علی‌عسگری: کشتی تهران سال‌ها در رکود بود/ رضایی: سخت است از حالا خود را روی سکوی المپیک ببینیم

12:21 - 28 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۵۱۳۵
علی‌عسگری: کشتی تهران سال‌ها در رکود بود/ رضایی: سخت است از حالا خود را روی سکوی المپیک ببینیم
رئیس هیئت کشتی تهران گفت: کشتی تهران متاسفانه سال‌ها با رکود مواجه بود و باعث شد صلابت و قدرت گذشته را از دست بدهد.

خبرگزاری میزان - نشست خبری قاسم علی‌عسگری، رئیس هیئت کشتی استان تهران، به همراه علیرضا رضایی، دارنده مدال نقره المپیک و برنز جهان و سرمربی تیم کشتی آزاد استان تهران و حبیب‌الله اخلاقی، مدیر فنی کشتی فرنگی تهران، در محل هیئت کشتی استان برگزار شد.

علی‌عسگری در این نشست با اشاره به عملکرد هیئت کشتی تهران در سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: بعد از ۱۴ ماه که به عنوان مسئول در خدمت کشتی تهران بوده‌ام، گزارشی از عملکردمان را ارائه خواهم کرد. علی‌رغم میل باطنی به هیئت کشتی تهران آمدم، اما به محض ورود سعی کردم تمام تلاشم را برای رشد این رشته انجام دهم. بر همین اساس از بزرگان و عنوان داران کشتی مثل اکبر فلاح، محمد بنا، علیرضا رضایی، صادق گودرزی، حبیب الله اخلاقی و برخی دیگر استفاده کردیم. کشتی تهران متاسفانه سال‌ها با رکود مواجه بود و باعث شد صلابت و قدرت گذشته را از دست بدهد. خدا را شکر با حضور این بزرگان و تلاش‌هایی که داشتند، اتفاقات خوبی در کشتی تهران رقم خورد.

وی با اشاره به افتخارات کشتی‌گیران تهران گفت: روزی که آمدم ۸۷۵۰ کشتی‌گیر در تهران داشتیم، اما امروز این جمعیت به ۲۴۱۰۰ نفر رسیده و تلاش ما این است سال آینده این تعداد را به ۴۰ هزار نفر برسانیم. از علیرضا دبیر تشکر می‌کنم که سالن بسیار خوب و زیبای هفتم تیر را در اختیار ما قرار داده و با وجود این سالن که افتخار ملی ما محسوب می‌شود، توانایی برگزاری مسابقات مختلف را داریم. امکاناتی مثل اسکان کشتی‌گیران، سالن گرم و دیگر امکانات نیز در این مجموعه قرار دارد که به ما توانایی برگزاری مسابقات مختلف را می‌دهد.

رئیس هیئت کشتی تهران ادامه داد: چشم‌انداز خوبی برای تهران داریم و ان‌شاءالله در رده بزرگسالان امید داریم یونس امامی و امیرعلی آذرپیرا، دو ملی‌پوش تهران در المپیک پاریس باشند. سعی کردیم کشتی تهران دور از تنش باشد و به همدلی میان جامعه کشتی که حلقه مفقوده کشتی استان بود، برسیم. خودم شخصا با هر قهرمانی که فکر می‌کردیم می‌تواند به کشتی تهران کمک کند تماس گرفتم تا وارد گود شوند.

علی‌عسگری تصریح کرد: بزرگانی مثل فلاح و رضایی بدون چشمداشت به کمک کشتی تهران آمدند. محمد بنا هم به دلیل مشکلات شخصی که داشت کناره‌گیری کرد و اخلاقی در کشتی فرنگی به کمک کشتی تهران آمد. تیمی از استان تهران به مسابقات بین‌المللی ارمنستان با هدایت علیرضا رضایی رفت که نتایج خوبی را رقم زد. در بهمن‌ماه با حضور بیش از سه هزار کشتی‌گیر رکورد خوبی در برگزاری جشنواره خردسالان رقم زدیم. کشتی‌گیران مستعد زیر نظر هیئت کشتی در حال تمرین‌اند و قطعا آینده سازان کشتی ایران خواهند بود.

اخلاقی: تلاش می‌کنیم کشتی تهران به جایگاه اصلی‌اش برگردد

حبیب‌الله اخلاقی، مدیر فنی کشتی فرنگی تهران نیز گفت: از دوستانمان خواهش کردیم تا در کشتی تهران کارهای پایه‌ای و سازنده انجام شود. سعی کردیم اردو‌های فرنگی در یک پایگاه مشخص در رده‌های سنی برگزار شود و تمامی مربیان کار فنی جلو ببرند تا دوباره کشتی تهران به جایگاه اصلی و قبلی برگردد. 

وی ادامه داد: انتخابی نونهالان را پیش رو داریم؛ امیدوارم باز هم تیم‌های تهرانی در کشور قهرمان شوند. امیدواریم نماینگان تهران بتوانند صاحب دوبنده تیم ملی در مسابقات المپیک و رقابت‌های جهانی شوند. تمام سعی ما این است کشتی‌گیران از رده‌های پایه وارد رده سنی بزرگسالان شوند.

رضایی:  دورنمای ما در کشتی تهران ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ است

علیرضا رضایی، سرمربی تیم کشتی آزاد استان تهران نیز بیان داشت: علی‌عسگری را ۳۴ سال است می‌شناسم و قبل از انتخاب به من گفت بیایم که دوست داشتم انتخاب نشود، اما بعد از انتخابات بر حسب وظیفه‌ای که داشتم آمدم.

وی ادامه دادآذرپیرا شرایط رو به رشدی داشته و با توجه به شرایط روحی و انگیزشی که از او می بینم هر روز رو به جلو حرکت می کند. مهار کردن چنین کشتی‌گیرانی که انگیزه زیادی در اوج جوانی دارند سخت است و کشتی گیرانی که در تاریخ المپیک چهره شدند یا تجربه زیاد داشته اند یا مثل آذرپیرا در اوج جوانی عطش برای موفقیت و کسب مدال داشته اند.

رضایی افزود: یونس امامی هم با توجه به اینکه تجربه بیشتری دارد شانس بالایی برای کسب مدال دارد. البته ما کار سختی در آسیایی برای کسب سهمیه داریم و رقابت سنگینی برای کسب سهمیه المپیک خواهیم داشت اما قطعا سهمیه گرفتن یونس امامی از نظر روحی و روانی به او کمک می کند. 

سرمربی تیم کشتی آزاد استان تهران گفت: نظر من است که کامران قاسم‌پور در وزن ۹۲ کیلو بماند چون می‌تواند چند مدال طلای دیگر هم بگیرد. خوشحالم که کشتی‌گیران مطمئنی داریم که می‌توانیم روی آنها حساب کنیم. با این وجود همیشه معتقد بوده ام کار او در وزن ۹۷ کیلوگرم سخت و دشوار است و کشتی‌گیر این وزن نیست.

وی افزود: دورنمای ما در کشتی تهران ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ است تا چهره‌های تهران بار دیگر افتخار کشتی ایران شوند بتوانیم در این افتخار سهیم باشیم. در ۲ - ۳ سال آینده نتایج پیشرفت کشتی تهران را در رده های مختلف سنی خواهیم دید. فکر می کنم سال آینده سال خوبی برای کشتی تهران خواهد بود و قطعا نتایج اقدامات بسیار خوبی که انجام شده را خواهیم دید.

رضایی در پایان درباره پیش‌بینی‌اش از مدال‌های کشتی ایران در المپیک خاطرنشان کرد: ما توانایی کسب مدال را در هر ۶ وزن المپیکی داریم. هیچکس نمی داند چند مدال می‌گیریم و نمی توانیم پیش‌بینی دقیقی داشته باشیم. کشتی‌گیران ما نیاز به آرامش دارند و اسم بردن از شانس‌های مدال باعث ایجاد بار روانی بر روی آنها می‌شود. فکر می‌کنم به شرط کسب سهمیه‌های باقیمانده در مسابقات آسیایی، روند آماده‌سازی تیم برای المپیک خیلی بهتر خواهد بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *