جولیان آسانژ در لندن بازداشت شد

15:12 - 22 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۹۰۵۱
رسانه‌های انگلیس گزارش دادند که «جولیان آسانز»، مؤسس وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس از سفارت اکوادور در لندن خارج و از سوی پلیس انگلیس بازداشت شده است.

به گزارش گروه بین الملل ، پلیس انگلیس اعلام کرد که در پی خروج «جولیان آسانژ» از سفارت اکوادور در لندن، وی را بازداشت کرده است.

پلیس می‌گوید که این بازداشت بر اساس حکم سال ۲۰۱۲ دادگاه انگلیس و پس از آنکه دولت اکوادور وضعیت پناهندگی وی را رد کرده، انجام شده است.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/2069987_598.mp4']

جولیان آسانژ سال ۲۰۰۶ وبسایت افشاگر «ویکی لیکس» را تأسیس و طی سال‌های بعد از آن اسناد بسیاری از مقامات آمریکا را منتشر کرده است.
سال ۲۰۱۰ این وبسایت با انتشار ویدئو‌هایی مربوط به کشتار غیرنظامیان در عراق و افغانستان از سوی نظامیان آمریکایی منتشر کرد و در پی این اقدام مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت.

پس از این اقدام، دولت آمریکا تحقیقاتی جنایی علیه وبسایت ویکی لیکس آغاز کرد و دولت سوئد نیز آسانژ را متهم به تجاوز جنسی و حکم بازداشت او در سراسر جهان را صادر کرد.

آسانژ این اتهام را رد کرده و به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد تا اینکه رئیس جمهور اکوادور امروز پنجشنبه اعلام کرد که پناهندگی آسانژ را لغو کرده است.

ویکی‌لیکس ۷ ماه مارس سال ۲۰۱۷ حدود ۸ هزار سند محرمانه از سازمان سیا را منتشر و اعلام کرد که این بزرگترین مجموعه از اسناد سازمان سیا است که به وسیه این وبسایت منتشر شده است.

جولیان آسانژ در لندن بازداشت شد

سال ۲۰۱۰ سوئد به اتهام تجاوز جنسی تحقیقاتی را درباره آسانژ آغاز کرد. وی به منظور فرار از بازداشت به سفارت اکوادور در لندن رفته و سال ۲۰۱۲ دولت اکوادور پناهندگی سیاسی به وی اعطا کرد.

آسانژ از آن زمان تاکنون در سفارت اکوادور در لندن ساکن است و حکم بازداشت وی از سوی دولت انگلیس نیز در سال ۲۰۱۲ صادر شد.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *