رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ناکامی حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌ها؛ مخالفان دولت ترکیه به پیروزی رسیدند

10:36 - 13 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۶۲۷۱
ناکامی حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌ها؛ مخالفان دولت ترکیه به پیروزی رسیدند
نتایج انتخابات شهرداری‌های ترکیه نشان می‌دهد که حزب رجب طیب اردوغان در برابر احزاب اصلی مخالفان دولت متحمل شکست شده است.

خبرگزاری میزان - حزب اصلی مخالفان دولت ترکیه کنترل خود را بر شهر‌های کلیدی حفظ کرد و در انتخابات محلی روز گذشته در مناطق دیگر به دستاورد‌های بزرگی دست یافت. 

نتایج به دست آمده شکستی برای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه است که هدف خود را بر بازپس گرفتن کنترل آن مناطق شهری در نظر گرفته بود.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، با شمارش بیش از ۹۰ درصد صندوق‌های رای، اکرم امام اوغلو، شهردار فعلی استانبول، از حزب جمهوری‌خواه خلق یا CHP، با اختلاف زیادی در بزرگترین شهر و مرکز اقتصادی ترکیه پیشتاز بود.

امام اوغلو ۵۰.۶ درصد آرا را در استانبول به دست آورد، در حالی که مورات کوروم، نامزد حزب عدالت و توسعه و وزیر سابق شهرسازی و محیط زیست ۴۰.۵ درصد را به دست آورد.

نتایج همچنین حاکی از آن است که منصور یاواس، شهردار آنکارا، پایتخت ترکیه با اختلاف ۲۵ درصدی در مقایسه با رقیبش، جایگاه خود را حفظ کرد. 

در مجموع حزب CHP شهرداری‌های ۳۶ استان از ۸۱ استان ترکیه را به دست آورد و به بسیاری از سنگر‌های حزب اردوغان نفوذ کرد.

این حزب ۳۷ درصد از آرا را در مقایسه با ۳۶ درصد برای حزب رئیس‌جمهور ترکیه در سراسر کشور به دست آورد. این بزرگترین پیروزی انتخاباتی CHP از زمان به قدرت رسیدن اردوغان در دو دهه گذشته است. 

اردوغان در سخنرانی خود از کاخ ریاست‌جمهوری به شکست انتخاباتی اذعان کرد و گفت که حزب او در سراسر ترکیه دچار از دست دادن جایگاه خود شده است. او گفت که مردم پیامی را ارائه کردند که حزب او شجاعانه آن را تحلیل خواهد کرد.

اردوغان اضافه کرد: متاسفانه ۹ ماه پس از پیروزی ما در انتخابات ۲۸ می (۷ خرداد ۱۴۰۲) نتوانستیم در آزمون انتخابات محلی به نتیجه‌ای که می‌خواستیم برسیم؛ ما اشتباهات خود را اصلاح و کاستی‌های خود را جبران خواهیم کرد.

او گفت که برنامه اقتصادی ارائه شده در سال گذشته را با هدف مبارزه با تورم ادامه می‌دهد.

میدان اصلی نبرد رئیس‌جمهور ترکیه، استانبول بود؛ شهری با ۱۶ میلیون نفر که وی در آن متولد و بزرگ شد و در سال ۱۹۹۴ فعالیت سیاسی خود را به‌عنوان شهردار آغاز کرد.

این نتیجه به‌عنوان تقویتی برای مخالفان بود که پس از شکست در مقابل اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه اسلام محور او یا AKP در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی سال گذشته، دچار تفرقه و تضعیف روحیه شدند. 

براساس گزارش رسانه‌های ترکیه، میزان مشارکت در انتخابات حدود ۷۶ درصد بود. این در حالی است که این میزان در سال گذشته ۸۷ درصد بود.

حدود ۵۹۴ هزار نیروی امنیتی در سرتاسر کشور مستقر شده بودند تا اطمینان حاصل شود که رای‌گیری بدون مشکل برگزار می‌شود.

با این وجود، یک نفر در شهر دیاربکر کشته و ۱۱ نفر زخمی شدند. دست‌کم شش نفر نیز در درگیری‌هایی که در استان سانلیورفا در نزدیکی این منطقه رخ داد زخمی شدند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *