گفت‌وگو|

توصیه‌هایی برای اهدای خون در ماه مبارک رمضان

9:00 - 05 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۴۹۳۴
توصیه‌هایی برای اهدای خون در ماه مبارک رمضان
‏مشاور امور خانواده و زنان سازمان انتقال خون با بیان اینکه فاصله بین افطار تا سحر زمان مناسبی برای اهدای خون روزه‌دارن است گفت: اهداکنندگان باید با مایعات گرم روزه‌ خود را باز کنند و از باز کردن روزه با آب سرد خودداری کنند.

آناهیتا حیدری در گفت‌وگو با میزان به بیان توصیه‌هایی برای اهدای خون روزه داران پرداخت و گفت: روزه‌ مانع اهدای خون نمی‌شود فاصله بین افطار تا سحر زمان مناسبی برای اهدای خون روزه‌دارن است و فرد روزه‌داری که قصد اهدای خون دارد، حتما باید سحری خورده باشد.

مشاور امور خانواده و زنان سازمان انتقال خون ضمن اشاره به اینکه توصیه می‌شود اهداکنندگان با مایعات گرم روزه‌ خودر باز کنند و از باز کردن روزه با آب سرد خودداری کنند، بیان کرد: توصیه می‌شود به ویژه در وعده سحر از مواد غذایی با کمیت کمتر و کیفیت بالاتر نظیر شیربرنج که شیرینی کمتری داشته باشد همراه با شیره انگور و فرنی و همچنین مواد غذایی که راحت‌تر جذب می‌شودند و هضمشان سخت نیست استفاده شود، بهتر است روزه‌داران اهدا کننده مواد غذایی سنگین که هضم سختی دارند را حذف کنند چراکه هر چه بدن هضم کمتری داشته باشد خون بهتری تولید می‌کند و به همان نسبت می‌توانیم اهدای خون بهتری داشته باشیم.

حیدری گفت: اهدا کنندگان می‌توانند در وعده افطار از شربت‌های مختلف نظیر قدومه و خاک شیر برای جبران مایعات از دست رفته بدن استفاده کنند.

وی درباره اهدای خون بانوان گفت: بانوان از گروه‌های کم خطر در جامعه هستند و طبق تحقیق‌هایی که صورت گرفته بسیار صادقانه و درست به سوال‌های پزشکان حاضر در مراکز انتقال خون پاسخ می‌دهند و می‌توانند اهداکنندگان بسیار خوبی باشند، اما متاسفانه از این مسئله بهره‌ای نمی‌بریم و مقدار اهدای خوت بانوان بسیار پایین و کمتر از ۵ درصد است و این در حالی است که در برخی از کشور‌ها حتی تا ۵۰ درصد اهدای خون مربوط به بانوان است.

وی ضمن اشاره به اینکه بیشترین اهدای خون در بانوان را در شهر‌های لرستان و کردستان داریم که حدود ۸ تا ۹ درصد است، ادامه داد: اگر بانوان اهدای خون داشته باشند می‌توانند این فرهنگ را در خانواده نیز جا بیندازند تا بقیه اعضای خانواده نیز اهدای خون داشته باشند.

مشاور امور خانواده و زنان سازمان انتقال خون در رابطه با اهدای خون بانوان بیشتر موانع فرهنگی وجود دارد، افزود: باید این آگاهی با بانوان داده شود که قبل از اهدا تمام موارد از جمله هموگلوبین خونشان مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر پزشک تشخیص دهد فردی کم خونی دارد از آن فرد خون گرفته نمی‌شود و از این رو نباید این باور را داشته باشند که با اهدای خون به بدنشان آسیب می‌رسانند.

حیدری با بیان اینکه پژوهش‌هایی که در دنیا صورت گرفته نشان می‌دهد افرادی که اهدا کننده خون هستند از نظر کارکرد قلب و عروق افرادی سالم‌تر هستند، توضیح داد: بانوانی که در زمینه اهدای خون نگرانی دارند کافیست تنها یک بار خون اهدا کنند تا متوجه شوند بسیاری از این نگرانی‌ها بی‌مورد است، اهدای خون هر یک نفر می‌تواند موجب نجات جان ۳ بیمار شود و به سلامتی شخص اهدا کننده کمک کند.

انتهای پیام/

 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *