کشت تلفیقی محصولات کشاورزی و آبزیان در مزارع

13:27 - 25 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۷۸۰۵
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
کشت تلفیقی محصولات کشاورزی و آبزیان در مزارع
مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات با اشاره به آغاز طرح کشت همزمان تلفیقی محصولات کشاورزی و آبزیان در مزارع کشاورزی گفت: تاکنون ۱۱ هزار استخر ذخیره آب کشاورزی به پرورش ماهی اختصاص پیدا کرده است.

خبرگزاری میزان- به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، سید قباد مکرمی مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران از آغاز طرح کشت همزمان تلفیقی محصولات کشاورزی و آبزیان در مزارع کشاورزی خبرداد.

وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی نیز تاکید کرده است که در میان ۵۰۰ هزار حلقه چاه کشاورزی فعال کشور ۶۰ هزار استخر ذخیره آب وجود دارد که فرصت بسیار خوبی برای تلفیق کشاورزی و آبزی پروری است، یعنی در بین فرایند آب دهی می‌توانیم ماهی پرورش دهیم.

وی تصریح کرد: ۱۱هزار استخر ذخیره آب کشاورزی به پرورش ماهی اختصاص پیدا کرده و با دستور مقامات عالی و برنامه ریزی سازمان شیلات در کوتاه مدت قرار است که تعداد بیشتری استخر را فعال کنیم.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات بیان کرد: اگر در کوتاه مدت و در دو سال آینده این تعداد را به دو برابر برسانیم به بیش از ۲۰۶ هزار تن تولید آبزی می‌رسیم که عدد قابل توجهی است.

وی گفت: طرحی به نام طرح جهادی تلفیق آبزی پروری و فعالیت‌های کشاورزی تهیه شده که شامل استفاده از ظرفیت‌های مختلف از جمله پرورش ماهی در استخر‌های ذخیره آب و شالیزار‌ها و... است و برای دستیابی به ظرفیت‌های عالی این طرح نیازمند ظرفیت‌های خاصی هستیم. در دو سال آینده به دنبال دستیابی به هدف دو برابری هستیم، اما ظرفیت اصلی ما بسیار بیشتر از این عدد است.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات بیان کرد: به عنوان مثال در استان سیستان و بلوچستان با اجرای این طرح استخر‌های ذخیره آبی در اختیار روستاییان قرار گرفته و مثل حسن آباد زاهدان مبدل به یک روستای گردشگری آبزیان شده‌اند.

وی با ذکر این مطلب که برای اجرای موفق این طرح نیازمند طراحی مناسب و حمایت‌های داخل و خارج از وزارتخانه هستیم، یادآورشد: در پایان سال پیش تفاهم نامه‌ای بین شیلات و تشکل‌های آبزی پروری امضا شد که طی آن تلاش داریم که سامانه‌ای برای شناسنامه آنلاین مزارع آبزی پروری ایجاد شود و این مساله به ما نشان می‌دهد که هر مزرعه در چه شرایطی است و می‌توان با واگذاری بخشی از تصدی گری سازمان شیلات به تشکل‌ها شاهد حضور بیشتر آن‌ها باشیم.

وی گفت: خوشبختانه سطح دانش آبزی پروری ما در رده‌های عالی دنیا است. امروزه دانشمندان بزرگی در زمینه آبزی پروری در بین جوانان تحصیلکرده داریم که فناوری را هرساله به این صنعت وارد می‌کنند و بهره وری تولید را افزایش می‌دهند. بسیاری از فارغ التحصیلات این رشته دارای دانش گسترده‌ای هستند.

مکرمی یادآورشد: ارزش تجارت جهانی آبزیان برابر با ارزش تجارت سایر منابع گوشتی در دنیا است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *