همایش بین‌المللی بزرگداشت روز قدس و بررسی دستاوردهای مقاومت برگزار شد

15:16 - 15 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۶۵۰۰
همایش بین‌المللی بزرگداشت روز قدس و بررسی دستاوردهای مقاومت برگزار شد
رئیس کمیته حمایت از فلسطین ریاست‌جمهوری گفت که حرکت امام (ره) در نامگذاری روز قدس توانست مساله فلسطین را از عربی و اسلامی به مساله‌ای جهانی تبدیل کند.

خبرگزاری میزان - آیت‌الله محمد حسن اختری، رئیس کمیته حمایت از فلسطین ریاست‌جمهوری طی سخنانی در همایش بین‌المللی بزرگداشت روز قدس و بررسی دستاورد‌های مقاومت و جنایات رژیم صهیونیستی در عملیات طوفان الاقصی و ارائه راهکار‌ها که در مجموعه فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین هر سال در این مناسبت، اجتماعی را در زمینه اهمیت روز قدس و پرداختن به آن تشکیل می‌داد، اما امسال روز جهانی قدس بو و رنگ جدیدی دارد و یک نشان، عظمت و سرافرازی خاصی پیدا کرده و آن هم افتخار عملیات طوفان الاقصی است.

وی تصریح کرد: این عملیات توانسته به اسلام و مسلمانان عزت و سربلندی و عظمت عنایت کند. روز جهانی قدس یعنی آن زمان که امام خمینی (ره) دعوت به برگزاری روز جهانی قدس برای دفاع از فلسطین و قدس و همچنین مقابله با جنایت کاران صهیونیست نمودند شاید آن روز تصور نمی‌شد این دعوت و فراخوانی که امام داشتند این‌گونه بتواند نقش‌آفرین شود و در میان جامعه حرکت ایجاد کند و تا این حد پیش برود که در تمام دنیا فریاد مرگ بر اسرائیل بلند شود.

رئیس کمیته حمایت از فلسطین ریاست‌جمهوری با بیان این که رژیم اشغالگر قدس با حمایت سازمان‌های بین المللی و پشتیبانی رژیم‌های مرتجع عربی و سلطنت‌ها و پادشاهان عربی قدرت گرفت، گفت: اکنون تحولات میدانی به جایی رسیده که در شورای امنیت جز یک کشور همه علیه این رژیم رأی می‌دهند. حتی در میان مردم کشور‌های اروپایی و آمریکایی و یا در پارلمان‌های این کشور‌ها حرکت‌هایی برای مقابله با رژیم اشغالگر قدس به وجود آمده است.

اختری اضافه کرد: وضعیت نا بسامان و بسیار ننگ بار رژیم اشغالگر قدس می‌طلبد که ما امروز به این آموزه‌های روز جهانی قدس بیشتر ایمان آوریم و باور داشته باشیم حرکت امام (ره) در نامگذاری روز قدس توانست مساله فلسطین را از عربی و اسلامی به مساله‌ای جهانی مبدل ساخت.

وی خاطرنشان کرد: آینده طوفان الاقصی و تداوم آن مسائلی است که باید بیشتر به آن توجه شود. اگر کشور‌های عرب اطراف فلسطین مردانگی کنند، غیرت به خرج دهند راه را باز کنند، از سراسر کشور‌های اسلامی جوانان غیور، فداکار و مجاهد به میدان خواهند رفت، کاری که از دستمان بر می‌آید حمایت و پشتیبانی است.

سفیر یمن در جمهوری اسلامی ایران: ضرورت وحدت گروه‌های مقاومت در برابر جنایت‌های رژیم صهیونیستی

سفیر یمن در تهران با اشاره به این که شاهد جنایت‌های جدید دشمن در سوریه، عراق و ایران هستیم و باید با آن برخورد کرد، گفت: باید انتقام خون‌های ریخته شده را بگیریم و وحدت گروه‌های مقاومت بیش از پیش شود.

ابراهیم الدیلمی، سفیر یمن در تهران طی سخنانی در همایش بین المللی بزرگداشت روز قدس و بررسی دستاورد‌های مقاومت و جنایات رژیم صهیونیستی در عملیات طوفان الاقصی و ارائه راهکار‌ها اظهار داشت: توجه کنیم در برابر این همه دستاورد مقاومت در غزه چه وظیفه‌ای داریم، باید در برابر رژیم صهیونیستی عظمت اسلام را به نمایش گذاشت.

وی تصریح کرد: جنایت‌های دشمن زیاد است، پس از گذشت ۶ ماه از جنگ اکنون زمان آن رسیده تا مرحله‌ای را بهتر از مرحله قبل پایه ریزی کرده و ارزیابی انجام دهیم. امروزه شاهد جنایت‌های جدید دشمن در سوریه، عراق، یمن و ایران هستیم، باید با این رژیم مواجهه و برخورد کرد و با تغییر روش و عملیات دشمن را زمین گیر کنیم.

این دیپلمات یمنی همچنین بیان کرد: ما از ابتدای عملیات طوفان الاقصی تاکید کردیم که این جنگ طولانی خواهد بود، طولانی‌تر از آن است که حتی دشمن فکر می‌کند، درست است دشمن به اهدافش نرسیده، اما باید انتقام خون‌های ریخته شده را بگیریم، وحدت گروه‌های مقاومت بیش از پیش شود.

وی اضافه کرد: باید راهکار‌های مناسب را در وقت و زمان خودش پیش ببریم، اما چه راه بهتر از این که برای شکست دادن دشمن تلاش کنیم، مقاومت به وجود آمد تا راهش ادامه یابد.

سفیر یمن در تهران تاکید کرد در روز جهانی قدس بهتر از سابق عزم خود را به مقابله با رژیم صهیونیستی نشان دهیم، باید خود را برای هماهنگی و وحدت نیرو‌های مقاومت قوی کنیم. این جنگ برای مقاومت تاریخ ساز بوده و خواهد بود.

عضو ارشد دفتر سیاسی جهاد اسلامی: در آستانه روز جهانی قدس، فلسطین قدرتمندتر شده است

عضو ارشد دفتر سیاسی جهاد اسلامی در این همایش اظهارداشت: به نمایندگی از مردم فلسطین، جهاد اسلامی و شهدای مقاومت در این همایش حضور دارم و شهادت شهدای مقاومت را در سوریه تسلیت می‌گویم. 

وی اضافه کرد: فلسطین از ابتدای انقلاب اسلامی در قلب ایران و ایرانیان حضور داشته و دارد و امروز در آستانه روز جهانی قدس اعلام می‌کنیم فلسطین با قدرت جشن می‌گیرد و جانفشانی‌های غزه و شهادت کودکان و زنان غزه و تمام خون‌هایی که در برابر جهانیان ریخته شده را گرامی می‌داریم و با تمام قدرت در برابر عملیات ددمنشانه رژیم صهیونیستی ایستاده‌ایم و در برابر آمریکا و انگلیس که خون مردم غزه را ریخته اند ایستادگی می‌کنیم، ملت ما مقاومت را پیش گرفته و همه ناو‌ها و زره‌های رژیم صهیونیستی را نابود خواهد کرد.

احسان عطایا اظهار داشت: به کسانی که خواستند بین ما تفرقه بیاندازند و مردم را علیه مقاومت و ایران تحریک کنند می‌گوییم که مقاومت امروز بیش از پیش متحد گشته و علیه طرح هاو پروژه‌های صهیونیست در منطقه مقاومت می‌کند، فرماندهان مقاومت در پشت سنگر فرماندهی نمی‌کنند بلکه همواره در عرصه حضور دارند و همواره شهید می‌دهند. 

وی تصریح کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی حتی یک لحظه فلسطین را از ذهن خود دور نگه نداشت همچنان به یاد او هستیم، شهدا با خدمت خود ثابت کردند همواره در عرصه حاضر هستند گرچه در جنگ طوفان الاقصی هدف را مشخص کرده و دشمن را زمین گیر کردند، چهره مقاومت و جمهوری اسلامی را نتوانستند مخدوش کنند مقاومت در برابر دشمنان برای دفاع از ملت ما شهید داد.

عضو ارشد دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی با بیان اینکه عزیزان ما در یمن، عراق، سوریه در کنار مقاومت ایستانده اند، گفت: مقاومت در فلسطین مقاوم‌تر از قبل بوده و همواره در ضربه زدن به دشمن از پای نمی‌نشیند مطمئن باشید ملت ما از پای نخواهد نشست و ازتمام ملت‌ها و آزادیخواهان جهان می‌خواهیم امسال روز قدس را فعال‌تر برگزار کنید تا بتوانیم در مسجد الاقصی پیروزی را جشن بگیرم.

مشاور فرهنگی وزیر ورزش و جوانان: کنگره شهدای ورزشکار حوزه مقاومت را برگزار خواهیم کرد

آذرنوش، مشاور فرهنگی وزیر ورزش و جوانان نیز ضمن گرامیداشت شهدای مقاومت در سوریه گفت: قبل از حماسه طوفان الاقصی تاکنون ۷۰۰ نفر از ورزشکاران ما از رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی خودداری کردند حماسه طوفان الاقصی دریچه جدیدی را در کشور‌های مختلف حتی کشور‌های اروپایی و آمریکایی ایجاد کرده است و دامنه این موضوع بین هواداران و تماشاچیان ورزشی نیز گسترش یافته است به طوریکه در اقصی نقاط جهان در رشته‌های مختلف ورزشی اعلام همدردی و همراهی با ملت مظلوم فلسطین داشته‌اند.

وی اضافه کرد: با وجود این‌که اکنون در ورزش شاهد مافیای رژیم صهیونیستی در برخی رشته‌های ورزشی هستیم، اما می‌توان کار‌های بزرگی را انجام داد. جبهه مقاومت در ورزش از ظرفیت بالایی برخوردار است.

آذرنوش تصریح کرد: به دنبال برگزاری کنگره ملی شهدای ورزشی جبهه مقاومت هستیم که این فرصت بسیار خوبی است که با حضور خانواده شهدای مقاومت برگزار نمائیم همچنین تالیف کتاب از زندگی شهدای ورزشکار جبهه مقاومت و ساخت مستند بسیار می‌تواند موثر باشد.

مشاور فرهنگی وزیر ورزش و جوانان همچنین بیان کرد: برگزاری رویداد‌های ورزشی میان کشور‌های حوزه مقاومت و کشور‌های اسلامی در دستور کار است، زیرا ورزش موجب همگرایی است با توجه به کشتار زنان و کودکان و ورزشکاران و از بین بردن مجموعه‌های ورزشی توسط رژیم صهیونیستی به دنبال این هستیم با همکاری وزارت خارجه اقداماتی را انجام دهیم تا از حضور ورزشکاران رژیم صهیونیستی در رقابت‌های بین الملل جلوگیری شود.

رویوران: مقاومت برتری دشمن را با مدل جدیدی از جنگ خنثی کرده است

حسین رویوران، تحلیل گر مسائل غرب آسیا در همایش بین المللی بزرگداشت روز قدس و بررسی دستاورد‌های مقاومت و جنایات رژیم صهیونیستی در عملیات طوفان الاقصی و ارائه راهکار‌ها در پنل تخصصی مقالات این موضوع اظهار کرد: طوفان الاقصی طولانی‌ترین نبرد مقاومت فلسطینی علیه رژیم صهیونیستی است، در این جنگ رکورد ایستادگی و مقاومت رقم می‌خورد و اکنون ۶ ماه از جنگ می‌گذرد، اما تسلیم دشمن نشده اند، به نظرم یک دستاورد بسیار مهم نظامی است که مقاومت موفق به انجام آن شده است.

وی تصریح کرد: کسانی که این رژیم را به وجود آوردند ابزار حفظ آن مانند سلاح‌های هسته ای، بیولوژیک و... را نیز فراهم کردند.

این تحلیل گر مسائل غرب آسیا اضافه کرد: در جریان این جنگ، محور مقاومت توانست با یک جنگ متقارن برتری دشمن را از بین ببرد، البته چنین جنگی به صورت گام به گام در سال ۲۰۰۶ به اوج خودش رسید و در حال تکامل است، این نوع شکل و مدل جنگی که مقاومت ایجاد کرده برتری دشمن را خنثی کرده است.

وی یادآور شد: براساس کنوانسیون ژنو شرایط مردم غیر نظامی، اماکن تاریخی، عبادی و... تعریف مشخصی دارد که در زمان جنگ نباید مورد حمله قرار گیرد، متاسفانه فاتحان جنگ جهانی دوم از امکانی برخوردارند که می‌توانند نظر کل جهان را وتو کنند، در عین حال وجود این مقررات یکی از مهمترین افتخارات بشر است این قوانین اینگونه مانند غزه نقض نشده است.

رویوران همچنین بیان کرد: متاسفانه رژیم صهیونیستی مانند قدرت فوق قانون برخورد می‌کند و غرب همچنان دنبال عقب نگه داشته شدن جهان اسلام است آن هم با نظام‌های فاسد و زد و بند‌هایی که انجام می‌شود.

وی همچنین اظهار داشت: در جنگ تحمیلی موشک باران شهر‌ها یک فاجعه بود، غیر نظامیان کشته می‌شدند، شورای امنیت یا سکوت می‌کرد یا دفاع. در بکارگیری سلاح‌های شیمیایی واقعا سازمان‌های بین المللی خیانت کردند.

این کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل اظهار داشت: با شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی به دادگاه لاهه برای اولین بار است که اسرائیل باید پاسخگو باشد.

رئیس مرکز مطالعات غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت امور خارجه: رژیم صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران دچار خطای استراتژیک شد

مجتبی فردوسی‌پور طی سخنانی در همایش بین‌المللی بزرگداشت روز قدس و بررسی دستاورد‌های مقاومت در عملیات طوفان الاقصی و ارائه راهکار‌ها نیز در پنل تخصصی اظهار داشت: دشمنان ما جزو احمق‌ها هستند، با خبط و خطایی که کردند امروز مساله روز قدس با شرایط غزه به گونه‌ای رقم خورده که یک حادثه جهانی را براساس راهبرد‌های امام (ره) و رهبری رقم زده است.

وی تصریح کرد: خواهیم دید مساله روز جهانی قدس از دایره اسلامی و عربی خارج خواهد شد. در روز قدس ثقل اقدام اندیشه امام (ره) تبلور خواهد یافت.

عضو مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه در ادامه اظهار داشت: باید زمان بگذرد تا رمز و راز عملیات طوفان الاقص مکشوف شود، این که درکنار خط ساحلی مدیترانه تونل‌های طبقاتی را با نظم خاصی احداث کنید غربی‌ها حتی به آن اعتراف کرده اند، راز و رمز غزه زمانی هویدا می‌شود که حادثه غزه در کرانه و سرزمین‌های اشغالی تکرار و تونل‌ها متصل با هم شوند.

فردوسی‌پور خاطرنشان کرد: آنچه باید اذعان کرد اینکه رمز موفقیت مقاومت اسلامی در غزه است و نباید تردید کرد خطای استراتژیک رژیم صهیونیستی اقدام علیه کنسولگری ایران در سوریه بود، فکر می‌کنند با اقدامی که انجام دادند شرایط بازی را می‌توانند تغییر دهند، همان طور که رهبری فرمودند از اقدام خود پشیمان می‌شوند.

وی همچنین بیان کرد: ایران باید پای در باشگاه هسته‌ای دهد و موازنه هسته‌ای را در عرصه بین الملل رقم زند، همان‌طور که رهبری فرمودند زیاد طول نمی‌کشد که پشیمان شوند که چرا اقدامی کردند که پاسخ دندان شکن جمهوری اسلامی را ببیند، اقدام آن‌ها خبط و خطای استراتژیک بود، اما اقدام ایران هوشمندانه متکی بر کیاست و ذکاوت خواهد بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *