کمک‌های مردمی به سیل زدگان تنها از طریق هلال احمر و کمیته امداد جمع آوری شود

14:38 - 22 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۸۹۶۸
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
مدیر روابط عمومی دادسرای استان کرمانشاه با بیان اینکه جمع‌آوری کمک‌های مردمی غیر از هلال احمر و کمیته امداد ممنوع است گفت: مقرر است کلیه افراد و موسساتی که قصد کمک به سیل‌زدگان را دارند فقط از طریق هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی (ره) اقدام کنند.

کمک‌های مردمی به سیل زدگان تنها از طریق هلال احمر و کمیته امداد جمع آوری شودبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، مهدی قنادی مسئول روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب استان کرمانشاه با اشاره به وقوع سیلاب در تعدادی از استان‌های کشور و لزوم کمک رسانی به هموطنان آسیب دیده از این بحران، اظهار کرد: حسب گزارش‌های واصله و بنا بر به تجارب گذشته به ویژه در زلزله سال ۹۶ ازگله کرمانشاه، ممکن است در نحوه مصرف مبالغ یا اموال جمع آوری شده از سیاست‌های کلی دولت که مبتنی بر نیازسنجی و اختصاص وجوه به بخش‌های ضروری‌تر حسب برآورد‌های کارشناسی است بعضا متابعت نکنند.

مسئول روابط عمومی دادسرای کرمانشاه اضافه کرد: باتوجه به اینکه این امر موجب تضییع اموال عمومی یا تخطی از حدود اجازه اولیه‌ای اهدا کننده کمک‌های نقدی می‌تواند باشد، از همین روی و با توجه به ماده ۲۴ آیین‌نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور که مسئولیت جذب، هدایت و توزیع امکانات و کمک‌های غیر دولتی داخلی و خارجی اعم از منقول و غیرمنقول و وجوه نقدی را برعهده جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نهاده است و هرگونه دخل و تصرف، استفاده، توزیع و تصاحب کمک‌های یاد شده، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع اعلام کرده است. لذا مقرر است کلیه افراد و موسساتی که قصد کمک به سیل‌زدگان را دارند صرفاً به هلال احمر وکمیته امداد امام خمینی رحمت الله علیه مراجعه کنند.

وی درخصوص وظایف هلال احمر هم در این رابطه تاکید کرد: این نهاد باید به موسسات و سازمان‌های مردم نهاد سفارش کند تا در تبلیغات و اطلاع رسانی‌ها شماره حساب‌های مورد نظر همکاری با جمعیت هلال احمر را قید کنند.

قنادی همچنین افزود: گزارش هفتگی میزان مبالغ جمع آوری شده و نحوه مصرف مبالغ باید به دادسرا ارسال و از سوی دیگر برای عموم مردم اطلاع رسانی و شفاف سازی شود.

وی متذکر شد: تهیه و توزیع هرگونه کالا و خدمات در چارچوب نیاز‌های تعیین شده، با هماهنگی مرکز عملیات اضطراری (EOC) و معاونت داوطلبان جمعیت هلال احمر استان صورت گیرد.

این مسئول در پایان یادآورشد: در این راستا به لحاظ پیشگیری از وقوع جرائم و ضرورت ساماندهی دقیق کمک‌های مردمی و پاسخگویی به مردم عزیز کشور هرگونه جمع‌آوری کمک‌های مردمی جز از طریق حساب‌های رسمی جمعیت هلال احمر و کمیته امداد ممنوع بوده و با آن برخورد قانونی به عمل خواهد آمد. نهاد‌ها و موسسات که قصد جمع‌آوری کمک‌های مردمی را دارند صرفاً می‌توانند با هماهنگی هلال احمر اقدام کنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *