باید از ظرفیت‌های دانشگاهی کشور برای افزایش علمی اشتغال استفاده کنیم

12:13 - 07 ارديبهشت 1394
کد خبر: ۴۷۶۵۶
خبرگزاری میزان: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید از ظرفیت‌های دانشگاهی کشور برای افزایش علمی اشتغال استفاده کنیم زیرا رونق اقتصاد و رشد اقتصادی مطلوب در گروی پیوند علم و عمل بهتر و سریعتر به دست می‌آید.

: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید از ظرفیت‌های دانشگاهی کشور برای افزایش علمی اشتغال استفاده کنیم زیرا رونق اقتصاد و رشد اقتصادی مطلوب در گروی پیوند علم و عمل بهتر و سریعتر به دست می‌آید.

به گزارش گروه سیاسی ، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار رییس و معاونین دانشگاه علمی ـ کاربردی، تعداد 750 هزار نفر فارغ‌التحصیل این دانشگاه در طول 22 سال فعالیت آموزشی را برای کشور ایران که مردم و به خصوص جوانانش اشتیاق به تحصیلات دانشگاهی دارند، خوب دانست و اظهارکرد: یکی از ویژگی‌های‌ مطلوب دانشگاه علمی ـ کاربردی این است که می‌تواند به تناسب فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی مناطق مختلف کشور، گسترش یابد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری چرایی و چگونگی تصویب تأسیس این دانشگاه در دولت سازندگی در سال 1372، گفت: یکی از اهداف ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای این تصمیم، استفاده از تجربیات متخصصان در جهت توسعه علمی کشور و تقویت پیوند صنعت و دانشگاه بود.

وی افزود: یکی از خوشحالی‌های ما تأسیس این دانشگاه بود که فکر می‌کردیم تحولی از لحاظ مهارت در نیروی کار کشور ایجاد می‌کند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با توضیح دو هدف تکاملی تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی و سپس دانشگاه علمی کاربردی، گفت: اکنون که دانشگاه آزاد با تأسیس مراکز رشد در سراسر کشور برای تجاری‎سازی ابتکارات و اختراعات استادان و دانشجویان برنامه‌ریزی کرده است، فرصتی است که دانش و مهارت با همکاری این دو دانشگاه که کاملاً غیر دولتی‌اند، جدی گرفته شود تا توسعه دانش‌بنیان سرعت گیرد که راه خوبی برای اشتغال تحصیلکرده‌ها و به تبع آن توسعه عالمانه، مستحکم و پایدار کشور است.

وی با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش برای کشور و با پاسخ به تقاضای اخباری برای تعامل دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علمی کاربردی در کشور،تاکید کرد: همکاری مراکز علمی و دانشگاهی در هر سطحی برای کشور مفید است.

هاشمی رفسنجانی با استقبال از ایجاد و تقویت ارتباط علمی و آموزشی میان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علمی کاربردی، خطاب به رییس این دانشگاه گفت: باید زمینه‌ها و طرح‌های همکاری‌های بیشتر این دو دانشگاه را مشخص کنید و به صورت مکتوب پیشنهاد دهید تا زمینه‌های تحقق این ارتباط فراهم شود.

رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح برنامه‌های تازه این دانشگاه برای تعمیق تحقیقات علمی و پژوهشی و با تأکید بر لزوم تشویق مخترعان و مبتکران، تصریح کرد: مراکز رشد را برای ارزیابی ابتکارات دانشجویان و دانشگاهی و تجاری سازی آنها تأسیس کردیم تا با ضمانت وام‌های بانکی از این طرح‌ها پشتیبانی نماییم.

وی اشتغال و تقویت تولید و ارتقای بهره‌وری را یکی از اقدامات ضروری مسؤولان بخش‌های مختلف کشور دانست و گفت: باید از ظرفیت‌های دانشگاهی کشور برای افزایش علمی اشتغال بکوشیم که رونق اقتصاد و رشد اقتصادی مطلوب در گروی پیوند علم و عمل بهتر و سریعتر به دست می‌آید.

در آغاز این دیدار اخباری، گزارشی از کمیّت و کیفیت دانشگاه علمی ـ کاربردی در سراسر کشور و مجتبی‌زاده و حاجی‌خانی نیز گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه‌های مسؤولیت خود ارائه کردند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *