رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ایروانی: مردم سوریه هرگونه نقض حاکمیت‌شان را برنمی‌تابند

20:45 - 02 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۵۴۱۹
ایروانی: مردم سوریه هرگونه نقض حاکمیت‌شان را برنمی‌تابند
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همراه با شرکای خود در چارچوب مذاکرات آستانه متعهد به تلاش در راستای عادی‌سازی طولانی‌مدت و پایدار در داخل و اطراف سوریه است، گفت: ایران به نوبه خود متعهد به حل بحران سوریه از طریق راه‌حل سیاسی است.

خبرگزاری میزان - امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره «وضعیت خاورمیانه: (سوریه)» اظهار کرد: مردم سوریه ادامه اشغال سرزمین خود یا هرگونه نقض حاکمیت‌شان را بر نمی‌تابند؛ جامعه بین‌المللی باید درمقابل این گونه اقدام‌ها بایستد.

وی افزود: این ماه سیزدهمین سالگرد آغاز درگیری در سوریه است؛ در خلال این ۱۳ سال، مردم سوریه آسیب‌های زیادی دیده‌اند و این درگیری پیامد‌های نامطلوبی بر صلح، امنیت و ثبات سراسر منطقه داشته است؛ از زمان آغاز درگیری در سال ۲۰۱۱، برخی کشور‌ها برنامه سیاسی خود را در سوریه از طریق راه‌حل‌های نظامی دنبال کرده‌اند؛ آن‌ها ضمن نادیده انگاشتن اصول اساسی منشور سازمان ملل، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را نقض و از گروه‌های تروریستی و جدایی‌طلب حمایت کرده‌اند.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل گفت: متاسفانه پس از ۱۳ سال، این کشور‌ها به تحریم به‌عنوان ابزاری برای دستیابی به اهدافی که از طریق مجاری نظامی یا دیپلماتیک نتوانسته‌اند دست یابند، متوسل می‌شوند؛ آقای رئیس، پرداختن به علل ریشه‌ای بحران در سوریه مستلزم اقدام‌های اساسی برای تضمین صلح، امنیت و ثبات پایدار است؛ چندین اصل کلیدی باید به‌طور کامل توسط تمامی طرف‌های درگیر رعایت شود.

ایروانی ادامه داد: نخست، باید پذیرفت که راه‌حل نظامی برای این بحران وجود ندارد؛ به همین ترتیب، اقدام‌هایی مانند سیاسی کردن کمک‌های بشردوستانه، ممانعت از بازگشت آوارگان و بی‌جاشدگان و به‌ویژه اعمال تحریم‌های یک‌جانبه، تنها منتهی به تطویل بحران و تشدید آلام مردم سوریه می شود؛ دو، مناقشه بدون حمایت کامل از حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه قابل حل نیست؛ تحت هیچ شرایطی نمی‌توان چنین عناصر اساسی را نادیده انگاشت.

وی تاکید کرد: مردم سوریه ادامه اشغال سرزمین خود یا هرگونه نقض حاکمیت‌شان را بر نمی‌تابند؛ جامعه بین‌المللی باید درمقابل این گونه اقدام‌ها بایستد، زیرا چنین اقدام‌هایی با اصول اساسی حقوق بین‌الملل در تعارض است.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر درخواست خود را برای خروج فوری تمامی نیرو‌های خارجی ناخوانده از سوریه تکرار می‌کند؛ به‌طور خاص، ما بر ضرورت خروج نیرو‌های آمریکایی که بخش‌هایی از خاک سوریه را اشغال کرده‌اند، تاکید می‌کنیم؛ علاوه بر این، احیای تمامیت ارضی سوریه مستلزم تلاش برای مبارزه بی‌وقفه با تمامی گروه‌های تروریستی است.

وی با بیان اینکه هرگونه توقف در این عملیات فرصت را برای این گروه‌ها فراهم می‌کند تا موقعیت خود را مستحکم کرده و جنایت‌های بیشتری مرتکب شوند، افزود: چنین توقفی موجب طولانی‌تر شدن درگیری و دشوارتر شدن دستیابی به راه‌حل سیاسی می‌شود؛ با این حال، ضروری است که حفاظت از غیرنظامیان در خلال تلاش‌های ضدتروریسم مورد توجه ویژه باشد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حملات نظامی و غیرقانونی رژیم اسرائیل در سوریه را تحریک‌آمیز دانسته و به شدت محکوم می‌کند؛ چنین حملات غیرقانونی‌ای تنها به تشدید تنش‌ها و تضعیف ثبات کمک می‌کند؛ رژیم صهیونیستی باید مسئولیت این اقدام‌های تهاجمی را بپذیرد و فورا آنان خاتمه دهد.

ایروانی ادامه داد: آقای رئیس، درحالی‌که ارائه کمک‌های فوری بسیار مهم است، اما این امر به‌عنوان راه‌حلی پایدار و درازمدت قابل اتکا نیست؛ تلاش‌ها باید بر بازسازی زیرساخت‌های حیاتی، ایجاد شرایط برای بازگشت امن پناهندگان و آوارگان داخلی و پیشبرد روند سیاسی متمرکز شود.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل گفت: لذا، جمهوری اسلامی ایران خواستار لغو فوری تحریم‌های یک‌جانبه است؛ تداوم چنین اقدام‌های غیرانسانی موجب نقض حقوق اولیه مردم سوریه می‌شود، کل مردم سوریه را مجازات می‌کند و وضعیت اسفبار آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه را تشدید می‌کند؛ علاوه بر این، با توجه به ماهیت پیچیده و گسترده این تحریم‌ها، معافیت‌های به‌اصطلاح بشردوستانه اغلب ناکارآمد هستند.

وی ادامه داد: آقای رئیس، جمهوری اسلامی ایران به نوبه خود متعهد به حل این بحران از طریق راه‌حل سیاسی است؛ ما به حمایت از فرآیند سیاسی تحت رهبری و مالکیت سوریه و با تسهیل‌گری سازمان ملل و همچنین کمک به مردم و دولت سوریه برای بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی کشورشان ادامه خواهیم داد؛ ما از تلاش‌های آقای پدرسون، فرستاده ویژه و نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور جمهوری عربی سوریه، برای از سرگیری جلسات کمیته قانون اساسی به‌عنوان سازوکاری موثر برای پیشبرد روند سیاسی حمایت می‌کنیم؛ در این راستا، تهران از سفر اخیر وی به دمشق و تعامل با مقام‌های سوریه استقبال می‌کند.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران همراه با شرکای خود در چارچوب مذاکرات آستانه متعهد به تلاش در راستای عادی‌سازی طولانی‌مدت و پایدار در داخل و اطراف سوریه است؛ ما از ادامه گفت‌وگوی سوریه و ترکیه به‌عنوان بخشی از این تلاش حمایت می‌کنیم؛ ما همچنین از تلاش و همکاری در چارچوب مذاکرات آستانه برای اطلاع از سرنوشت افراد ناپدید شده حمایت می‌کنیم.

ایروانی در پایان گفت: در نهایت، بسیار مهم است که تمام تلاش ممکن برای تسهیل بازگشت امن و با عزت آوارگان سوری به وطن خود و رفع نیاز‌های بشردوستانه آن‌ها به‌کار گرفته شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *