مناطق آزاد باید معین سرمایه گذاری در کشور باشند

۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰:۰۱
کد خبر: ۴۸۳۴۸۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، اقتصاد ایران
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مناطق آزاد را باید آزاد گذاشت تا فراتر از موقعیت سرزمین اصلی امکان مبادلات تجاری و اقتصادی در محدوده آن فراهم شود.
نگاهی به پروژه خط لوله اتیلن غرب /به گزارش گروه اقتصاد ، در نشستی با حضور مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد و معاونین دبیرخانه شورایعالی با تاکید بر اهمیت نقش مناطق آزاد در دوران تحریم، ضرورت اجرای قانون چگونگی اداره این مناطق به شکل کامل را تایید کرد.
 
فرهاد دژپسند با اشاره به اینکه مناطق آزاد را باید آزاد گذاشت تا فراتر از موقعیت سرزمین اصلی امکان مبادلات تجاری و اقتصادی در محدوده آن فراهم شود؛ رویکرد جدید دبیرخانه شورایعالی و مناطق آزاد را در تحقق صادرات، جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی و اصلاح فضای کسب و کار مبتنی بر حمایت از تولید داخلی مثبت ارزیابی کرد و در ادامه بر حفظ ثبات بازار ارز تاکید کرد.
 
در این نشست مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ارائه گزارشی از عملکرد مناطق آزاد در دوره دولت اول تدبیر و امید تاکنون به رشد عدد صادرات از ١٩٢ میلیون دلار در سال ٩٢ و به میزان صادرات ١ میلیارد و ٥٠ میلیون دلار در سال ٩٦ اشاره کرد و افزود: در تلاشیم با همه موانع و مشکلات پیش آمده در فضای اقتصادی کشور این روند مثبت همچنان ادامه یابد.
 
مرتضی بانک، اشتغال ایجاد شده در مناطق آزاد که بالغ بر ۲۸۵ هزار نفر است را ماحصل حضور ۱۶۰۰ واحد تولیدی خدماتی در این مناطق دانست و گفت: برنامه‌های مختلفی برای حمایت از تولید و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار‌های نوین در مناطق در دست اقدام است که ظرفیت اشتغال طی سال‌های آتی قطعا گسترش خواهد یافت.
 
وی افزود: مناطق آزاد بدون بهره مندی از بودجه دولتی طی ٥ سال ۱۰ هزار میلیارد درآمد داشته که ٥٠ درصد آن صرف پروژه‌های عمرانی و تکمیل زیرساخت‌های مناطق شده است.
 
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ذکر این نکته که منطقه آزاد بدون اجرای کامل قانون آن واقعی نیست و در حد یک عنوان باقی می‌ماند از دخالت دستگاه‌ها و نهاد‌ها در امور مناطق و نقص صریح قانون اظهار تاسف کرد.
 
در پایان این نشست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به توسعه مناطق آزاد و موفقیت آن‌ها در سایر کشور‌ها به خصوص همسایگان ما گفت: باید عدم نگاه مثبت به مناطق آزاد در کشور آسیب شناسی شود تا مشکلات موجود را ریشه یابی و آن‌ها را مرتفع کنیم.
 
در بخشی از این نشست مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد نیز گزارش کوتاهی از مشکلات و موانع خود مطرح نمودند.
گفتنی است؛ این نشست امروز سه شنبه ١٨ دی ماه و به میزبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.
انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *