میلیون تومان و یا عکس‌های محسن راستانی که طبق خواسته آن‌ها قیمت گذاری شده است کمی بالاتر است که امیدواریم مردم هم به درجه هنری این افراد توجه داشته باشند. برای مردمی با بضاعت‌های اندک هم سعی شده تا با ارائه آثار هنرمندان جوان‌تر این مسئله به گونه‌ای رقم بخورد که آن‌ها هم توان خرید را بدست بیاورند.

وی در پاسخ به محدودیت‌های حوزه هنری در حضور افراد در زمان اداری و این که چرا نمایشگاه را در گالری خصوصی که کلکسیون داران هم به آن جا رفت وآمد دارند برگزار نکردید، این طور جواب داد: افتتاح گالری جدید خانه عکاسان که در مساحتی ۴۰۰ متر به تازگی مورد بهره برداری قرار گرفته است در کنار دو گالری دیگر این امکان را می‌داد نمایشگاه را در ابعادی وسیع‌تر برگزار کنیم، اما باید بگویم این که بخواهیم خارج از مجموعه برگزار کنیم چنین امری مهیا نبود و امیدوارم که با توجه به مشکلاتی که اقتصاد هنر همیشه با آن دست به گریبان بوده است و مردم کمتر به خرید اثار هنری می‌پردازند این بار با یک نگاه انسان دوستانه به سراغ این نمایشگاه که تا ۳۰ فروردین در حوزه هنری است بیایند و خرید‌های خوبی را انجام دهند.

*حوزه هنری را نباید با گالری‌های خصوصی سنجید

منصوره عالیخانی هنرمند نقاش دیگری است که در این نمایشگاه چند کار را روی دیوار دارد.وی مرز قائل شدن میان حوزه هنری با گالری‌های خصوصی و این که بگوییم فلان گالری می‌فروشد، ولی در حوزه هنری، نه را قبول ندارم و در این خصوص می‌گوید: حوزه هنری، مشتری خاص خودش را دارد و همان طور که می‌بینید، محل رفت و آمد افراد مختلف است و این که با خط کش گذاری بخواهیم بگوییم که عده‌ای خاص این جا حاضر می‌شوند را قبول ندارم. البته در گالری‌های خصوصی، آدم‌ها و کلکسیونر‌های زیادی حاضر می‌شوند که شاید این افراد را در حوزه هنری نتوانیم پیدا کنیم، اما باید در نظر داشت که این جا هم مردم عادی و هم مدیران دولتی حضور پیدا می‌کنند که با توجه به احساسی بودن مردم ما امیدوارم فروش خوبی در این نمایشگاه حاصل شود.
 
هنرمندان آمدند، این بار نوبت حضور و خرید مردم است

وی به قیمت گذاری پایین اثار در مقایسه با نمایشگاه‌های خصوصی افراد اشاره کرد و گفت: اثری که از بنده در این نمایشگاه حضور دارد چند برابر پایین‌تر از نمایشگاه‌های خصوصی ام قیمت گذاری شد و خیلی از این اتفاق ناراحت نیستم، اما شاید خیلی از هنرمندان این گونه قیمت گذاری را نشانۀ پایین آمدن درجه هنری خودشان بدانند و یا زیر بار نروند و از حضور در چنین نمایشگاهی منصرف شوند، اما من با کمال افتخار حاضر می‌شوم و از هر گونه کمکی برای اطلاع رسانی به آن‌ها دریغ ندارم.

عالیخانی استمرار این کمک‌ها در طول سال و برنامه‌های این چنینی را لازم بر شمارد و خاطر نشان کرد: هنرمندان همیشه در کار‌های خیر پیشقدم هستند و حتی با توجه به این که شاید در میان عام این طور تلقی شود که هنرمند هزینه آن چنانی را برای این آثار نکرده است، اما باید بگویم اختصاص زمان، تهیه بوم و رنگ از جمله هزینه‌هایی هستند که هنرمند باید متقبل شود.

گفتنی است؛ نمایشگاه سیل مهربانی تا ۳۰ فروردین‌ماه همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۸ در گالری‌های خانه عکاسان و ابوالفضل عالی حوزه هنری ادامه دارد.
 
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *