پنج کتاب از ابوتراب خسروی منتشر می‌شود

17:52 - 18 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۷۷۹۷
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
پنج کتاب از مهم‌ترین آثار ابوتراب خسروی توسط نشر نیماژ بازنشر و امسال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به مخاطبان عرضه می‌شود.
پنج کتاب از ابوتراب خسروی منتشر می‌شودبه‌گزارش گروه فرهنگی میزان ، نشر نیماژ، کتاب‌های آواز پر جبرئیل، رود راوی، ملکان عذاب، اسفار کاتبان و حاشیه‌ای بر مبانی داستان، آثاری هستند که پیشتر توسط ناشران دیگری منتشر شده و مورد استقبال علاقه‌مندان داستان و همچنین منتقدان ادبی قرار گرفته بود، به نشر نیماژ سپرده شده و قرار است چاپ جدید این کتاب‌ها با ویراست و طرح جلد جدید در نمایشگاه کتاب امسال به مخاطبان عرضه شود.

آواز پر جبرئیل بعد از هاویه، دیوان سومنات و کتاب ویران، چهارمین مجموعه‌داستان ابوتراب خسروی محسوب می‌شود که این نویسنده در آن به بازآفرینی ادبی مدرنِ قصه‌های تمثیلی شیخ اشراق (شیخ شهاب‌الدین سهروردی) پرداخته است.

اسفار کاتبان عنوان رمان دیگری‌ست از ابوتراب خسروی که نخستین بار سال ۱۳۷۹ منتشر شد. این کتاب سال ۱۳۸۰ به‌عنوان بهترین رمان سال ۷۹ برگزیده شد و جایزه‌ی مهرگان ادب به آن تعلق گرفت. داستان از آشنایی اقلیما دانشجوی یهودی و همکلاسی دانشگاهش سعید که مسلمان است، برای انجام یک تحقیق مشترک، آغاز می‌شود. موضوع تحقیق نقش قدیسان در ساخت جوامع است که با نقطه‌ی آغاز جداگانه از طرف دو شخصیت داستان دنبال شده و به یک نقطه مشترک می‌رسد. این نقطه، محل اشتراک دو روایت دیگر علاوه بر روایت دو قدیس نیز هست؛ داستان زندگی پدر راوی (سعید) در نقش کاتب مجدد یک روایت قدیمی و داستان عشق تازه اقلیما و سعید. این رابطه خشم متعصبین یهودی را برمی‌انگیزد.

رود راوی یکی از مهم‌ترین رمان‌های خسروی‌ست که سال ۱۳۸۳ که به‌عنوان رمان برگزیده‌ی جایزه‌ی هوشنگ گلشیری انتخاب شد. رود راوی در فضایی غریب و سوررئالیستی می‌گذرد؛ فرزند یکی از رهبران فرق مذهبی غیررسمی برای تحصیل پزشکی به شهر لاهور می‌رود تا بتواند در آینده به سایر اعضای فرقه خدمت برساند. اما وی که خود راوی قصه نیز هست به جای تحصیل به فرقه‌ی مخالف فرقه‌ی خود می‌پیوندد. سپس به شهر خود «رونیز» برمی‌گردد و در آنجا رهبر فرقه، وی را مأمور به نگارش تاریخ فرقه می‌کند.

ملکان عذاب دیگر کتاب خسروی‌ست که به‌عنوان رمان برگزیده‌ی سال ۱۳۹۳ جایزه‌ی جلال آل احمد انتخاب شد. این نویسنده در ملکان عذاب سه داستان را که توالی زمانی دارند به صورت غیرخطی روایت می‌کند که داستان اول روایت زندگی شیخ احمد سفلی است، داستان دوم مربوط به زکریاشرف پسر شیخ احمد و داستان سوم نیز روایت زندگی شمس شرف پسر زکریا است.

کتاب حاشیه‌ای بر مبانی داستان هم شامل مقالاتی درخصوص نظریه‌های داستان می‌شود که خسروی در این کتاب مطرح کرده و موضع خود را نسبت به آن‌ها با مخاطب در میان می‌گذارد. پیش از این کتاب دیگری در همین زمینه با عنوان «حاشیه‌ای بر داستان» از سوی نشر نیماژ منتشر شده بود.

چهار کتاب نخست در تیراژ ۲۰۰۰ نسخه و «حاشیه‌ای بر مبانی داستان» در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه منتشر می‌شود.
 
 

برچسب ها: نشر نیماژ

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *