در نشست معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با سفرای خارجی مقیم تهران مورد تاکید قرار گرفت:

حمله رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق که نقض فاحش حقوق بین‌المللی است، باید توسط همه دولت‌های مسئول به صراحت محکوم گردد

18:05 - 15 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۶۵۳۲
حمله رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق که نقض فاحش حقوق بین‌المللی است، باید توسط همه دولت‌های مسئول به صراحت محکوم گردد
معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با اشاره به این که حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به سفارت کشورمان در سوریه نقض آشکار قواعد مسلم حقوق بین‌الملل است، تاکید کرد: باید توسط همه دولت‌های مسئول به صراحت و به شدیدترین لحن ممکن محکوم گردد.

خبرگزاری میزان - معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در جمع سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران در تهران، حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به سفارت کشورمان در سوریه را نقض آشکار بسیاری از اصول و قواعد مسلم حقوق بین‌الملل دانست که باید توسط همه دولت‌های مسئول به صراحت و به شدیدترین لحن ممکن محکوم گردد.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان در این نشست ویژه که در ارتباط با حمله رژیم صهیونیستی اسرائیل به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق برگزار شد، اظهار داشت: بلافاصله بعد از حمله تروریستی رژیم صهیونیستی، جمهوری اسلامی ایران موضوع را به اطلاع دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت ملل متحد رساند و خواستار تشکیل نشست فوری آن شورا برای رسیدگی به موضوع شد.

وی با بیان این که در نشست ذیربط شورای امنیت سازمان ملل متحد که عصر روز گذشته در نیویورک برگزار گردید، اکثریت اعضای شورا ضمن تأکید بر اهمیت اصل بنیادین نقض ناپذیری اماکن دیپلماتیک، حمله یاد شده را محکوم کردند. همچنین، دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه نیز در گزارش خود به نشست شورای امنیت، تصریح کرد مصونیت اماکن و پرسنل دیپلماتیک و کنسولی باید در همه موارد رعایت گردد و حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌های عضو باید مطابق با قوانین بین المللی محترم شمرده شود. همچنین قبل از برگزاری نشست شورای امنیت، دبیرکل سازمان ملل نیز با تأکید مجدد بر اصل رعایت مصونیت اماکن و افراد دیپلماتیک و کنسولی در همه موارد، حمله مذکور را محکوم کرده بود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این که نقض ناپذیری اماکن دیپلماتیک از اصول و قواعد بنیادین حقوق بین‌الملل قراردادی و عرفی بوده و رعایت آن تحت همه شرایط برای همگان الزامی است، افزود: حمله به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران نقض قطعی و روشن کنوانسیون ۱۹۶۱ وین راجع به روابط دیپلماتیک و همچنین نقض مسلم قواعد کنوانسیون ۱۹۷۳ پیشگیری از و مجازات جرائم علیه اشخاص مورد حمایت بین المللی از جمله مأمورین دیپلماتیک نیز می‌باشد که طبق آن کنوانسیون هر گونه حمله خشونت آمیز به اماکن رسمی و محل سکونت اشخاص مورد حمایت بین المللی از جمله دیپلمات‌ها ممنوع است.

رضا نجفی همچنین حمله اخیر رژیم اسرائیل را نقض حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی دولت جمهوری عربی سوریه و در نتیجه در تعارض کامل با اصول منشور ملل متحد بویژه اصل ممنوعیت استفاده از زور علیه تمامیت ارضی دولت‌ها برشمرد و عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران و سایر کشور‌های عضو ملل متحد این حمله را به این دلیل نیز محکوم کرده اند.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان مسئولیت تمامی عواقب ناشی از این اقدامات غیر قانونی را بر عهده رژیم صهیونیستی دانست و در ادامه افزود: طی سه روز اخیر، بسیاری از کشور‌ها و سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای این حمله را محکوم کرده‌اند و این گونه موضع گیری‌ها از اهمیت زیادی برای حمایت از حاکمیت قانون در جهان و فراهم ساختن زمینه فعالیت جامعه دیپلماتیک و توسعه روابط دیپلماتیک و کنسولی میان کشور‌های جهان برخوردار است. بنابراین، این حمله تروریستی به اماکن دیپلماتیک که در نقض آشکار بسیاری از اصول و قواعد مسلم حقوق بین الملل صورت گرفته است، باید توسط همه دولت‌های مسئول به صراحت و به شدیدترین لحن ممکن محکوم گردد.

نجفی ضمن قدردانی صمیمانه از اتخاذ موضع از سوی کشور‌هایی که تاکنون حمله تروریستی مزبور را محکوم کرده اند، خاطر نشان کرد جمهوری اسلامی ایران از تمامی کشور‌هایی که تاکنون در این باره موضع گیری نکرده‌اند، انتظار دارد در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به محکومیت این حمله تروریستی اقدام کنند.

وی با بیان این که در اجرای حق مشروع و ذاتی خود بر اساس حقوق بین‌الملل، پاسخ جمهوری اسلامی ایران به این اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی، کاملا مقتدرانه و مبتنی بر حکمت و درایت بوده و حتماً آن رژیم را از جنایات خود پشیمان خواهد کرد، تأکید نمود که هدف آشکار رژیم صهیونیستی از انجام این حمله و سایر حملات به کشور‌های دیگر منطقه، کشاندن آمریکا به باتلاق درگیری مستقیم، گسترش درگیری به سایر کشور‌های منطقه و در نتیجه ایجاد پوششی برای جنایات فجیعی است که طی شش ماه گذشته در غزه انجام داده است که این جنایات شامل مصادیق بارز جنایت تجاوز، جنایات جنگی، جنایت نسل کشی و جنایت علیه بشریت می‌باشد.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان افزود حملات وحشیانه صهیونیست‌ها که تاکنون منجر به شهادت بیش از ۳۲ هزار فلسطینی، از جمله زنان و کودکان شده، بار دیگر ثابت کرد که مجموعه مواضع و اقدامات سازمان ملل برای توقف تجاوز و پاسخگو کردن رژیم صهیونیستی نسبت به جنایاتی که مرتکب شده، به هیچ وجه کافی نیست و تأکید‌های قبلی جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از کشور‌های دیگر مبنی بر لزوم گنجاندن «آتش بس کامل و پایدار» در قطعنامه‌ها و مواضع سازمان ملل نیز به همین دلیل بود و همه کشور‌ها در پاسخگو کردن این رژیم و وادار ساختن آن به توقف جنایاتش، بیش از هر چیز، وظیفه‌ای انسانی و اخلاقی بر عهده دارند.

رضا نجفی در پایان تاکید کرد: اقدامات ناکافی سازمان ملل و بویژه ناکارآمدی شورای امنیت در وادار ساختن رژیم صهیونیستی به توقف حملات نظامی به غزه، باعث گستاخ‌تر شدن این رژیم شده است. بنا بر این، شورای امنیت به عنوان مسئول اصلی حفظ صلح و امنیت بین المللی، باید به وظیفه اولیه خود در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه عمل کرده و اقدامات لازم را برای برقراری آتش‌بس فوری، کامل و دائم، فراهم نمودن زمینه ارسال فوری کمک‌های بشردوستانه به مردم مظلوم غزه و مخالفت قاطع با کوچ و  انتقال اجباری ساکنین آن تسریع نماید.

 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *