پروژه خط انتقال نیروی برق شمال کشور با حجم سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد

11:19 - 05 تير 1403
کد خبر: ۴۷۸۰۰۱۶
دسته بندی: اقتصاد ، انرژی
پروژه خط انتقال نیروی برق شمال کشور با حجم سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد
همزمان با بزرگترین عید شیعیان ابرپروژه خط انتقال نیروی برق شمال کشور با حجم سرمایه گذاری ۱۰۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، کوروش موسوی تاکامی مدیر‌عامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان گفت: خط انتقال نیروی برق ۴ مداره ۲۳۰ و ۶۳ کیلوولت باندل دو سیم نوشهر- رویان به منظور بهبود کیفیت سرویس دهی برق، افزایش قابلیت اطمینان، ارتقاء سطح پایداری شبکه، حذف مشکل حبس تولید نیروگاه نوشهر، امکان انتقال توان به میزان ۱۴۰۰ مگاوات بین مرکز و غرب استان مازندران و رضایت مشترکان برق به عنوان یکی از ۱۸۰ پروژه مهم ابلاغ شده توسط وزیر محترم نیرو جهت عبور از اوج مصرف برق سال ۱۴۰۳ تعیین و به همت متخصصین برق منطقه‌ای مازندران و گلستان، پیمانکاران، مشاورین و تامین کنندگان تجهیزات، اجرا و در روز مبارک عید سعید غدیر خم به بهره برداری می‌رسد.

رئیس شورای پایای برق مازندران و گلستان بیان داشت: این پروژه مهم و کلیدی در سال ۱۳۸۵ از طرف شرکت توانیر به شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان برای اجرا ابلاغ و از سال ۱۳۸۷ عملیات احداث فونداسیون آن کلید خورد.


موسوی تاکامی در بیان دلایل عدم پیشرفت این پروژه در دهه ۹۰ افزود: به سبب وجود مناطق صعب العبور و کوهستانی و همچنین مناطق ویلانشین در مسیر خط، رکود اجرای پروژه‌ها در دهه ۹۰ شمسی و عدم توجه جدی به این پروژه مهم، این طرح عظیم ملی تا ابتدای سال ۱۴۰۱ معطل و معوق ماند. در عین حال از آبان ماه ۱۴۰۱ به مدت ۶ ماه پروژه احداث فونداسیون اجرا شد که با شروع پیک تابستان و ایام گرم سال ۱۴۰۲ طرح راکد و صرفا تامین تجهیزات انجام شد.


وی افزود: با پایان پیک برق ۱۴۰۲ و از آبان ۱۴۰۲، مجددا پروژه علی‌رغم بارش باران‌های ۶ ماه اخیر و ممانعت‌های معارضین محلی، عملیات احداث فونداسیون باقی‌مانده، نصب برج و سیم کشی مسیر خط ۴۲ کیلومتری موصوف انجام و در عید سعید غدیر خم افتتاح می‌شود.

موسوی تاکامی یادآور شد: طول مسیر این پروژه از پست انتقال نیروی برق ۶۳/۲۳۰ کیلوولت نوشهر تا پست ۶۳/۲۳۰ کیلوولت رویان، به میزان ۴۲ کیلومتر و طول مدار آن ۱۶۸ کیلومتر با ۱۳۱ دستگاه برج مشبک فلزی و امکان انتقال ۱۴۰۰ مگاوات توان است.

مدیر عامل برق منطقه‌ای مازندران و گلستان اضافه کرد: در احداث این پروژه، قریب به ۳۰ هزار متر مکعب بتن، ۲۰۰۰ تن میل گرد، ۲۰۰۰ تن آهن آلات برج، ۲۰۰۰ تن سیم آلومینیوم فولاد کاناری و لینکس، ۳۰۰۰ ریسه مقره پلیمیری و ۹۰ کیلومتر سیم گارد OPGW استفاده شده است که ارزش ریالی آن بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

تاکامی در بیان رفع مشکل کیفیت برق منطقه با احداث این خط گفت: با توجه به افت شدید ولتاژ طی سال‌های اخیر تا سال ۱۴۰۰، از ابتدای سال ۱۴۰۱ لزوم ارتقاء ظرفیت خطوط و پست‌های انتقال نیروی برق در دستور کار شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان قرار گرفت، به طوری که در جهت رفع این چالش، از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۲۰% به ظرفیت پست‌های انتقال و فوق توزیع و ۱۰ درصد به طول مدار خطوط انتقال و فوق توزیع نیروی برق با حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان، افزوده شده است که اختصاص این ارقام بسیار جذاب و قابل تقدیر هستند.

وی گفت: مشکلات افت ولتاژ سنوات گذشته خصوصا در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ سبب شده بود تا با عملکرد رله‌های ریزش بار ولتاژی و مشکلات ناشی از محدودیت انتقال توان، خاموشی اجباری به مشترکان برق استان‌های گرم تابستانی، مرطوب و سرسبز مازندران و گلستان اعمال شود.

موسوی تاکامی، رئیس شورای پایایی برق استان‌های مازندران و گلستان در بیان مشکلات اجرایی این پروژه افزود: از مشکلات اجرای این پروژه که خط جدید ۴ مداره، دقیقا در کریدور خط تک مداره موجود احداث شد، ضرورت بازگشت به موقع خط برای ایام تابستان بوده است.

وی تاکید کرد: شرایط خاص جغرافیایی، جنگلی و کوه پایه‌ای بودن منطقه که با هر نم بارندگی، مشکلات تردد در مسیر خط را مختل می‌کرد، سرعت اجرا را بسیار کند می‌کرد. از طرفی شرایط جنگلی، کوهستانی و صعب العبور مسیر سبب شد تا امکان نصب دکل با جرثقیل فراهم نباشد. همچنین توریستی بودن و ترافیک بالای جاده‌های ساحلی و محدودیت‌های بار‌های ترافیکی، امکان حمل و نقل و انتقال تجهیزات با وسایل نقلیه سنگین، کفی و جرثقیل در جاده را در تعطیلات و ایام یک ماهه عید نوروز، که با افزایش تعداد مسافرین همراه می‌شد، مختل می‌کرد.

وی با تشکر از مقامات سیاسی، امنیتی، انتظامی و اجرایی استان خصوصا استاندار محترم استان مازندران بیان داشت: عبور خط از مناطق خوش‌نشین و مسکونی مشکلاتی را به وجود آورد که با درایت استانداران، دستگاه‌های قضایی و اجرایی استان مرتفع و پروژه از مسیر صحیح اجرا و به اتمام رسیده است.

تاکامی در پایان گفت: شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان تا پایان سال ۱۴۰۹، ۲ میلیارد دلار جهت توسعه شبکه انتقال و فوق توزیع نیروی برق سرمایه گذاری می‌کند.

 انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *