گفت‌وگو|

نماز شب و بیداری در سحرگاه گناهان را محو می‌کند

7:00 - 10 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۴۹۶۶
نماز شب و بیداری در سحرگاه گناهان را محو می‌کند
یک کارشناس علوم قرآنی ضمن اشاره به اهمیت، ثواب و سحرخیزی ارزش نماز شب را مورد بررسی قرار داد و اقامه آن را زمینه‌ساز محو شدن گناهان خواند.

محمدجواد فاضلی، کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان درباره دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان گفت: ماه رمضان ماه توبه، روزه و نزدیکی به خداوند متعال است. آمورزش گناهان و استجابت دعا از فواید این ماه محسوب می‌شود. در عین حال روایات، معصومان (ع) اهمیت سحرخیز در این ماه را مطرح کرده است نکته‌ای که در دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان نیز بر آن تاکید شده است. به جا آوردن نماز شب و خواندن دعای سحر در ماه رمضان از جمله اعمالی است که در وقت سحر سفارش شده است.

وی به مضمون دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان اشاره و تاکید کرد: در این روز بندگان از خداوند متعال می‌خواهد تا «اللَّهُمَّ نَبِّهْنِی فِیْهِ لِبَرَکاتِ أَسْحارِهِ، وَنَوِّرْ فِیْهِ قَلْبِی بِضِیاءِ أَنْوارِهِ، وَخُذْ بِکُلِّ أَعْضائِی إِلى اتِّباعِ آثارِهِ، بِنُورِکَ یا مُنِّورَ قُلُوبِ العارِفِین، خدایا آگاهم نما در آن برای برکات سحرهایش و روشن کن در آن دلم را به پرتو انوارش و بکار به همه اعضایم به پیروی آثارش به نور خودت،‌ای روشنی‌بخش دل‌های حق‌شناسان.» در این دعا معارفی همچون آگاهی از برکات و پرتو انوار سحرگاهی رمضان و پیروی و استفاده از سحرگاه رمضان از پروردگار خواسته می‌شود.

فاضلی بیان کرد: محدث شیعه در کتاب کافی، روایتی درباره سحر در باب «اوقات و حالاتی که در آن امید است دعا مستجاب شود» آورده است. اهمیت سحر تا جایی است که برخی از بزرگان می‌گویند حتی اگر کسی نتواند روزه بگیرد، ولی توفیق سحرخیزی داشته باشد و دقایقی قبل اذان بیدار شده وضو گرفته، حتی اگر نماز شب نمی‌خواند در آن لحظات بیدار باشد. در وصف متقین در قرآن کریم آمده است، وقتی اهل تقوا و پرهیز از گناه باشد توفیق این بیداری و لذت مناجات را می‌چشد باخدا راز و نیاز می‌کند. در آیه دیگر از صفات متقین همین استغفار سحر در کنار مطلق عبادت آمده است تا به حقیقتی اشاره کند که استفاده از برکت سحر و استغفار در آن شاخص در میان سایر عبادات است.

وی به آیات قران کریم اشاره و بیان کرد: خداوند متعال در آیه یک و دو سوره مزمل می‌فرمایند: «ای جامه به خود پیچیده، شب را جز اندکی بپاخیز، نیمی از شب را یا کمی از آن کم کن، یا بر نصف آن بیفزا، و قرآن را با دقت و تأمل بخوان» و امام صادق (ع) درباره این آیه فرمودند که مقصود از این آیه، سحری خیزی برای نماز شب و دعا است. در آیه ۷۹ سوره اسرا بیان شده است «و من اللیل فتَهَجَّد به نافلة لک عسی ان یبعثک ربک مقاما محمودا؛ و پاسی از شب را برای برپایی نافله شب (افزون بر دیگر واجبات، از خواب) برخیز؛ امید است که پروردگارت تو را به مقام محمود رساند.» امام صادق (ع) مى‌فرمایند: شرف مؤمن، نماز شب است و عزتش، آزار و اذیت نکردن مردم.

این کارشناس علوم قرآنی به روایتی در مورد سحر خیزی از نگاه ائمه معصومین (ع) پرداخت و تاکید کرد: نماز شب، گناه روز را محو مى‌کند و نور قیامت است. حضرت على (ع) مى‌فرمایند: گناهان و اعمال و رفتار بد انسان، موجب محرومیت او از نمازشب مى‌شود.

فاضلی در مورد جایگاه نماز شب تاکید کرد: تمام انبیا نماز شب داشتند. نماز شب، رمز سلامتى بدن و روشنایی قبر است. نماز شب، در اخلاق، رزق، برطرف شدن اندوه، اداى دین و نور چشم موثّر است. بهترین شما کسى است که اطعام کند، سلام را آشکارا بدهد و هنگامی‌که مردم در خوابند، نماز بخواند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *