رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

آیین تحلیف اعضای جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان زنجان برگزار شد

16:32 - 21 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۳۹۶۴
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
آیین تحلیف اعضای جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان زنجان برگزار شد
آیین تحلیف کارشناسان جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان زنجان با حضور سرپرست معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل، معاون مالی و پشتیبانی دادگستری کل و ساسان نظری رئیس هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی استان وتعدادی از اعضای هیئت مدیره در محل دادگستری برگزار شد.

خبرگزاری میزان-  سلیمی، در آیین تحلیف ۲۳ نفر از کانون کارشناسان رسمی دادگستری زنجان ضمن تبریک فرا رسیدن حلول ماه مبارک رمضان و تشکر از رئیس و اعضای هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان گفت: امر تخصصی نیازمند نظر یک متخصص آن رشته است و اظهارنظر کارشناسان یک راهنما برای قاضی است و این موضوع نیازمند اظهارنظر تخصصی برای به سرانجام رساندن پرونده است.

سرپرست معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان زنجان با اشاره به ارجاع بخشی از پرونده‌ها قضایی به کارشناسان و استفاده از نظریات کارشناسی در حوزه‌های مختلف گفت: اظهار نظر کارشناسان رسمی در موضوع ارجاع شده که برگرفته از مشاهدات و بررسی‌های میدانی است که باید دقیق و با در نظر گرفتن تمام جوانب قضیه باشد.

 وی علت عمده اطاله دادرسی برخی از پروند‌های قضایی را عدم ارائه به موقع و در مهلت تعیین شده نظرات کارشناسی بیان کرده و افزود: نظرات کارشناسان باید مستدل و مستند قانونی داشته باشد و از همه مهمتر در موعد تعیین شده اعلام نظر گردد تا پرونده‌ها دچار اطاله دادرسی نشوند.

سرپرست معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان زنجان کارشناسان را از اعلام نظر در خارج از حوزه تخصصی و کارشناسی خود برحذر داشته و تاکید کرد: نظرات کارشناسان حتما باید در حوزه تخصصی کارشناس باشد.

سلیمی شجاعت، دقت، تخصص و دوری از حاشیه‌ها را از مشخصات کارشناسان توصیف کرد و گفت: ارتباطات خارج از حد متعارف کارشناسان با طرفین پرونده باعث می شود که در مظان اتهام قرار بگیرند.

سرپرست معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان زنجان با اشاره به صراحت ماده ۲۶ قانون کارشناسان مبنی بر اخذ هر گونه مبلغی خارج از تعرفه تعیین شده توسط کارشناسان گفت: درصورت اخذ مبلغ به هر عنوان خارج از تعرفه قانونی باعث محکومیت به مجازات ارتشا خواهد بود و تعرفه دستمزد کارشناسی باید طبق آیین نامه‌های ابلاغی مد نظر قرار گیرد و همچنین ترمیم دستمزد باید به صورت مکتوب و مستند به دادگاه ارائه شود.

وی تأکید کرد: کارشناسان رسمی در انجام وظایف نسبت به توجه و رعایت مسئولیت‌های مدنی، کیفری، اخلاقی و انتظامی اهتمام کنند.

در پایان مراسم تعداد ۲۳ نفر از کارشناسان رسمی مراسم اتیان سوگند را بجا آوردند. 

انتهای پیام/ ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *