خودداری کانادا از اعمال تحریم تسلیحاتی علیه رژیم صهیونیستی

15:41 - 06 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۵۷۳۳
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
خودداری کانادا از اعمال تحریم تسلیحاتی علیه رژیم صهیونیستی
کانادا از اعمال تحریم تسلیحاتی به مجوزهایی که برای ارائه سلاح به رژیم صهیونیستی صادر شده، خودداری می‌‌کند.

خبرگزاری میزان - در حالی که شرکت‌های بزرگ به سرعت و به‌طور قابل پیش‌بینی پشت حمایت کامل جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، از طرح‌های رژیم صهیونیستی برای محو غزه قرار گرفتند، الکس کوش، روزنامه‌نگار کانادایی، تجربه و مهارت‌های خود را به کار گرفته و همدستی کانادا را در این جنایت‌ها آشکار می‌کند.

چگونگی انتقال سلاح کانادا به رژیم صهیونیستی از طریق شرکت‌های خصوصی

این امر به جریانی از داستان‌ها تبدیل شده که جزئیات چگونگی انتقال «کمک‌های» نظامی از کانادا به رژیم صهیونیستی را از طریق شرکت‌های خصوصی نشان می‌دهد؛ این که چه نوع «کالاهای» نظامی اغلب از طریق آمریکا به رژیم صهیونیستی صادر می‌شود و این که چگونه تجارت تسلیحات کانادا با رژیم صهیونیستی در دهه گذشته به‌طور تصاعدی رشد کرده و اکنون ده‌ها میلیون دلار در سال ارزش دارد.

کوش همچنین لفاظی مقامات ارشد دولتی کانادا را که نه‎تنها به منظور منحرف کردن سؤالات مربوط به ماهیت و میزان صادرات نظامی به رژیم صهیونیستی بود، بلکه برای انکار و ایجاد سردرگمی در مورد مجوز‌هایی که از اوایل اکتبر (مهر ماه گذشته) تصویب شده، تشریح کرد.

تحت فشار ائتلافی از گروه‌های نظارت بر تسلیحات و صلح، ترودو و شرکت‌های تسلیحاتی با تأخیر و اکراه در اواخر ژانویه (بهمن ماه گذشته) اعتراف کردند که کانادا صادرات نظامی به رژیم صهیونیستی را پس از ۷ اکتبر (۱۵ مهر ۱۴۰۲) مجاز کرده است.

ادعای اتاوا برای توجیه صادرات سلاح به رژیم صهیونیستی

اتاوا سعی کرد با بیان این ادعا که مجوز‌ها به «تجهیزات غیرمرگ‌بار» محدود می‌شود -که هیچ تعریف قانونی و در نتیجه الزام‌آور ندارد- این اقدام را کم‌رنگ جلوه دهد.

در ماه فوریه (بهمن ماه گذشته)، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر این ساختار تبرئه‌کننده را به چالش کشیدند؛ کوش داده‌های صادراتی را به دست آورد که نشان می‌دهد دولت ترودو دستکم ۲۱ میلیون دلار مجوز‌های جدید را برای صادرات نظامی به رژیم صهیونیستی در ماه‌های آغازین جنگ غزه تصویب کرده است.

این رقم رکورد قبلی فروش سلاح و تجهیزات را به ارزش ۲۶ میلیون دلار کانادا (۱۹ میلیون دلار) در سال ۲۰۲۱ شکست.

برخی از مجوز‌ها برای فروش محصولات از دسته‌ای شامل «بمب، اژدر، راکت، سایر وسایل انفجاری و شارژ و تجهیزات و لوازم جانبی مربوطه» مجاز است.

اما اسنادی که کوش به دست آورد نتوانست به یک سوال مهم پاسخ دهد؛ مجوز‌ها برای چه مدت اعتبار داشتند؟ این امر احتمال ارسال برخی از «کالاها» به رژیم صهیونیستی را باز نگه‌می‌دارد.

سخنان کوش در مجلس عوام این کشور بیان شد و دموکرات‌های جدید و اعضای حزب سبز به ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، برای دریافت پاسخ در مورد دامنه، مقیاس و زمان صادرات نظامی کانادا به رژیم صهیونیستی فشار آوردند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *