رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

دیدار و گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ترکمنستان

22:42 - 09 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۶۰۴۱
دیدار و گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ترکمنستان
وزیر امور خارجه در سفر به ترکمنستان، با رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به ترکمنستان سفر کرده است، با سردار بردی محمدف رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با تاکید بر اهمیت و اولویت توسعه روابط با همسایگان بویژه ترکمنستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، با ارزیابی مثبت از روند رو به رشد روابط دوجانبه، به اقدامات صورت گرفته از سوی مراجع ذیربط ایرانی برای اجرای توافقات صورت گرفته بین دو کشور از جمله در حوزه‌های اقتصادی تاکید کرد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان، با اشاره به برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیسیون همکاری‌های کنسولی و مرزی و توافقات صورت گرفته برای توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور در زمینه گاز، برق، مدیریت آب، حمل و نقل و ترانزیت، اجرای طرح‌های زیربنایی و افزایش مبادلات بازرگانی، توسعه همکاری‌های دو کشور در موضوعات منطقه‌ای و بین المللی را مورد تاکید قرار داد. 

رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این ملاقات با اظهار رضایت از سطح عالی تعاملات دوستانه و برادرانه دو کشور، از این همکاری‌ها به عنوان نمادی از روابط دوستانه در منطقه یاد کرد.

بردی محمدف با اشاره به  تجارب مثبت اجرای طرح‌های زیربنایی توسط شرکت‌های ایرانی در ترکمنستان، از شرکت‌های ایرانی برای فعالیت بیشتر در کشورش اعلام آمادگی کرد.   

در این دیدار همچنین در خصوص برخی مسائل منطقه‌ای از جمله مبارزه با تروریسم،   برقراری صلح و ثبات در افغانستان و همچنین دریای خزر تبادل نظر شد.

دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و  ترکمنستان

حسین امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان که به ترکمنستان سفر کرده است، با رشید مردوف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ابعاد مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بر گسترش همکارب‌های دو کشور در حوزه‌های انرژی، ترانزیت و حمل ونقل تاکید کرد و افزود:موضوع مدیریت منابع  آبی نیز از موضوعات مهم در منطقه ما است و ضرورت دارد دو کشور در این رابطه همکاری‌های مستمری داشته باشند.

امیر عبداللهیان دریای خزر را عرصه‌ای برای همکاری‌های سازنده بین کشور‌های ساحلی خواند و ارتباطات دو کشور در این دریا را در راستای منافع متقابل طرف‌ها خواند و تداوم مذکرات در مورد مسائل حقوقی، امنیتی و اقتصادی دریای خزر را ضروری دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای میزبانی سومین همایش اقتصادی کشور‌های ساحلی خزر در سطح نخست وزیران مطرح کرد.

حسین امیرعبداللهیان همچنین اقدامات برخی طرف‌های ثالث برای حضور نظامی در دریای خزر را برخلاف مصالح منطقه خواند. 

رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط مثبت دوجانبه،   از دیدار‌های مقامات ارشد دو کشور از جمله روسای جمهور و وزرای امور خارجه به عنوان نشانه‌ای از پیوند‌ها و مناسبات قوی میان دو کشور دانست.

وزیر امور خارجه ترکمنستان همچنین بر تداوم همکاری‌های دو کشور  در سازمان‌های بین المللی تاکید کرد.

رشید مردوف نیز دریای خزر را  دریای صلح، تفاهم و همکاری خواند. 

وزرای امور خارجه دو کشور همچنین بر افزایش همکاری‌های اقتصادی در دریای خزر و افزایش حجم مبادلات دو جانبه  تاکید کرده و خطر زیست محیطی علیه دریای خزر را موضوعی جدی خواندند که باید مورد توجه قرار گیرد.

مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه و تهدید  گروه‌های افراطی و لزوم همکاری در  خصوص آب‌های مرزی را حائز اهمیت دانستند.

 اظهارات امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران در عشق آباد و تشریح دستاورد‌های سفر و دیدار و گفتگو با مقامات عالیرتبه ترکمنستان

دیدار وزیر امور خارجه با رهبر ملی و رئیس مصلحت خلق ترکمنستان 

وزیر امور خارجه در چارچوب برنامه‌های سفر رسمی خود به ترکمنستان، با قربان قلی بردی محمدف رهبر ملی و رئیس مصلحت خلق این کشور دیدار کرد.

وزیر امور خارجه در این دیدار با اشاره به رویکرد سیاست همسایگی دولت سیزدهم، اولویت توسعه روابط با ترکمنستان را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: اراده مسئولین عالی دو کشور به‌منظور توسعه روابط دوجانبه، سرمایه ارزشمندی برای روابط دوستانه و برادرانه دو کشور تلقی می‌شود. 

رئیس دستگاه دیپلماسی، روابط رو به رشد دو کشور را مبتنی بر مشترکات فراوان و منافع متقابل دانست و عنوان کرد: دو کشور علاوه بر روابط دوجانبه در بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‎المللی مواضع یکسانی داشته و در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی همکاری خوبی دارند. 
 
 رهبر ملی ترکمنستان نیز با ارزیابی مثبت از روابط عالی دو کشور در سی سال گذشته و چشم‌انداز روشن آن، بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های دو کشور برای ارتقای بیشتر روابط تاکید کرد. 

در این دیدار همچنین راجع به تسهیل تعاملات مردمی و فراهم کردن زمینه‌های فعالیت بیشتر شرکت‌های ایرانی در طرح‌های اقتصادی ترکمنستان و طرح‌های منطقه‌ای در زمینه انرژی و حمل و نقل تبادل نظر شد.

 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *