تصویب قطعنامه دهه سازمان ملل برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار

20:09 - 20 تير 1403
کد خبر: ۴۷۸۲۷۶۰
تصویب قطعنامه دهه سازمان ملل برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار
پیشنهاد ارائه دهه مقابله با توفان‌های گرد و غبار از سوی ایران ارائه و در قطعنامه مقابله با توفان‌های گرد و غبار در هشتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دسامبر ۲۰۲۳ به تصویب رسیده بود.

خبرگزاری میزان - قطعنامه دهه سازمان ملل برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار روز چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳ در مجمع عمومی سازمان ملل با اجماع جهانی به تصویب رسید. 

پیش نویس قطعنامه از سوی گروه ۷۷ (۱۳۴ کشور در حال توسعه) به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد و کشورمان به نمایندگی از گروه ۷۷ این قطعنامه را مورد مذاکره قرار داد. 

قطعنامه دهه مقابله با توفان‌های گرد و غبار مجددا از توفان‌های گرد و غبار به عنوان یک معضل جدی جهانی نام برده و تصریح می‌کند که توفان‌های گرد و غبار، آسیب‌های جدی اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی و زیست محیطی بر ساکنان کشور‌های متاثر از این معضل جهانی وارد کرده است.

این قطعنامه همچنین توفان‌های گرد و غبار را مانعی برای تحقق اهداف ملی کشور‌ها برای دستیابی به توسعه پایدار می‌داند. 

براساس بند یک اجرایی این قطعنامه، سازمان ملل سال ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۴ را به عنوان دهه 
مقابله با توفان‌های گرد و غبار اعلام کرده است.

 
قطعنامه هدف از نامگذاری این دهه را به عنوان دهه مقابله با توفان‌های گرد و غبار، تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی به منظور پیشگیری، توقف و کاهش اثرات منفی توفان‌های گرد و غبار بویژه در کشور‌های آسیب پذیر اعلام کرده است. همچنین و سال ۲۰۲۹ را سال بازنگری و بازبینی در اجرای قطعنامه اعلام کرده و در همین جهت از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد 
تا گزارش اجرای قطعنامه را در سال مذکور به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کند. 

پیشنهاد ارائه دهه مقابله با توفان‌های گرد و غبار از سوی جمهوری اسلامی ایران ارائه و این پیشنهاد در قطعنامه مقابله با توفان‌های گرد و غبار در هشتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دسامبر ۲۰۲۳ به تصویب رسیده بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *