رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

کتابخانه و موزه ملی ملک نمایشگاه «بهار در گنج ملک» را برپا کرد

11:54 - 05 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۵۵۹۷
کتابخانه و موزه ملی ملک نمایشگاه «بهار در گنج ملک» را برپا کرد
نمایشگاه «بهار در گنج ملک» با نمایش نوروز و بهار در گزیده آثار تاریخی و نسخه‌های خطی موجود در کتابخانه و موزه ملی ملک هم‌زمان با نوروز ۱۴۰۳ گشایش یافت.

خبرگزاری میزان- گزیده آثار تاریخی و نسخه‌های خطی با موضوع نوروز و بهار در نمایشگاه «بهار در گنج ملک» به نمایش درآمده‌اند. از نمونه آثار این نمایشگاه می‌توان به اسطرلاب مسطح شمالی، قطعه خوشنویسی دعای تحویل سال به خط ام سلمه (دختر فتحعلی شاه قاجار)، تمبر یک ریالی یادبود نوروز ۱۳۴۳، تصویر بر تخت نشستن جمشید در نوروز برگرفته از شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی و تصویر کیومرس (کیومرث) برگرفته از نامه خسروان اشاره کرد. همچنین نسخه‌های خطی تقویم‌الملوک، حافظ، زادالمعاد و نوروزنامه در کنار این آثار تاریخی، نما‌هایی جذاب از حضور نوروز و بهار طبیعت در تاریخ و فرهنگ این سرزمین به نمایش گذاشته‌اند.

کتابخانه و موزه ملی ملک نمایشگاه «بهار در گنج ملک» را برپا کرد
تمبر یادبود نوروز ۱۳۴۳ در این نمایشگاه یکی از آثار ویژه به شمار می‌آید. پیشینه انتشار نخستین تمبر‌های نوروزی در ایران به سال ۱۳۴۲ بازمی‌گردد. نخستین سری تمبر‌های نوروز ۱۳۴۳ با نماد شکوفه بر دو زمینه جداگانه آبی و سبز با قیمت‌های ۱ ریال و ۵۰ دینار در ۱۲ اسفند ۱۳۴۲ منتشر شده است.

نمایشگاه «بهار در گنج ملک» از ۵ فروردین ۱۴۰۳ میزبان دوستداران فرهنگ و تاریخ به ویژه گردشگران نوروزی خواهد بود. کتابخانه و موزه ملی ملک، در دو بخش تالار‌های موزه‌ای و کتابخانه‌ای، از روز یک‌شنبه پنجم فروردین تا پایان روز پنج‌شنبه نهم فروردین ۱۴۰۲ خورشیدی از ساعت ۱۰ تا ساعت ۱۷ (روز سه‌شنبه هفتم فروردین از ساعت ۱۰ تا ساعت ۲۱) در انتظار پژوهشگران و دوستداران آثار تاریخی و فرهنگی به ویژه گردشگران و تهران‌گردان می‌نشیند.

کتابخانه و موزه ملی ملک نمایشگاه «بهار در گنج ملک» را برپا کرد

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *