«جیران» روایت‌گر بخشی از تاریخ مشروطه

7:44 - 06 ارديبهشت 1403
کد خبر: ۴۷۶۹۸۷۷
«جیران» روایت‌گر بخشی از تاریخ مشروطه
یک نویسنده بیان مستند وقایع تاریخ را مهم خواند و ضعف کتاب‌های درسی در بیان برخی از وقایع را سوژه‌ای مناسب خواند.

فاطمه سلطانی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان درباره مضمون کتاب «جیران» گفت: این اثر یک رمان تاریخی و فلسفی است که بخشی از تاریخ مشروطه را در قالب یک رمان مطرح می‌کند. این کتاب به حوادثی می‌پردازد که در اواخر سلطنت محمدعلی شاه شکل می‌گیرد. در این زمان به واسطه تجاوز به مرز‌های تبریز به واسطه روس‌ها و وقایع شکل‌گرفته که از جمله آن‌ها باید به توپ بستن مجلس و همچنین به توپ بستن حرم امام رضا (ع) اشاره کرد.

وی به بخش‌های از کتاب «جیران» اشاره و تاکید کرد: در دی‌ماه سال ۱۲۹۱ شمسی مصادف با محرم سال ۱۳۳۰ قمری، قشون روس به جهت مقابله با جنبش مشروطه مشهد را اشغال نمود. شهر در تقابل با سه گروهِ موافقان مشروطه، مخالفان مشروطه و طرفداران محمدعلی شاه که از مملکت گریخته بود، در آشوب و اغتشاش فرورفته بود. در این بین جیران، دختر شمس‌الدین طوسی یکی از بازاریان مشهور مشهد و موافق دوآتشه مشروطه در پی گم شدن پدرش راهی ارگ حکومتی می‌شود تا سراغ او را از رکن الدوله، والی مشهد بگیرد.

سلطانی اشاره‌ای به علت‌های نگارش کتاب «جیران» داشت و افزود: انگیز‌ه نوشتن در مورد زمانی که در کتاب‌های درسی تاریخ اشاره‌های کوتاه به توپ بستن حرم امام رضا (ع) شده بود.
وی افزود: در کتاب‌های درسی تنها یک اشاره کوچک به اتفاقات و وقایع شده و در مورد اینکه چه عواملی و چه اتفاقاتی دقیقاً شکل گرفت اطلاعاتی به مخاطبان داده نشده بود این پیش زمینه سبب شد تا به دنبال بررسی‌های تاریخی رفته و طی پژوهش و مطالعه در تاریخ به بیان کردن رویداد و وقایع آن روزگار بپردازم.

این نویسنده کتاب در مورد کتاب «جیران» گفت: عاشقانه‌ای آرام از دختر مشهدی با یک افسر روس است که پس‌زمینه آن وقایع و اتفاقات دوران مشروطیت و حوادث آن دوران را مطرح می‌کند در آن زمان مردم در سه دسته موافقان و مخالفان مشروطه و یک سری نیز افرادی که از آب گل‌آلود ماهی می‌گرفتند دسته‌بندی شدند.

وی به بخش‌هایی از کتاب «جیران» اشاره و بیان کرد: شخصیت نخست داستان دختری به نام جیران است که نام کتاب نیز برگرفته از اوست پدر او از اهالی آذربایجان محسوب می‌شود، اما به دلایلی به مشهد مهاجرت کرده و داستان از این شهر روایت می‌شود.

سلطانی درباره شیوه نگارش کتاب «جیران» افزود: تلاشم این بود که با زبانی ساده و روان به بیان اتفاق و وقایع در قالب رمان بپردازم اتفاقات از زبان اول شخص یعنی شخصیت نخست داستان بیان شده، بانویی که پستی و بلندی‌های بسیاری پشت سر گذاشته و اکنون در حدود ۲۰ سالگی مشکلات زندگی از وی، زنی جوان و پخته که به پدر خود کمک می‌کند ساخته است.

وی جذاب‌ترین بخش کتاب «جیران» را مورد تاکید قرارداد وبیان کرد: اوج این اثر، به زمانی اشاره دارد که بارگاه مقدس امام رضا (ع) توسط ارتش روسیه به توپ بسته می‌شود و تاثر بسیاری را برای ارادتمندان این امام غریب به همراه دارد. کتاب را باید مطالعه کرد نکات بسیار ریزی در تاریخ وجود داشته که عموماً مخاطبان از آن اطلاع ندارند و مطالعه آن تجربیات ارزنده را به مخاطب خود انتقال می‌دهد.

سلطانی در مورد پیام کتاب «جیران» گفت: همیشه بیان شده است که مردمی که تاریخ نمی‌دانند متهم به تکرار تاریخ هستند و در عین حال در بزنگاه‌های مهم تاریخ دیده می‌شود که آدم‌های سودجو به خاطر منافع خود دست به خیانت می‌زدند. آدم‌هایی که همه چیز را زیر پا می‌گذارند تا بتوانند منافع خود را حفظ کنند و در این میان اعتقادات، علایق و ارادت مردم را نابود می‌کنند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *