گفت‌وگو|

سیری در مراتب معنوی و روضه حضرت رقیه (س)/ محرم زمانی مناسب برای کسب درس‌هایی از زندگی اصحاب سیدالشهدا (ع) است

7:00 - 19 تير 1403
کد خبر: ۴۷۸۲۱۴۸
سیری در مراتب معنوی و روضه حضرت رقیه (س)/ محرم زمانی مناسب برای کسب درس‌هایی از زندگی اصحاب سیدالشهدا (ع) است
یک کارشناس علوم قرآنی، مطالعه اسناد معتبر درباره زندگی اصحاب امام حسین (ع) و چگونگی حضور آنان در واقعه کربلا را مهم دانست و توجه به مراتب معنوی و روضه‌خوانی برای حضرت رقیه (س) را حاجت‌دهنده خواند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن وکیلی در گفت‌وگو با میزان درباره روضه روز سوم دهه محرم با عنوان حضرت رقیه (س) گفت: روز سوم دهه نخست ماه محرم با عنوان اصحاب و روضه حضرت رقیه نام‌گذاری شده و این مهم در دو دهه اخیر به علت توسلات و گره‌گشایی‌ها توسعه یافته و سبب شده تا توسط مداحان با عنوان نام حضرت رقیه(س) نام‌گذاری شود.

وی ادامه داد: رحلت حضرت رقیه(س) در پنج صفر قرار دارد، اما داستان زندگی جانگداز و سوزناک ایشان سبب شده تا در دهه اول محرم، بیشتر مطرح شود. برای مطالعه زندگی این بانوی بزرگ علاقه‌مندان می‌توانند به کتاب «شهیده شام» مراجعه کنند تا علاوه بر اثبات وجود دردانه امام حسین(ع) در ماجرای کربلا، نکاتی را درباره زندگی این بانوی سه ساله مطالعه کنند.

وکیلی علت نگارش کتاب «شهیده شام» را مطرح و بیان کرد: کتاب در صدد اثبات وجود حضرت رقیه (س) و بیان تاثیرات واقعه کربلا است، بنابراین در ابتدای کتاب، اسناد معتبر و روایت‌های متعددی حتی داد‌های تاریخی و سنگ نوشته‌هایی که به حضور این بانو اشاره دارد و مستند هستند پرداخته، بدین‌ترتیب تاریخ برای گواهی وجود ایشان مورد بررسی قرار گرفته است، اما جذاب‌ترین بخش کتاب قسمت پایانی اثر بوده که با عنوان «اسیر عشق و سفیر دمشق» نامگذاری شده که به صورت داستان‌وار و مستند مروری دارد، بر زندگی حضرت رقیه (س) که می‌تواند در عین تخصصی بودن کتاب، آن را برای عموم خواندنی کند.

وی به جایگاه حضرت رقیه (س) پرداخت و تصریح کرد: این بانوی بزرگوار دارای مراتب معنوی است و پاسخ ایشان به توسلات؛ توجهات به ایشان را در بر داشته است. از این رو روضه حضرت رقیه (س) در بسیاری از مکان‌های مذهبی و هیئت‌های خانگی و مسجدی برگزار می‌شود.

این کارشناس علوم قرآنی اشاره‌ای به رویکرد سایر شهدای واقعه کربلا داشت و افزود: زندگی و رویکرد هر یک از شهدای کربلا عبرت‌آموز بوده جای تامل و تفکر فراوانی دارد به عنوان مثال افرادی همانند زهیربن قین بجلی از شهدای کربلا و از بزرگان قبیله بجیله است، او عثمانی مذهب بود، ولی پس از ملاقات با امام حسین (ع) چند روز قبل از واقعه کربلا، به او پیوست و در روز عاشورا به شهادت رسید. او نماد تحول درونی، در بین لشکریان امام حسین (ع) شناخته می‌شود.

وی به مسلم بن عوسجه اسدی که نماد استقامت و پایداری محسوب می‌شود اشاره و بیان کرد: پس از شهادت مسلم بن عقیل در کوفه، عوسجه به خانواده به امام حسین(ع) پیوست و در نهایت نخستین شهید روز عاشورا شد. در این لشکر برخی از افراد نماد عشق بودند و برخی دیگر نماد استواری و هر کدام داستان و عبرتی هستند برای تامل و تفکر، بنابراین مطالعه زندگی آنان ثمربخش خواهد بود.

وکیلی تاکید کرد: در دهه محرم زمان برای بررسی و درس آموزی از اهل ایمان و حقیقت فراهم است در عین حال توجه به احوال اهل ظلم نیز مهم است. پس از فرصت بهره‌برداری کنید تا سبک زندگی خود را به درستی انتخاب کنیم.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *