واحد‌های نظارت بر درمان، نقش مهمی در توسعه طب سنتی قانونمند دارند

۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷:۲۳
کد خبر: ۴۸۳۸۸۹
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، با اشاره به نقش مهم واحد‌های نظارت بر درمان در توسعه طب سنتی ایرانی به صورت قانونمند و منطقی، بر انجام اقدامات ایجابی برای پاسخگویی درست به نیاز مردم در کنار اقدامات سلبی و برخورد با سودجویان، تاکید کرد.

به گزارش گروه جامعه ، محمود خدادوست، مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در همایش سراسری آموزش و توانمندسازی مدیران، روسا و کارشناسان نظارت بر درمان و تحلیل وقایع ناخواسته حیات، با تاکید بر ضرورت توجه به نخستین اصل اخلاق پزشکی و به رسمیت شناختن اصل اختیار بیمار برای انتخاب روش درمانی خود، به اقبال روزافزون مردم به استفاده از خدمات طب سنتی ایرانی و طب مکمل اشاره و راهکار‌هایی را برای مقابله با چالش‌های نظارت بر خدمات این دو حوزه ارائه کرد.

وی انجام اقدامات ایجابی برای پاسخگویی به نیاز مردم را در کنار اقدامات سلبی و پیشگیرانه ضروری دانست و افزود: راه‌اندازی سلامتکده‌های طب سنتی ایرانی و مکمل برای تسهیل دسترسی مردم به خدمات قانونمند و ایمن این حوزه‌ها، از جمله اقدامات مهمی است که باید در کنار اقدامات سلبی و برخورد با سودجویان و مدعیان انجام داد.

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به ابلاغ چارت تشکیلاتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از سه سال گذشته برای ایجاد مدیریت طب ایرانی در کلان‌منطقه‌های دهگانه و پیش‌بینی ادارات طب سنتی و مکمل در غیر این کلان‌منطقه‌ها، گفت: استفاده از متخصصان طب سنتی ایرانی برای مدیریت این ادارات که دانش و تخصص کافی برای نظارت بر امور مرتبط با این حوزه را دارند، بازوی کمکی بسیار خوبی برای ادارات نظارت بر درمان معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی خواهد بود.

خدادوست، آیین‌نامه‌های ابلاغ شده درخصوص تاسیس سلامتکده، نحوه ارائه خدمت پزشکان عمومی و افراد دارای تجربه در حوزه طب سنتی ایرانی و طب مکمل را نیز دیگر بازوان کمکی برای نظارت بر خدمات این حوزه‌ها دانست و تاکید کرد: در حوزه طب مکمل نیز تنها ارائه خدمت در رشته‌هایی که اثربخشی و بی‌ضرر بودن آن‌ها به اثبات رسیده و سازمان بهداشت جهانی نیز آن‌ها را به دلیل مبتنی بودن بر شواهد علمی تایید کرده است، توسط پزشکانی که مدارک طب مکمل آن‌ها مورد تایید اداره ارزشیابی مدارک وزارت بهداشت است، مجاز شناخته می‌شود.

خدادوست همچنین با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه جدیدی که مبنای نظارت بر عطاری‌ها را مشخص می‌کند، گفت: از آنجایی که عطاری‌ها تنها مجاز به عرضه گیاهان دارویی به صورت مفرده بوده و حق فروش این گیاهان به صورت پودر شده و به خصوص دارو‌های ترکیبی بی‌نام و نشان را ندارند، نحوه نظارت بر آن‌ها بدون ابلاغ این آیین‌نامه نیز مشخص بوده و قابل انجام است.

وی افزود: با مذاکرات انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت، متقاضیان ایجاد عطاری، مکلف به گذراندن دوره‌های آموزشی درخصوص گیاهان دارویی نیز شده‌اند که این طرح به صورت آزمایشی، در دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال اجرا است.

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت همچنین از تهیه چک لیست‌های تخصصی برای نظارت بر خدمات طب سنتی ایرانی و طب مکمل با همکاری کارشناسان معاونت درمان، بهداشت و سازمان غذا و دارو خبر داد و گفت: با توجه به افزایش تعداد مراکز آموزشی در حوزه طب سنتی و مکمل و از آنجایی که تبعات ارائه آموزش‌های نادرست به سلامت مردم برمی‌گردد، واحد‌های نظارت بر درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند با موسسات آموزشی غیر مجاز نیز برخورد کرده و براساس تفاهم‌نامه امضا شده با سازمان تعزیرات حکومتی، تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

همچنین در ادامه، مشاور وزیر بهداشت برای رفع ابهامات موجود، به سوالات مدیران، روسا و کارشناسان نظارت بر درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی، پاسخ داد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *