همه چیز در مورد پرونده علی اکبر عمارت ساز

۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲:۱۹
کد خبر: ۴۸۱۸۹۴
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
محاکمه علنی علی اکبر عمارت ساز، معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان، سوم دی ماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی آغاز شد و پس از برگزاری ۵ جلسه از دادگاه نهایتا در ۱۲ دی ماه، قاضی صلواتی ختم رسیدگی به پرونده را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، محاکمه علنی علی اکبر عمارت ساز، معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان، سوم دی ماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی آغاز شد و پس از برگزاری ۵ جلسه از دادگاه نهایتا در ۱۲ دی ماه، قاضی صلواتی ختم رسیدگی به پرونده را اعلام کرد.

پنجمین جلسه محاکمه عمارت ساز / اخذ آخرین دفاع از متهم، بیان دفاعیات وکیل مدافع و اعلام ختم رسیدگی پرونده از سوی رئیس دادگاه
۱۳۹۷/۱۰/۱۳ - ۱۲:۵۰

پنجمین جلسه محاکمه عمارت ساز در ۱۲ دی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی تشکیل شد و در این جلسه وکییل مدافع متهم به بیان دفاعیات خود پرداخت.

**وکیل مدافع متهم: درخواست صدور قرار رفع نقص، تکمیل تحقیقات و کارشناسی ضمانت‌نامه دارم...

وکیل مدافع متهم در بخشی از دفاعیات خود اظهار کرد: عناوین اتهامی همچون جعل چندین ضمانت نامه، اختلاس و خیانت در امانت بار‌ها و بار‌ها در در صفحات مختلف کیفرخواست ذکر شده است.

///////// عمارت ساز


وی افزود: در خصوص اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور دادسرا در تطبیق عمل موکل با عنوان اتهامی اخلال در نظام اقتصادی کشور بر دو پایه استوار داشته است که یکی صدور چک‌های بین بانکی بدون پشتوانه به تعداد ۳۴۲ فقره و صدور ۶۳ فقره ضمانت نامه جعلی و بر پایه قرارداد‌های صوری به مبلغ بیش از ۹ هزار میلیارد ریال بوده است.


وکیل مدافع متهم در بخش دیگری از دفاعیات خود اذعان کرد: درخواست می‌شود قرار رفع نقص و تکمیل تحقیقات صادر شود تا میزان دقیق خسارات برآورد شود.


وی در پایان دفاعیات خود گفت: در راستای دستور قضات شعبه ۶ دادگاه کیفری تهران درخواست کارشناسی ضمانت‌نامه را دارم.در این بخش از جلسه رسیدگی به اتهامات عمارت ساز قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار گیرد و اظهارات خود را در خصوص دفاعیات متهم شرح دهد.


نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: وکیل در بخشی از دفاعیات خود به مفاد کیفرخواست از این جهت که ضمانت‌نامه‌ها به سه دسته تقسیم شده و دو دسته آن جعلی و یک دسته واهی و جعلی است ایراد گرفته در حالی که موکل بار‌ها اذعان به جعلی بودن ضمانت نامه‌ها داشته؛ اما وکیل این سه تا را با هم مخلوط کرده است.


وی گفت: متهم خارج از حدود اختیار ضمانت نامه صادر کرده و دادگاه حقوقی در این خصوص رای داده است. در باب تعدد جرم، استناد ما به تبصره یک ماده ۱۳۴ قانون مجازت اسلامی است و دادگاه باید برای هر عنوان جزایی مجازات تعیین کند.

///////// عمارت ساز


در پنجمین جلسه از دادگاه علنی عمارت ساز، معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان آخرین دفاعیات از متهم اخذ شد و پس از پایان دفاعیات وکیل مدافع وی، ختم رسیدگی به پرونده اعلام شد و قاضی صلواتی گفت: حکم در مهلت قانونی صادر و اعلام خواهد شد.

 

چهارمین جلسه محاکمه عمارت ساز و پرسش‎های روشنگرایانه قاضی صلواتی 
۱۳۹۷/۱۰/۱۳ - ۱۲:۴۹

در چهارمین جلسه محاکمه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان که ۱۰ دی ماه برگزار شد متهم به بیان ادامه دفاعیات خود پرداخت.متهم علی اکبر عمارت ساز در جایگاه حاضر شد و گفت: از اینکه دیروز به من استراحت دادید از دادگاه تشکر می‌کنم.

///////// عمارت ساز


وی دفاعیاتش را اینگونه آغاز کرد: در صفحه ۴ کیفرخواست مواردی که مطرح شده است کلا ارتباطی به پرونده من ندارد و به استان اصفهان مرتبط است.


وی ادامه داد: ۳۶ برگ از کیفرخواست به ضمانت نامه پرداخته که تکرار در تکرار است، گفته می‌شود بنده ۱۲۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه صادر کرده‌ام و بنده می‌خواهم این مبالغ را کپی کرده و به دادگاه ارائه دهم، چون این تعداد ضمانت نامه صادر نکرده‌ام.


متهم افزود: درباره زندی آبادی کم صحبت شده، در حالی که بدهی ۲۲۰ میلیاردی دارد.


در این لحظه قاضی گفت: ۱۹ نفر متهم هستند که در دادسرا در حال رسیدگی است، از آن‌ها می‌توان آقای زندی آبادی را نام برد، اما چون بازداشت شما طولانی شده بود پرونده شما زودتر به دادگاه آمد.


متهم در ادامه دفاعیات خود بیان کرد: در مورد یکی از شرکت‌ها سه برگ ضمانت نامه صادر شده بود که تسویه شده است و درباره ضمانت نامه، شعبه بنده فقط پیشنهاد کننده بود و اینگونه ضمانت نامه‌ها در کل کشور صادر شده است من چند سالی است که در زندان بودم و سوخته و مرده شده‌ام و کسی به من اهمیت نمی‌دهد.


متهم عمارت ساز افزود: این ضمانت نامه‌هایی که صوری قلمداد می‌شود به مدت ۵ سال کارمزد آن داده می‌شد و بازرسی می‌کردند، حالا بعد از ۵ سال می‌گویند صوری یا جعلی است؟


متهم بیان کرد: بابت این ضمانت نامه‌ها من لوح تقدیر و پاداش نقدی گرفتم حال یک شبه همه چیز را زیر پا می‌گذارند. پول در گردش حکم خون را دارد و نمی‌شود قطع کرد و باید راهی سریع انتخاب شود. این است که بانک‌ها را برای صدور ضمانت نامه‌ها تشویق می‌کردند و حتی کلاس آموزشی می‌گذاشتند و ما سالانه از این راه درآمد داشتیم.

///////// عمارت ساز


وی گفت: در همه بانک‌ها مدیریت حقوقی داریم و طبق قانون پرونده‌ها باید در سیستم حقوقی برود درحالی که پرونده من دست شخص بازنشسته‌ای بود که ۵ سال مدیریت کرده است.


وی بیان کرد: در کیفرخواست ضمانت نامه‌ای ۱۰۰ میلیون تومانی است که به من تفهیم نشده است. در بخش چک‌های غیر بانکی در کیفرخواست سال ۸۵- ۸۶ زمان صدور آن اعلام شده در حالی در این سال‌ها چک غیر بانکی صادر نکرده‌ایم و هیچ تخلفی صورت نگرفته است.


وی ادامه داد: در صفحه ۷۱ الی ۸۰ و ۱۰۸ الی ۱۱۳ حدود ۱۵ برگه از کیفرخواست مبالغ آن صریح گفته شود. درصفحه ۱۲۵ و ۱۲۰ تصرف غیر قانونی در اموال توقیف شده ذکر شده است از دادگاه می‌خواهم نامه‌ای که این ملک را توقیف کرده به شما ارائه بدهد، چون خیلی کذب است.

 

سومین جلسه دادگاه علنی عمارت ساز و دفاعیات متهم: تمام انگیزه ام ایجاد آرامش در اقتصاد کشور بود/ تخلفاتی که انجام دادم در راستای خدمت به مردم بود!
۱۳۹۷/۱۰/۱۳ - ۱۲:۴۸

سومین جلسه دادگاه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان در ۹ دی ماه در همان شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی تشکیل شد و در این جلسه متهم پس از تفهیم اتهام به بیان دفاعیات خود پرداخت، هرچند عمارت ساز در این جلسه دفاعیات خود طبق ادعای خودش به دلیل شوک زدگی ناتمام گذاشت، ولی در بیان دفاع از خود اعلام کرد که تمام انگیزه اش ایجاد آرامش در اقتصاد کشور بوده است و در همین راستا هم اقدامات مهم و موثری انجام داده است.

///////// عمارت ساز

متهم در ادامه با اشاره به اظهارات نماینده دادستان اظهار داشت: آقای قاضی یک اصراری وجود دارد که بنده را به هرشکل محکوم کنند من خواهش می‌کنم دو کارشناس مورد اطمینان این موضوع را بررسی کنند. مبالغ عنوان شده کذب محض است. چرا در مورد این پرونده تا این اندازه حاشیه‌سازی شده است؟


متهم عمارت‌ساز افزود:وثیقه سنگینی برای من در نظر گرفتند، بطوریکه بنده باید نصف کرمان را می‌گذاشتم تا از زندان بیرون بیایم.


وی با بیان اینکه در کیفرخواست تکرار مکررات وجود دارد گفت: در یکجا به بنده اتهام اختلاس و پولشویی زدند و هر عملی را که انجام داده‌ام ۳ یا ۴ اتهام به آن منتسب کردند آقای قاضی ۱۴ اتهام به من زده‌اند که این اتهامات شوخی نیست.

 

دومین جلسه محاکمه علنی عمارت ساز ؛ پایان قرائت کیفرخواست و بیان مطالب وکیل بانک تجارت
۱۳۹۷/۱۰/۱۳ - ۱۲:۴۶

دومین جلسه دادگاه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان فردای همان روز یعنی ۴ دی ماه به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد؛ در این جلسه قرائت کیفرخواست به پایان رسید و به دستور قاضی وکیل بانک تجارت با حضور در جایگاه مطالب خود را مطرح کرد.

نماینده دادستان در این جلسه به سرفصل‌های اموال موضوع پولشویی اشاه کرد و گفت: املاک انتقال یافته به متهم سجاد، هفت پلاک ثبتی را شامل می‌شود. همچنین پولشویی به مبلغ ۳۵۷ میلیارد ریال وجه‌الرشاء دریافتی از حسن درویش زیدآبادی، پولشویی به مبلغ ۱۲۶ میلیارد ریال وجه ضمانت نامه مجعول مورخ ۱۸/۱۰/۹۰ به ضمانت خواهی شرکت بهشت معدن از جمله اموال موضوع مرتبط به پولشویی است.

 

///////// عمارت ساز
 وی افزود: متهم در تداوم روابط مجرمانه خود در مواضع متعدد مرتکب بزه اختلاس شده است که امضا و صدور ۳۴۲ فقره چک بین بانکی فاقد پشتوانه به مبلغ ۵۵ هزار و ۹۶۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از جمله موارد ارتکابی در بزه انتساب است.


حسینی تصریح کرد: متهم اقدام به صدور و امضای تعداد ۴۱ فقره چک فاقد پشتوانه به مبلغ ۹۶۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال در فاصله زمانی ۲۳/۱/۸۶ لغایت ۲۳/۶/۸۸ نموده است.


حسینی افزود در قرائت بخشی از کیفرخواست گفت: متهم در زمان دولتی بودن بانک تجارت اقدام به صدور و امضای تعداد ۳۰۱ فقره چک فاقد پشتوانه به مبلغ ۵۵ هزار میلیارد ریال در فاصله زمانی ۲۱/۶/۸۸ لغایت ۸/۱/۹۲ نموده است. همچنین در فاصله زمانی غیردولتی بودن بانک در مجموع اقدام به امضا و صدور ۳۴۲ فقره چک فاقد پشتوانه به مبلغ ۵۵ هزار میلیارد ریال نموده است که مجموع مبالغ اختلاس شده در هر یک از این دو مقطع زمانی به محضر دادگاه ارائه می‌گردد.


نماینده دادستان خاطرنشان کرد: در زمان دولتی بودن بانک تجارت و در فاصله زمانی ۲۳/۱/۸۶ لغایت ۲۶/۶/۸۸ شعبه تختی بانک تجارت کرمان مبادرت به صدور ۴۳ فقره چک بین بانکی فاقد پشتوانه به مبلغ ۹۹۷ هزار میلیارد ریال در وجه اشخاص ذینفع حقیقی و حقوقی نموده است.


حسینی تصریح کرد: متهم به عنوان رئیس شعبه تختی بانک تجارت کرمان در امضا و صدور تعداد ۴۱ فقره از این چک‌ها به مبلغ ۹۶۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال نقش داشته است.


حسینی ادامه داد: تعداد ۹ فقره چک جمعا به مبلغ ۷۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال به نفع صندوق قرض‌الحسنه توحید صادر شده است. متهم به عنوان رئیس شعبه تختی بانک تجارت کرمان در امضا و صدور تعداد ۳۱ فقره چک به مبلغ ۵۵ هزار میلیارد ریال نقش داشته است و از تعداد ۳۰۱ فقره چک بین بانکی فاقد پشتوانه تعداد ۲۶۴ فقره چک به مبلغ ۵۱ هزار و ۵۰۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در وجه صندوق قرض‌الحسه رسالت بوده است.


حسینی افزود: تعداد ۱۹ فقره چک به مبلغ ۱ هزار و ۵۲۳ میلیارد ریال در وجه ضندوق قرض‌الحسنه توحید صادر گردیده است.


نماینده دادستان اضافه کرد: متهم تعداد ۷ فقره چک به مبلغ ۱ هزار و ۲۵۵ میلیارد ریال صادر کرده است. متهم با صدور و امضای چک‌های بین بانکی فاقد پشتوانه وجوه متعلق به بانک تجارت را اغلب به نفع دیگران برداشت نموده و مرتکب بزه اختلاس موضوع ماده ۵ گردیده است.

**وکیل بانک تجارت: تقاضای استرداد لاشه ضمانت نامه‌ها را دارم/ پلاک‌های ثبتی توقیف شده تعیین تکلیف شود

در ادامه جلسه وکیل بانک تجارت اضافه کرد: مبلغ ۱۴ میلیارد ریال به نام رستم زاده و دایی زاده به صندوق قرض‌الحسنه توحید واریز شده است و تسهیلات موضوعه تاکنون به حیطه وصول درنیامده است.

 

///////// عمارت ساز

وی ادامه داد: ضمانت نامه‌های جعلی مشتمل بر ۲۳ فقره است که توسط متهم بدون اخذ کارمزد و تشکیل پرونده در اختیار ذینفعان قرار داده شده است. ۹ فقره ضمانت نامه به مبلغ ۹۳۸ میلیارد ریال از بابت اصل مبلغ از منابع بانک پرداخت شده است.

وکیل بانک تجارت نهایتا از محضر دادگاه تقاضای استرداد لاشه ضمانت نامه‌ها و صدور حکم شایسته نسبت به پرونده و تعیین تکلیف پلاک‌های ثبتی توقیف شده و ضمانت نامه‌های مفقودی را نمود.

 

 در اولین جلسه دادگاه عمارت ساز چه گذشت؟
۱۳۹۷/۱۰/۱۳ - ۱۲:۴۵

اولین جلسه دادگاه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان که سوم دی ماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد؛ نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت و موارد اتهامی متهم را با حوصله قرائت نمود.حسینی نماینده دادستان در ابتدا به مقدمه کیفرخواست اشاره کرد و گفت: گزارش‌های پرونده اعم از پرونده اول مطروحه در شعبه اول بازپرسی کرمان است.

///////// عمارت ساز


نماینده دادستان گفت: براساس گزارش‌های مربوطه تحقیقات در استان‌های خوزستان، تهران و فارس به طور نیابتی آغاز شد و با دستور بازپرس مورد رسیدگی قرار گرفت، اداره نظارت بر بانک‌ها با ارسال تصویری از این گزارش‌ها برای مدیر وقت بانک تجارت با ایراد تذکر در خصوص ضمانت نامه صادره انجام بازرسی و اعلام نتیجه را خواستار شده است.


وی ضمن اشاره به پرونده‌های مطروحه در بازپرسی دادسرای استان اصفهان، گفت: در این نامه اعلام شده مبالغ میلیاردی از این بانک مورد سوءاستفاده قرار گرفته که براساس شکایت‌های انجام شده به دادسرای اصفهان ارجاع شده است. پرونده‌های فوق در شعبه تهران براساس شکایت بانک‌های تجارت و صادرات تشکیل و با ارجاع به شعبه ۵ بازپرسی تحقیقات آغاز شد.

حسینی ادامه داد: متهم علی اکبر عمارت ساز فرزند محمد به تاریخ تولد ۳.۵.۴۷ متاهل و فاقد پیشینه کیفری از تاریخ ۲۱.۱.۶۷ با مدرک دیپلم به استخدام بانک تجارت درآمد؛ و زمان مدیریت وی در شعبه‌های مختلف از تاریخ ۳.۴.۸۵ تا ۲۷.۳.۹۱ بوده است و در نهایت در تاریخ ۲.۱۱.۹۲ بازداشت و به زندان معرفی شد.

نماینده دادستان در ادامه تصریح کرد: با توجه به اظهارات متهم در شعبه بازپرسی فعالیت وی دربانک تجارت به دو دوره تقسیم می‌شود که در دوره اول متهم به عنوان کارمند عادی بوده و اموال و دارایی‌های وی عادی است، اما پس از ارتکاب جرایم اموال و دارایی‌های بسیاری را تملک کرده که با توجه به سطح درآمد وی فاقد توانایی مالی برای این منظور بوده است به طوری که متهم عمارت ساز آنقدر اموال خود را افزایش داده که تاکنون تمام اموال وی شناسایی نشده است.

حسینی نماینده دادستان بیان داشت: ۶۹۱ چک بین بانکی بدون پشتوانه به مبلغ ۱۲۷ هزار و ۴۴۱ میلیارد ریال به نام اشخاص حقوقی و حقیقی صادر شده که اغلب آن‌ها در خصوص صندوق قرض الحسنه رسالت صادر شده است. صندوق قرض الحسنه رسالت در مقاطعی از فعالیت خود با کمبود نقدینگی مواجه شده است و چک‌های بلامحل از حساب خود نزد بانک تجارت صادر کرده است و متهمان پرونده حاضر به عنوان مدیران و کارمندان بانک تجارت محل آن‌ها را تامین کرده‌اند. این درحالی است که عمارت ساز به مدت ۵ سال جعل چک‌های بدون پشتوانه را انجام می‌داده است و اقدام به حذف سه صفر از اسناد بانکی کرده است.

نماینده دادستان گفت: متهم در مقاطعی مبادرت به تاسیس برخی شرکت‌های تجاری با مدیرعاملی صوری کرده است که از این طریق بخشی از عواید را به حساب‌های این شرکت‌ها واریز و اموال تحصیل شده از طریق نامشروع را مورد استفاده خود قرار می‌داد که می‌توان شرکت بهشت معدن را یکی از این شرکت‌های صوری نام برد.


در همین زمینه: محاکمه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان/ صدور ۶۹۱ چک بین بانکی بدون پشتوانه/ سه شیوه متهم برای صدور، تنظیم و امضای ضمانت‌نامه‌های صوری و جعلی

 

اتهامات علی اکبر عمارت ساز
۱۳۹۷/۱۰/۱۳ - ۱۲:۴۴

عمارت ساز متهم است به شرکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام پولی بالغ بر ۳۴۲ فقره چک بدون ضمانت نامه بانکی و پشتوانه به ارزش ۵۵ هزار و ۹۶۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال و تصویب و صدور امضای ۶۳ فقره ضمانت نامه خارج از حدود اختیار جمعا به مبلغ ۹ هزار و ۳۱ میلیارد و ۷۳ میلیون و ۱۲۷ ریال.

اتهامات دیگری از جمله پولشویی، اختلاس توام با جعل، معاونت در اختلاس، جعل و استفاده از سند مجعول، تصرف غیرقانونی در اموال توقیف شده، اخذ رشوه، صدور گواهی خلاف واقع، تحصیل مال از طریق نامشروع و خیانت در امانت در پرونده نامبرده وجود دارد و مجموع مبالغ مورد سوء استفاده توسط متهم ۶۵۸۳ میلیارد تومان است که غیر از عواید حاصل از اتهام پولشویی به شمار می‌رود.

 

علی اکبر عمارت ساز کیست؟
۱۳۹۷/۱۰/۱۳ - ۱۲:۴۲

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، محاکمه علنی علی اکبر عمارت ساز فرزند محمد، معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان، سوم دی ماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی آغاز شد.

علی اکبرعمارت ساز، فرزند محمد، متولد ۱۳۴۷ کرمان و فاقد سابقه کیفری است. آخرین پست دولتی وی معاون اداری مالی مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان بوده است.

 

///////// عمارت ساز

 

 

در همین زمینه: مشروح اولین جلسه محاکمه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان

در همین زمینه: مشروح دومین جلسه محاکمه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان

در همین زمینه: مشروح سومین جلسه محاکمه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان

در همین زمینه: مشروح چهارمین جلسه محاکمه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان

در همین زمینه: مشروح پنجمین جلسه محاکمه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمانارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha