اجازه واردات به دارو‌هایی که مشابه داخلی دارند، نمی‌دهیم

۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴:۳۸
کد خبر: ۵۰۰۹۳۱
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت از بیمه تامین اجتماعی حدود ٧ هزار میلیارد تومان مطالبه دارد که با پیگیری ها، بخشی از آن را تا قبل از پایان سال و بخش دیگر را در بهار سال آینده دریافت می‌کنیم.

به گزارش گروه جامعه ، سعید نمکی در یکصد و هشتمین اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در سالن همایش‌های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با اشاره به این که ساماندهی حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت ضرورت داشت، گفت: اولین کاری که در وزارت بهداشت کردم در همین حوزه بود. در حوزه تجهیزات پزشکی، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی مظلوم واقع شدند و تجهیزاتی که به آن‌ها نیاز نداشتند را از طریق خرید متمرکز به آن‌ها می‌دادیم.

وی تصریح کرد: درست است که اگر خرید متمرکز داشته باشیم، قدرت چانه زنی بالا می‌رود، اما تجهیزات و وسایلی که نیازی نیست نباید خریداری و در دانشگاه‌ها انبار شود.

وزیر بهداشت در ادمه افزود: تمایل داریم که روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی با مسئولان استان از جمله استانداران و نمایندگان مجلس تعامل داشته باشند، اما رییس دانشگاه را زیرسقف کسی نخواهم برد.

نمکی تاکید کرد: نباید دانشگاه‌ها سیاسی شوند و اجازه نخواهیم داد واگن وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی به سیاست بسته شود. وزیر و رییس دانشگاه‌ها برای تمام آحاد ملت فارغ از هر نوع نژاد، قومیت، دین و فرقه و حتی برای زندانیان محکوم به اعدام باید کار کنند.

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه‌ها گفت: شما حق ندارید به جناحی سرویس ویژه بدهید و یا به منطقه‌ای که نماینده آن از یک حزب و یاجناح خاص است، امکانات ندهید. اگر مسئول و یا نماینده‌ای با هر نگاه سیاسی، امکاناتی را مطالبه کرد که مطابق با قانون و حق مردم است، حتما اجازه آن را بدهید؛ بنابراین باید با گفتمان، رفاقت و صمیمیت کار‌ها را پیش ببرید.

وی با بیان اینکه سال آینده از نظر تحریم‌های ظالمانه، سال دشواری برای کشور خواهد بود، گفت: باید مصرف دارو‌های غیر ضروری را کاهش داده و به نسخه نویسی الکترونیکی اهمیت دهیم. از سوی دیگر اگر دارو یا محصولی در حوزه سلامت، تولید داخل داشته باشد اجازه واردات محصول خارجی به کشور را نخواهیم داد، چون در این صورت شاهد نابودی صنایع داخلی هستیم. باید به کارخانه ها، تولید کننده‌ها و صنعت گران داخلی کمک کنیم و آن‌ها را در پیچ و خم اداری، گرفتار نکنیم.

وزیر بهداشت بر ورود بیشتر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در حوزه مواد غذایی تاکید کرد و افزود: پایش و نظارت بر فرآورده‌های غذایی در سطح استان‌ها باید تقویت شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی به حوزه‌هایی مانند سم پاشی، سلامت مواد غذایی و آلودگی هوا ورود بیشتری کنند.

نمکی از بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان یکی از محکم ترین، زیباترین و قوی‌ترین اسناد بعد از انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: در هر دانشگاه باید تیمی بر روی این بیانیه کار کنند تا از آن به عنوان سند راهبردی استفاده و راهکار‌های اجرایی آن را طراحی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت شاد کردن فضای دانشگاه‌ها اضافه کرد: متاسفانه دانشجویان گروه علوم پزشکی را تک بعدی تربیت می‌کنیم البته علت تمایل برخی دانشجویان به مهاجرت و ترک کشور، وضعیت بهتر سایر کشور‌ها نیست بلکه بخش زیادی از آن مربط به بی خویشتنی است، چون دانشجویان امروز، بزرگان کشور از جمله حافظ، سعدی و حکیم جرجانی را به خوبی نمی‌شناسند که این پدیده مناسبی نیست.

نمکی گفت: پزشکان قدیم را حکیم می‌گفتند، چون حکمت، فلسفه، عرفان و موسیقی می‌دانستند، اما امروز انواع تخصص‌ها و فوق تخصص‌ها از جمله فوق تخصص انگشت تربیت می‌کنیم، اما این افراد از فرهنگ غنی ایران شناخت چندان مناسبی ندارند که نیاز به کار فرهنگی و علمی دارد. ممکن است دانشجویان به موسیقی علاقه داشته باشند، اما زمینه برای بروز استعداد‌های آن‌ها فراهم نیست.

وی با بیان اینکه اگر دانشجویان و فارغ التحصیلان گروه علوم پزشکی به فرهنگ و اقلیم وابستگی نداشته باشند، دچار بی خویشتنی می‌شوند، افزود: معاونت فرهنگی فقط به فرهنگ دانشجویی پرداخته در حالیکه در تمام مجموعه حوزه سلامت نیاز به کار فرهنگی داریم؛ بنابراین معاونین فرهنگی در دانشگاه‌ها باید به زدون فضای افسردگی و شاد کردن محیط دانشگاه‌ها و فراهم کردن زمینه برای بروز استعداد‌های غیرعلمی نیز بپردازند.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: در حوزه پرستاری جذب ۹۵۰۰ نیروی پرستاری که برای سال ۹۸ ضروری و لازم است، زمینه‌ها فراهم شده و در سال ۹۹ نیز به همین مقدار نیرو نیاز است که اقدامات لازم برای آن انجام خواهد شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *