راه‌اندازی بازار متشکل ارزی با نرخ سنا از ابتدای سال ۹۸

۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵:۰۲
کد خبر: ۴۹۹۸۸۸
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بازار متشکل ارزی از ابتدای سال ۹۸ راه‌اندازی می‌شود و مبنای تسویه در این بازار نرخ‌های سامانه سنا خواهد بود.

به گزارش گروه اقتصاد ، محمدرضا پورابراهیمی در آخرین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۷ که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: در ماه‌های اخیر بانک مرکزی مشوق‌های خوبی را برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات داشته و موارد را تسهیل کرده است.
 
وی افزود: اکنون صادرکنندگان دست بازتری در فروش ارز صادراتی خود دارند و حتی می‌توانند در سقف بیشتری ارز خود را به‌صورت حواله یا نقدی صرف واردات کنند.
 
این نماینده مجلس شورای اسلامی یکی از دغدغه‌های صادرکنندگان را نحوه تسویه ارز حاصل از صادرات دانست و تأکید کرد: در پی توافقی که با رییس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد صورت گرفت، این دغدغه به‌زودی با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی رفع و سبب جهش صادراتی می‌شود.
 
پورابراهیمی با بیان اینکه چهارچوب، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط با این بازار ارزی به‌تصویب رسیده است، ادامه داد: درباره تسویه ارز حاصل از صادرات باید دید مواد اولیه آن با نرخ ترجیحی تأمین شده است یا با نرخ بازار آزاد.
 
وی اضافه کرد: باید مراقبت شود در تولید اقلام صادراتی کالا با نرخ ترجیحی، صادرات یارانه ارزی اتفاق نیفتد. اگر این تفکیک را قائل شویم بسیاری از مشکلات حل می‌شود.
 
پورابراهیمی گفت: با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی پیش‌بینی می‌کنیم حجم صادرات در سال ۹۸ تا حد قابل توجهی افزایش یابد.
 
هشتاد و سومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رییس جمهوری و اعضای این شورا در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزارشد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *