باقری: ایران و برزیل شریک پایدار برای یکدیگر خواهند بود

22:01 - 21 خرداد 1403
کد خبر: ۴۷۷۷۴۳۳
باقری: ایران و برزیل شریک پایدار برای یکدیگر خواهند بود
سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار با وزیر خارجه برزیل با بیان اینکه روابط ۲ کشور روابطی بسیار ریشه‌دار است، بر عزم و اراده جدی ایران برای تقویت روابط بین دو کشور در عرصه‌های مختلف تاکید کرد.

خبرگزاری میزان - دیدار و گفت‌وگو با مائورو ویرا، وزیر خارجه برزیل یکی از دیدار‌های علی باقری، سرپرست وزارت امور خارجه در حاشیه نشست وزرای امور خارجه کشور‌های عضو بریکس در شهر نیژنی نووگوواد روسیه بود.

سرپرست وزارت امور خارجه در ابتدای این دیدار اظهار کرد: مایلم مراتب قدردانی خود را از ابراز همدردی و ابراز محبت دولت و مردم برزیل در این ضایعه بزرگ برای دولت و ملت ایران ابراز کنم.

باقری تاکید کرد: این اتفاق و شهادت رئیس‌جمهور و وزیر  امور خارجه خسارت بزرگی برای دولت و ملت ایران است، اما واقعیت آن است که  همواره از بطن این چالش‌ها برای ملت ما فرصت‌های بزرگی خلق شده و مردم با اعتماد به خدا و تکیه بر انسجام ملی فرصت‌های زیادی برای کشور خلق کرده‌اند.

سرپرست وزارت امور خارجه با تجلیل از سطح روابط دوستانه دو کشور اظهار کرد: روابط با برزیل را روابطی بسیار ریشه‌دار می‌دانیم که فراتر از مناسبات اقتصادی و تجاری است.

باقری یادآوری کرد: دو کشور بزرگ و مهم ایران و برزیل به دنبال هدف و آرمان بزرگ یعنی ساختن جهانی که عدالت زیرساخت و مبنای آن باشد و در آن جهان مردم دنیا از آرامش و رفاه و پیشرفت متناسب برخوردار باشند و جهانی که در آن خبری از تروریسم، تحریم و جنگ نباشد، هستند.

باقری همچنین گفت: غربی‌ها سازوکار‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل و شورای امنیت را که با هدف بسط ثبات و امنیت در جهان ایجاد شد، به ابزاری برای تامین منافع نامشروع خود تبدیل کردند و لذا امروز با وجود این سازوکار‌ها بیش از هشت ماه است که مردم غزه در بدترین شرایط قرار دارند و یک‌جانبه‌گرایان از جنایت‌کاران و اشغال‌گران حمایت می‌کنند. 

وی در ادامه اظهار کرد: یک‌جانبه‌گرایی که فقط به دنبال منافع خود است و اگر منافع نامشروعش اقتضا کند، از جنگ و تروریسم و تحریم برای تامین آن استفاده می‌کند.

سرپرست دستگاه دیپلماسی همچنین بر عزم و اراده جدی ایران برای تقویت روابط بین دو کشور در عرصه‌های مختلف تاکید و تصریح کرد: در این مسیر ایران و برزیل شریک پایدار برای یکدیگر خواهند بود.

وزیر خارجه برزیل نیز در این دیدار مراتب تسلیت مجدد دولت و مردم کشورش را به مناسبت ضایعه تاسف‌بار فقدان رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه شهید ابراز داشت.

وی همچنین با اشاره به اهتمام ویژه رئیس‌جمهور کشورش به توسعه و گسترش روابط خوب تهران و برازیلیا، بر استمرار هماهنگی بیشتر در عرصه‌ها و سازوکار‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله بریکس به‌عنوات ظرفیت خوبی در راستای تحقق اهداف مشترک تاکید کرد.

وزیر خارجه برزیل همچنین در مورد رویکرد این کشور در دفاع از مردم غزه، به حمایت از ابتکار آفریقای جنوبی در دیوان بین‌المللی دادگستری اشاره کرد و آمادگی این کشور برای همکاری در عرصه‌های بین‌المللی برای حمایت از مردم فلسطین ابراز داشت.

وی تاکید کرد: ما کشتار مردم عادی و زنان و کودکان را غیرقابل قبول می‌دانیم و بر برقراری آتش‌بس و آزادی زندانیان و تامین مایحتاج مردم فلسطین تاکید داریم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *