تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت صمت و ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو امضا شد

11:45 - 13 تير 1403
کد خبر: ۴۷۸۱۴۵۴
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت صمت و ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو امضا شد
تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت صمت و ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو، با هدف تسریع در صنعتی‌سازی فناوری نانو، امضا شد.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت صمت، نشست مشترک «صنعتی‌سازی و گسترش کاربرد‌های صنعتی فناوری نانو» با حضور «محمدمجید فولادگر» معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران و کارشناسان ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو، در ساختمان فنگاه وزارت صمت برگزار شد.

در این نشست با مرور برنامه‌ها و اقدامات اجراشده در یک سال گذشته، در مورد توسعه همکاری‌ها برای تسریع صنعتی‌سازی فناوری‌های توسعه یافته نانو و میکرو و گسترش کاربرد‌های صنعتی آن‌ها گفتگو و تبادل نظر شد.

ضمن اینکه در این نشست در جهت تسهیل اجرای راهکار‌های برنامه‌ریزی شده، تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت و ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو، به امضای «محمدمجید فولادگر» معاون وزیر صمت و «عماد احمدوند» دبیر ستاد رسید.

در این نشست، «محمدمجید فولادگر» معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت، ضمن تشکر و قدردانی از اقدامات و پیگیری‌های کمیته مشترک، خاطرنشان کرد که باید به ایجاد ارزش افزوده اقتصادی ناشی از توسعه فناوری توجه ویژه کرد.

وی با اشاره به تاکیدات وزیر صمت بر شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان صادرات‌محور به تبیین نقش پشتیبانی و حمایتی این وزارت‌خانه از این حرکت در کشور پرداخت.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت، به اهمیت سرمایه‌گذاری شرکت‌های صنعتی بزرگ در توسعه فناوری اشاره و به برنامه‌ریزی برای برگزاری هشتمین رویداد صنعت دانش‌بنیان در حوزه فناوری نانو برای حمایت از تبادل فناوری بین شرکت‌های فناور و صنعتی اشاره کرد.

همچنین در بخش دیگری از این نشست، «حسین زاهدی»، مشاور و دستیار معاون وزیر صمت، ضمن تشریح اقدامات و پیگیری‌های کمیته مشترک صمت و ستاد، به تبیین برنامه‌های مشترک پیشنهادی براساس همفکری صورت گرفته در سلسله جلسات مستمر کارشناسی ستاد، اشاره کرد.

در ادامه، «عماد احمدوند» دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو، به تشریح آخرین وضعیت توسعه فناوری نانو و صنعتی‌سازی این دستاورد‌ها و بازار رو به رشد محصولات نانو ساخت کشور پرداخت.

وی همچنین با اشاره به توانمندی‌های شرکت‌های نانو، رویکرد ستاد در پرداختن به حل مسائل مهم کشور مبتنی بر راه‌حل‌های فناورانه را تبیین کرد.

در این راستا دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو، به‌عنوان یک نمونه به افتتاح هفته گذشته کارخانه فرآوری لجن و پودر‌های اکسیدی فولاد در اصفهان اشاره کرد که با راه اندازی این خط توسط شرکت دانش‌بنیان فولاد اکسیر فدک، از پسماند‌های انباشت شده در فولاد مبارکه، سالانه ۲۵ هزار تن کنستانتره تولید می‌شود که علاوه بر کسب درآمد از این پسماندها، اثرات زیست‌محیطی قابل توجهی دارد. راه‌اندازی این خط، پایه‌گذاری توسعه اقتصاد چرخشی در صنعت فولاد کشور بر پایه یک فناوری پیشرفته بومی است که با موفقیت در مجتمع فولاد مبارکه هم اکنون می‌تواند در سایر واحد‌های تولیدی کشور به کار گرفته شود.

در این نشست، آقای اسماعیلی، مدیر برنامه تجاری‌سازی فناوری نانوحباب، کاربرد‌های این فناوری را در کشاورزی، تصفیه آب و پساب، حوزه سلامت و ... برای حاضرین ارائه کردند و ظرفیت‌های اقتصادی این فناوری را برای کشور قابل توجه دانست.

وی با تبیین توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی در این حوزه به ارائه پروژه‌های موفق صنعتی توسط آن‌ها در چند سال اخیر پرداختند.

در پایان، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو و معاون وزیر صمت، تفاهم‌نامه همکاری را امضا کردند. محور‌های این تفاهم‌نامه عبارت‌اند از:

- کمک به صنعتی‌سازی فناوری‌های راهبردی نانو و میکرو
-همکاری در برگزاری رویداد‌های تخصصی مشترک در حوزه فناوری‌های نانو و میکرو
- همکاری در شکل‌دهی و راه‌اندازی اندیشگاه نانو و صنعت
- ایجاد زمینه‌های مناسب برای آگاه‌سازی مدیران، کارشناسان و فعالان صنایع و معادن
- همکاری در زمینه‌های پژوهشی با محوریت پایش فناوری‌های نوین و مطالعات نوآوری و صنعتی‌سازی نانو و میکرو
- برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی بین مدیران و کارشناسان ستاد و صمت

انتهای پیام/


برچسب ها: صنعت نانو

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *