معاون وزیر بهداشت: ۴۵ درصد از مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در ایران مربوط به قلب‌و‌عروق است

16:40 - 24 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۷۶۹۱
معاون وزیر بهداشت: ۴۵ درصد از مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در ایران مربوط به قلب‌و‌عروق است
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: بیشترین آمار مرگ و میر و از کارافتادگی در ایران مربوط به بیماری‌های قلب و عروق است.

خبرگزاری میزان - حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پنجمین کنگره بین‌المللی مداخلات تهاجمی غیر جراحی در بیماری‌های مادرزادی و ساختمانی و دریچه‌ای قلب که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است، گفت: با توجه به اهمیت موضوع بیماری‌های قلبی عروقی موضوع پیشگیری و کنترل عوامل خطر باید به‌طور جدی مدنظر قرار گیرد.

وی اظهار کرد: سال ۱۴۰۲ پویش سلامت برای غربالگری ۲ بیماری فشار خون و دیابت راه‌اندازی شد که نتایج حاصل از آن نشان داد که ما در موضوع سواد سلامت و آگاهی نسبت به عوامل خطر، مشکل داریم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز علمی و تحقیقات که وظیفه تولید علم را بر عهده دارند همچنین انجمن‌های علمی بایستی در راستای حل مشکلات سلامت در کنار هم قرار گیرند.

فرشیدی، افزود: هم‌اینک بیش از ۲۰ استان در برگزاری کنگره بین‌المللی قلب کاسپین همکاری دارند که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از این گونه اقدامات حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه ایران پذیرای گردشگران سلامت است، ادامه داد: شهر مشهد علاوه بر مذهبی بودن آن، پذیرای شمار بسیاری از گردشگران سلامت از کشور‌های جهان است و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مشهد را قطب مهم پذیرش بیماران بین المللی می‌داند و برگزاری کنگره هوایی از جمله کنگره بین المللی قلب کاسپین می‌تواند به رشد گردشگری سلامت در مشهد کمک کند.
 
دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی قلب کاسپین نیز در این کنگره، گفت: ۶۰۰ مقاله و سخنرانی در پنجمین کنگره بین المللی قلب کاسپین ارائه می‌شود و ۲۰ عمل به صورت زنده از اتاق‌های عمل بیمارستان امام رضا (ع) مشهد پخش خواهد شد.

محمود محمدزاده شبستری، افزود: این کنگره، برنامه‌ای داخلی است که تاییدیه انجمن جهانی قلب (csi) را دارد و این کنگره در ایران و در مشهد به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با همکاری آستان قدس رضوی اجرا می‌شود.

شبستری با بیان اینکه همچنین ۱۵۰ دانشجوی علوم پزشکی مشهد در این کنگره همکاری ویژه دارند، گفت: روش اجرای برنامه‌ها، سخنرانی‌ها و عمل‌ها در این کنگره با مدیریت انجمن جهانی قلب نیز اجرا می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *