تضمین گازرسانی پایدار به نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس در فصل سرما

11:42 - 20 تير 1403
کد خبر: ۴۷۸۲۶۲۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
تضمین گازرسانی پایدار به نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس در فصل سرما
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به شدت بالای مصرف انرژی در کشور و وجود ناترازی در حوزه انرژی اعلام کرد: تضمین می‌کنیم در فصل سرما، گاز نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس CHP محدود نشود و به ازای سرمایه‌گذاری، گواهی صرفه‌جویی به آن‌ها تعلق گیرد.

خبرگزاری میزان - به گزارش شانا، مجید چگنی صبح امروز (چهارشنبه، ۲۰ تیر) در آیین امضای تفاهم‌نامه شرکت ملی گاز ایران با انجمن تولیدکنندگان ترکیبی برق، حرارت و برودت به‌منظور بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی، با تأکید بر لزوم حرکت به‌سمت بهینه‌سازی مصرف برق و اجتناب‌ناپذیربودن کاهش مصرف انرژی گفت: با توجه به تکالیف قانونی در برنامه ششم و هفتم توسعه، وزارتخانه‌های زیرساختی مکلف‌اند به‌سمت بهینه‌سازی مصرف انرژی حرکت کنند.

وی با تأکید بر اینکه اقدام‌های ارزشمندی در وزارت نفت مانند نخستین عرضه گواهی صرفه‌جویی انجام شده است، تصریح کرد: با این اقدام که دومین گام در بهینه‌سازی مصرف انرژی است، سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر بیشتری می‌توانند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: بهره‌وری نیروگاه‌های کشور نسبت به استاندارد جهانی پایین است و برای افزایش بهره‌وری آن‌ها باید از ظرفیت نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس CHP (تولید هم‌زمان برق و حرارت) استفاده کرد. با راه‌اندازی بخش بخار در این نیروگاه‌ها، استفاده بهینه‌تری از گاز می‌شود.

چگنی با یادآوری اینکه انجمن تولیدکنندگان ترکیبی برق، حرارت و برودت در عرضه گواهی صرفه‌جویی پیش‌قدم شده است، بیان کرد: تضمین می‌کنیم که در فصل سرما گاز نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس محدود نشود و به ازای سرمایه‌گذاری، گواهی صرفه‌جویی به آن‌ها تعلق گیرد.

وی با بیان اینکه تجربه خوبی در کار با نیروگاه‌های تجدیدپذیر داشتیم و حدود ۸ هزار میلیارد تومان گواهی صرفه‌جویی به این نیروگاه‌ها داده شد، گفت: تشکیل صندوق بهینه‌سازی انرژی یکی دیگر از اقدام‌های مطلوب در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی است که در این صندوق تسهیلاتی برای سرمایه‌گذاران در این حوزه در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران امضای تفاهم‌نامه با انجمن تولیدکنندگان ترکیبی برق، حرارت و برودت، بهینه‌سازی موتورخانه‌ها و جایگزینی ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار بخاری با بهره‌وری بالا را از دیگر اقدام‌های شرکت ملی گاز ایران برشمرد و بیان کرد: با خرید گواهی صرفه‌جویی انرژی گاز از طریق بورس انرژی، می‌توانیم در آینده شاهد بهینه‌سازی و بازیافت حرارت باشیم.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *