رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

چند پرده از قحطی و کشتار فلسطینیان در میانه بحران انسانی غزه

9:00 - 22 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۳۹۲۹
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
چند پرده از قحطی و کشتار فلسطینیان در میانه بحران انسانی غزه
رژیم صهیونیستی در اقدامی عمدی و با هدف اخراج اجباری، حتی سال‌خوردگان فلسطینی را در خانه‌هایشان به قتل می‌رساند.

خبرگزاری میزان – نظامیان رژیم صهیونیستی به‌تازگی یک شهروند فلسطینی سال‌خورده را به شهادت رساندند.

نظامیان رژیم صهیونیستی با یورش به منزل عطا ابراهیم المقید، شهروند ۷۳ ساله غزه که ناشنوا بود، وی را در منزلش به شهادت رساندند.

این اقدام با واکنش‌ و محکومیت بین‌المللی مواجه شد و جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز با انتشار بیانیه‌ای، گفت: آنچه از سوی رسانه‌های عبری‌زبان درباره اعتراف ارتش جنایت‌کار اشغال‌گر به کشتن عطا ابراهیم المقید، فلسطینی سال‌خورده و ناشنوای ۷۳ ساله در خانه خود در غرب شهر غزه با خونسردی و بدون هیچ‌گونه تهدیدی فاش شد، تلاش گمراه‌کننده ارتش اشغالگر برای فرار از پاسخ‌گویی درباره جنایات نظام‌مندی است که مرتکب شده است.

این بیانیه تاکید کرد: ما از جامعه بین‌المللی و نهاد‌های حقوقی و قضایی بین‌المللی می‌خواهیم که این جنایت‌ها را مستند و تلاش کنند تا این رژیم سرکش را در قبال جنایت‌هایش که همه مرز‌ها را درنوردیده، پاسخ‌گو کنند.

کشتار سال‌خوردگان غزه

این جدیدترین جنایت رژیم صهیونیستی علیه سال‌خوردگان غزه است که در ماه‌های اخیر تشدید شده است؛ در حالی که رژیم صهیونیستی برای ششمین ماه متوالی همچنان علیه مردم نوار غزه نسل‌کشی می‌کند، نهاد‌های بین‌المللی و حقوق بشری نگرانی شدید خود را نسبت به میزان بالای مرگ و میر و کشتار در میان سالمندان نوار غزه ابراز کردند.

ناظر حقوق بشر اروپا-مدیترانه (یورو-مد مانیتور) دلایلی را برای این نگرانی‌ها شامل بمباران، گرسنگی، کم‌آبی، سوءتغذیه و دسترسی نداشتن به مراقبت‌های پزشکی برشمرده است.

نهاد‌های امدادرسان و بشردوستانه به‌طور روزانه مرگ و میر سالمندان را به دلیل جنایات نظام‌مند و فراگیر رژیم صهیونیستی در قحطی و محرومیت از درمان در نوار غزه، به ویژه در شهر غزه و مناطق شمالی باریکه، ثبت می‌کنند.

بیشتر این موارد به بیمارستان‌ها نمی‌رسند، بیمارستان‌هایی که تنها تا حدی در شمال غزه فعال هستند، زیرا دسترسی به آن‌ها با توجه به حملات نظامی رژیم صهیونیستی دشوار است.

در نتیجه، پس از مرگ در خانه، سالمندان یا در نزدیکی محل سکونت خود یا در گور‌های موقتی که در سراسر نوار پراکنده شده‌اند، دفن می‌شوند؛ در حال حاضر بیش از ۱۴۰ گورستان از این دست وجود دارد.

یورو-مد مانیتور، می‌گوید که حملات رژیم صهیونیستی به شهادت بیش از ۴۰ هزار نفر از آغاز جنگ نسل‌کشی این رژیم در طول بیش از ۵ ماه پیش منجر شده است؛ ۹۲ درصد از این قربانیان غیرنظامی و ۷ درصد افراد مسن بودند.

هزاران قربانی بر اثر گرسنگی، سوءتغذیه و مراقبت‌های پزشکی ناکافی جان خود را از دست داده‎اند؛ این قربانیان غیرمستقیم در نظر گرفته می‌شوند، زیرا در بیمارستان‌ها ثبت نشده‎اند.

یکی از معدود بیمارانی که به‌تازگی با موفقیت به بیمارستان رفت، مردی ۷۲ ساله است که در بیمارستان کمال عدوان در شمال غزه به شهادت رسید؛ علت مرگ وی سوءتغذیه و کم‌آبی بدن بوده است.

به همین ترتیب، محمد شهیبر، یکی از ساکنان شهر غزه، گفت که ۸ تن از ساکنان سال.خورده در ۳ روز گذشته در محله الصبرا به دلیل انواع عوارض ناشی از سوءتغذیه، دسترسی نداشتن به مراقبت‌های بهداشتی و هوای سرد جان خود را از دست داده‌اند.

براساس گزارش اداره مرکزی آمار فلسطین، ۱۰۷ هزار نفر در نوار غزه بالای ۶۰ سال سن دارند که حدود ۵ درصد از کل جمعیت غزه را تشکیل می‌دهند؛ همه این افراد قربانی تجاوزات رژیم صهیونیستی شده‌اند که وضعیت انسانی خطرناکی را برای همه اقشار جامعه غزه ایجاد کرده است.

علاوه بر این، به دلیل هدف قرار دادن مداوم، گسترده و بی‌امان غیرنظامیان و همچنین گسترش قحطی، سوءتغذیه حاد و محرومیت از مراقبت‌های پزشکی ضروری، تأثیر این تخلفات بر گروه‌های آسیب‌پذیر ۲ برابر شده است.

یک زن سال‌خورده به نام شفاه صلاح‌الله، گفت: علاوه بر ویرانی و کشتاری که بیش از ۵ ماه است تجربه کرده‌ایم، اکنون در جنگ قحطی شدیدی به سر می‌بریم که مشابه آن را در گذشته شاهد نبوده‌ایم، دغدغه من همیشه برای ۵ فرزند و ۱۴ نوه‌ام است، زیرا ما با یک مبارزه واقعی برای یافتن زندگی روبرو هستیم.

این زن فلسطینی، اظهار کرد: من فشار خون بالا دارم و همیشه باید پیش از مصرف دارو غذا بخورم، اما نمی‌توانم غذا پیدا کنم و وقتی پیدا می‌کنم، همیشه می‌گویم باید آن را به فرزندانم بدهم؛ در این جنگ من خانه‌ام را از دست داده‌ام، دخترم و همسرم کشته شده‌اند و دختر دیگرم مجروح شده است.

جمعیت سال‌خورده نوار غزه به دلیل ضعف و ناتوانی در جابجایی خود بهای زیادی برای حملات رژیم صهیونیستی پرداخته‌اند؛ ۷۰ درصد از سالمندان مبتلا به بیماری‌های مزمن هستند که آن‌ها را بیشتر در معرض تأثیرات حملات رژیم صهیونیستی و بدتر شدن وضعیت انسانی قرار می‌دهد.

افراد مسن نوار غزه به روش‌های متعددی هدف قرار می‌گیرند، از جمله بمب‌گذاری‌های مرگ‌بار در خانه‌ها و حتی کشتارهای غیرقانونی، چه با شلیک تک‌تیرانداز یا پهپادها.

افراد مسن به‌طور جدی‌تر تحت تأثیر آسیب‌ها قرار می‌گیرند، زیرا به دلیل سن بالا و دسترسی نداشتن به مراقبت‌های بهداشتی مناسب، بهبودی آن‌ها نسبت به جمعیت عمومی دشوارتر است.

در میان حدود دو میلیون آواره در سراسر نوار غزه، سالمندان به دلیل وخامت شرایط بهداشتی ناشی از سرمای شدید هوا، کمبود آب و غذا، نبود مکان‌های خواب مناسب، و کمبود امکانات و تجهیزات و لوازم پزشکی کافی حتی در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی مستعد رنج بیشتر هستند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *