اجرای طرح بصیرت عاشورایی در ۳۲۰۰ بقعه متبرکه

13:48 - 20 تير 1403
کد خبر: ۴۷۸۲۶۸۳
اجرای طرح بصیرت عاشورایی در ۳۲۰۰ بقعه متبرکه
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه از اجرای طرح بصیرت عاشورایی در ۳ هزار و ۲۰۰ بقعه متبرکه کشور طی ایام ماه محرم خبر داد و گفت: بیشترین موقوفات متعلق به سیدالشهدا (ع) است.

خبرگزاری میزان - نشست خبری سوگواره بصیرت عاشورایی و طرح شمیم حسینی امروز، ۲۰ تیرماه با حضور حجت‌الاسلام غلامرضا عادل، سخنگو و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری، حجت‌الاسلام عادل طی سخنانی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام ماه محرم و عزاداری امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان، بیان کرد: امیدواریم با هماهنگی‌ها و هم‌اندیشی که با دست‌اندرکاران امر در ایام ماه محرم انجام شده است، شاهد برگزاری مراسم خوب و اثرگذار در این ایام باشیم.

وی افزود: سازمان اوقاف این افتخار را دارد که در بقاع متبرکه سراسر کشور خدمت‌رسانی کند؛ اوج این فعالیت‌ها در دهه اول محرم در آستان امامزادگان است. با توجه به موضوع عاشورا و عزاداری که ریشه در تاریخ ایران اسلامی دارد، برگزاری مجالس روضه‌خوانی و عزاداری تأثیر بسزایی در احیای فرهنگ اهل بیت(ع) و نشر معارف قرآنی دارد.

عادل گفت: امروز شاهد آن هستیم که بزرگترین اجتماعات مردمی از سوی شیعیان و نیز سایر پیروان آئین مختلف جهان در ایام محرم و اربعین انجام می‌شود. در ایام اربعین هر سال اقوام و قومیت‌های مختلف و پیروان دیگر آئین دینی و مذهبی به ساحت اباعبدالله(ع) ارادت داشته و در مراسم پیاده‌روی اربعین حضور دارند.

سخنگوی سازمان اوقاف ادامه داد: در ایران اسلامی نیز مردم از دیرباز ارادت خاصی به برپایی جلسات عزاداری و روضه‌خوانی اباعبدالله(ع) به شیوه‌های سنتی داشته‌اند. سازمان اوقاف در حوزه‌های مختلف و در کنار نهادهایی همچون هیئت‌های مذهبی و سازمان‌های فرهنگی به دنبال اثرگذاری بیشتر برنامه‌های فرهنگی و عزاداری بوده است. امروز سازمان اوقاف بیشترین برنامه‌ها را در حوزه نیات واقفان در راستای عزاداری سیدالشهدا(ع) دارد.

وی افزود: امسال نیز سازمان اوقاف همانند گذشته طرح بصیرت عاشورایی، ویژه ‌برنامه‌های ایام محرم در امامزادگان و طرح شمیم حسینی ویژه اجرای نیات واقفان را در حوزه عزاداری سیدالشهدا(ع) اجرا می‌کند. در جلسات برگزار شده با وعاظ و مادحان، ۲۵۰ نفر از چهره‌های مطرح این عرصه در این جلسات حضور پیدا کرده و پیشنهاداتی برای محتوابخشی به برنامه‌های سال جاری ارائه کردند.

بصیرت عاشورایی

عادل گفت: در طرح بصیرت عاشورایی که از ۱۷ تیرماه آغاز شده و تا ۱۴ شهریور سال جاری نیز ادامه خواهد داشت، برنامه‌های بصیرت عاشورایی در ۳۲۰۰ بقیه متبرکه اجرا می‌شود. در ابتدای ماه محرم نیز مراسم فضاسازی و سیاهپوشی محیط بقاع متبرکه برگزار شد. اقامه مجالس عزا، سخنرانی، عزاداری و اطعام عزاداران در قالب این طرح انجام می‌شود و تعداد ۲۲۰۰ مبلغ نیز در راستای اجرای این طرح در امامزادگان سراسر کشور حضور خواهند داشت.

وی بیان کرد: تولید محتوای لازم برای طرح بصیرت عاشورایی انجام شده و در اختیار بقاع قرار‌ گرفته است. همچنین، برگزاری همایش احلی من العسل در ۵۲۰ بقعه طی‌ روز ششم ماه محرم، برپایی همایش شیرخوارگان حسینی طی روز جمعه، ۲۲ تیرماه در ۹۸۰ بقعه، برپایی خیمه معرفت در ۳۰۰ بقعه ویژه کرسی پاسخ به شبهات و احکام و برنامه‌های ویژه کودکان و ... از دیگر برنامه‌های ویژه طرح بصیرت عاشورایی است.

وی اظهار کرد: با توجه به تأکید بزرگان دین به تأسی از سیره اهل بیت(ع) در اهتمام به نماز اول وقت به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، اقامه نماز ظهر تاسوعا و ظهر عاشورا در بقاع متبرکه مجری طرح بصیرت عاشورایی انجام خواهد شد. همچنین، استقرار هیئت‌های مذهبی در امامزادگان نیز امسال مانند سال‌های گذشته انجام خواهد شد و آستان امامزادگان شاخص میزبان هیئت‌های شاخص مذهبی خواهند بود که در این راستا بیش از هزار برنامه در بقاع متبرکه شاخص اجرا خواهد شد.

شمیم حسینی

عادل با اشاره به طرح شمیم حسینی نیز تصریح کرد: موضوعات اصلی نیات واقفان برای حضرت سیدالشهدا(ع) شامل تعزیه‌خوانی، اطعام، روضه‌خوانی و‌ ... است. امروز جمعاً تعداد ۱۷۵۰۷ موقوفه درآمدزا در موضوع تعزیه‌داری فعالیت می‌کنند که طبق نیت واقفان به این موضوع اختصاص دارند. یکی از کارهایی که امسال در طرح شمیم حسینی جدی گرفته شد، این بود که مراسم امامزادگان به صورت ویژه‌ای از محل درآمد موقوفات حمایت شوند.

سخنگوی سازمان اوقاف ادامه داد: امروز بیش از چهار هزار امامزاده کشور فاقد هرگونه نذورات هستند و امکان اجرای برنامه در این اماکن متبرکه کمتر است که البته اقداماتی در این زمینه صورت گرفت.

انتهای پیام/

 


برچسب ها: ایام محرم

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *