عبدالقادر بن صالح رئیس جمهور موقت الجزایر شد

14:24 - 20 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۸۴۰۳
نمایندگان پارلمان الجزایر عبدالقادر بن‌صالح را بر اساس ماده ۱۰۲ قانون اساسی به مدت ۹۰ روز به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور انتخاب کردند.

عبدالقادر صالح ببن صالح به عنوان رئیس جمهور موقت الجزایر انتخاب شدبه گزارش گروه بین‌ الملل ، پارلمان الجزایر روز سه شنبه «عبدالقادر بن‌‌صالح» را به عنوان رئیس جمهور موقت انتخاب کرد.

این اقدام بر اساس ماده ۱۰۲ قانون اساسی الجزایر صورت گرفته و عبدالقادر بن‌صالح به عنوان رئیس جمهور موقت برای مدت ۹۰ روز انتخاب شده است.

بر اساس ماده ۱۰۲ قانون اساسی الجزایر، شورای قانون اساسی این کشور درباره عدم صلاحیت رئیس جمهور برای اداره امور تصمیم‌گیری می‌کند و رئیس جمهور می‌تواند بر این اساس از سمت خود کناره‌گیری کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در پی انتخاب عبدالقادر بن‌ صالح به عنوان رئیس جمهور موقت، اعتراضات علیه انتخاب وی در الجزایر آغاز شده است.

«عبدالعزیر بوتفلیقه» پس از چهار دور ریاست جمهوری در الجزایر از سمت خود استعفا داد.

بوتفلیقه اخیرا استعفانامه خود را تقدیم شورای قانون اساسی این کشور کرد.

استعفای بوتفلیقه در حالی صورت گرفت که اعتراضات در الجزایر به شدت افزایش یافته بود و معترضان خواستار استعفای بوتفلیقه از سمت ریاست جمهوری بودند.

اعتراضات در الجزایر از زمانی آغاز شد که عبدالعزیز بوتفلیقه اعلام کرد قصد دارد برای پنجمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. بوتفلیقه از سال ۱۹۹۹ تاکنون رئیس جمهور الجزایر است.

در پی شدت گرفتن اعتراضات در الجزایر، بوتفلیقه ضمن اعلام به تعویق افتادن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری الجزایر گفت که برای پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری الجزایر کاندیدا نخواهد شد.

با وجود انصراف بوتفلیقه از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، اعتراضات همچنان ادامه یافت و بوتفلیقه مجبور به استعفا از سمت خود شد.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *