۲۵ هزار نفر در لیست دریافت اعضای پیوندی/قطعه ۳۰۵ بهشت زهرا آرامگاه بیماران مرگ مغزی که اعضای آن‌ها اهدا شده است

۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴:۵۹
کد خبر: ۵۰۲۸۰۹
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
رئیس مرکز پیوند وامور بیماری‌های وزارت بهداشت از اختصاص قطعه ۳۰۵ بهشت زهرا برای آرامگاه بیماران مرگ مغزی خبر داد که اعضای پیوندی آن‌ها به بیماران نیازمند زندگی جدیدی بخشیدند.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه مهدی شادنوش در مراسم اختصاص قطعه‌ای از بهشت زهرا برای عزیزانی که اعضای بدن خود را به بیماران نیازمند و در انتظار مرگ اهدا کرده اند و هنچنین رونمایی از تندیس اهدای عضور اظهار داشت:این روز‌ها افرادی که برای رفتن به یک سفر این امکان را ندارد چرا که به دستگاه‌هایی وابسته هستند و باید در طول هفته از آن‌ها بهره‌مند شود و چه افرادی که به سختی حتی هوای روزانه خود را تنفس می‌کند و چه قلب‌هایی که در کارایی بسیار پایین به حیات خود ادامه می‌دهد و به سختی می‌تواند ادامه حیات دهند با علم روز دنیا شرایطی برای آن‌ها فراهم شده است که بتوانند با پیوند اعضا زندگی عادی خود را از سر بگیرند.

وی در ادامه افزود» امروز یک پیوند ساده می‌تواند جان بیماران در انتظار مرگ را نجات بدهد و خوشبختانه کشور ما یکی از کشور‌های پیشرفته در حوزه پیوند است.

رئیس مرکز پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد:حدود ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار دریافت اعضای پیوندی هستند و چشم انتظارند تا از مراکز فرآوری اعضای پیوندی آن‌ها با تماس بگیرند.

وی ادامه داد: در سال ۹۶ که بالاترین اهدا عضو را طی چند سال اخیر داشتیم تنها ۹۲۶ نفر اعضای خود را اهدا کردند که در برابر حدود چهار هزار مرگ مغزی در کشور که امکان اهدا عضو داشتند تنها ۲۵ درصد به حساب می‌آیند. این در حالی است که یک فرد می‌تواند هشت عضو را اهدا کند و اگر هر کدام از این افراد تنها سه عضو اهدا کنند مطمئنا لیست انتظار از میان برداشته خواهد شد.

وی تشریح کرد:در آخرین پنج شنبه سال با همکاری و همیاری سازمان بهشت زهرا امروز قطعه ۳۰۵ مورد بهره برداری قرار گرفت تا آرامگاه ابدی برای آن‌هایی باشد که خودشان اعلام آمادگی کردند که به انسان‌ها خدمت بکنند. این جا محلی خواهد بود برای تجمع خانواده‌هایی که در سخت‌ترین لحظات زندگی خود تصمیمات بزرگی را گرفتند و باعث بقا و به یادگار ماندن از دست رفته خود شده‌اند.

شادنوش گفت:امیدواریم فرهنگ ایثارگری و این فرهنگ اهدای عضو در جامعه بیشتر از قبل شود. این در حالی است که تا دو سال آینده با توجه به آمار موجود این قطعه پر خواهد شد و باید به فکر توسعه آن باشیم و ما پیشنهاد دادیم که قطعه۳۰۷ در بهشت زهرا را نیز برای عزیزان اهدا کننده در نظر بگیرند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *