وزیر راه و شهرسازی وارد رشت شد 

10:00 - 31 خرداد 1403
کد خبر: ۴۷۷۸۹۹۸
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
وزیر راه و شهرسازی وارد رشت شد 
وزیر راه و شهرسازی همراه با سرپرست ریاست جمهوری به منظور افتتاح راه آهن رشت-کاسپین وارد فرودگاه سردار جنگل رشت شد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، صبح امروز پنجشنبه ۳۱ خرداد ماه محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری و مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با هدف افتتاح راه آهن رشت-کاسپین وارد استان گیلان شدند و مورد استقبال استاندار و جمعی از مقامات استانی قرار گرفتند.

این مسیر ۳۷ کیلومتری نقش مهمی را در کریدور میانی شمال-جنوب کشور بر عهده دارد و در این پروژه پیش‌بینی می‌شود در سال اول بهره‌برداری ۳ میلیون تن بار و ۳۰۰ هزار نفر مسافر جابه‌جا شود.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که در نهایت میزان باری که با این خط جابه‌جا خواهد شد به ۷ میلیون تن و میزان جابه‌جایی مسافر نیز به ۶۰۰ هزار نفر برسد.

در این پروژه حدود ۲.۵ میلیون متر مکعب عملیات خاکریزی و ۱۰۰ هزار متر مکعب بتن‌ریزی صورت گرفته است.

حدود ۲۴۲ دستگاه آبرو باتوجه‌به سطوح کشاورزی در منطقه ساخته شده است و ۳۶ پل و تقاطع در این پروژه احداث شده که بیانگر سخت و فشرده بودن کار در این طرح است. در شرایطی که نبود زمین و مشکلات مربوط به اراضی کشاورزی چالش‌هایی را برای این پروژه ایجاد کردند.

در این پروژه حدود ۳ هزار میلیارد تومان به صورت ثبت دفتری هزینه شده است که ارزش روز آن بیش از ۶ هزار میلیارد تومان است. از این میزان حدود ۲ هزار میلیارد تومان در ۲ سال گذشته به این پروژه تخصیص پیدا کرده است که به واسطه پیگیری‌های دولت سیزدهم این رقم به پروژه تخصیص داده شد و توانست نقشی اساسی در بهره‌برداری از پروژه ایفا کند.

گفتنی است که این پروژه می‌تواند کریدور دریا به دریا را در کشور ما نهایی کند و نقشی اساسی برای نقل‌وانتقال کالا از جنوب به شمال کشور داشته باشد.

 انتهای پیام/


برچسب ها: افتتاح راه آهن

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *