امیرعبداللهیان: امید بستن به آمریکا برای ممانعت از نسل‌کشی غزه یک شوخی دیپلماتیک است

18:21 - 15 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۲۹۴۱
امیرعبداللهیان: امید بستن به آمریکا برای ممانعت از نسل‌کشی غزه یک شوخی دیپلماتیک است
وزیر امور خارجه گفت: برخورد ما با رژیم نامشروع صهیونیستی باید قاطع و موثر باشد و در سایه یکپارچگی جهان اسلام کاخ سفید و این رژیم را باید به توقف جنگ و نسل‌کشی و بازگشایی مسیر‌های ارسال کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌ها در غزه وادار ساخت.

خبرگزاری میزان – حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در سخنرانی خود در نشست فوق‌العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی درباره تجاوزات جاری اسرائیل علیه ملت فلسطین سخنرانی کرد.

متن سخنرانی وی به این شرح است:

آقای رئیس، وزرای محترم.

برادران و خواهران گرامی، سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته: ابتدا از کشور‌های عضو برای موافقت با درخواست برگزاری این نشست و از دبیرکل محترم سازمان برای تشکیل فوری این جلسه تشکر می‌کنم.

در شرایطی که بار دیگر ما شاهد ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل در رسیدگی به دیرینه‌ترین و تلخ‌ترین بحران انسانی تاریخ معاصر هستیم، هم‌اندیشی کشور‌های اسلامی برای یافتن راه‌های عملی و اتخاذ اقدام‌های جدی‌تر برای حمایت از مردم فلسطین و کمک به برون رفت از وضعیت جاری در این سرزمین بسیار فوری و ضروری است.

نشست امروز ما در آستانه ماه مبارک رمضان و در شرایطی انجام می‌شود که تداوم نسل‌کشی و وضعیت انسانی در باریکه غزه و جنایت‌های جنگی در کرانه باختری در حال تبدیل شدن به یک فاجعه بی‌سابقه است؛ ممانعت کاملا آشکار و عامدانه آمریکا از هر گونه اقدام شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری از جنایت‌های بیشتر رژیم اسرائیل در غزه ثابت می‌کند که امید بستن به آمریکا برای ممانعت از نسل‌کشی جاری یک توهم و بیشتر یک شوخی دیپلماتیک است؛ آن‌ها خود همدست و شریک جنایت‌های رژیم اسرائیل هستند و اشک تمساح ریختن و برخی مواضع به ظاهر انسان‌دوستانه دولت‌مردان آمریکا نیز واقعیت را عوض نمی‌کند.

تداوم و نحوه جنایت‌های بی‌سابقه رژیم صهیونیستی، ثابت می‌کند که این رژیم جنایت‌کار، عامدانه سیاست نابودی «ملت فلسطین» را تعقیب می‌کند؛ تلاش این رژیم برای حمله به رفح نیز در همین راستا است البته جای تاسف است که مقام‌های عالی آمریکا با مواضع خود عملا به رژیم صهیونیستی چراغ سبز نشان می‌دهند که حمله نظامی به رفح صورت گیرد؛ آمریکا فقط می‌گوید مراقب عدم کشتار بیشتر غیرنظامیان باشید.

بی‌تردید هرگونه همکاری اقتصادی با این رژیم و کمک مالی، نظامی یا سیاسی به آن، به معنی همکاری و معاونت عملی در جنایت‌های صهیونیست‌ها و تسهیلِ تداوم ارتکاب اعمال شنیع آن از جمله در نسل‌کشی فلسطینی‌ها است، ما باید در نشست امروز خود ضمن حمایت کامل از اقدام دولت آفریقای جنوبی علیه رژیم آپارتاید اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری، بر قطع کامل هرگونه همکاری با این رژیم و تحریم گسترده‌تر کالا‌های تولیدی شرکت‌های صهیونیستی تاکید کنیم.

همچنین در چنین شرایط فاجعه‌آمیزی که آمریکا و متحدین مدعی حمایت از حقوق بشر پشتیبانی عملی از اقدام‌های این رژیم جانی را در پیش گرفته‌اند، کشور‌های اسلامی و سازمان همکاری اسلامی باید اقدام‌های عملی قاطع و موثری در حمایت از فلسطینی‌ها اتخاذ کنند؛ این تکلیف انسانی و اسلامی ما در حق برادران و خواهران فلسطینی است؛ ممانعت از وقوع فاجعه‌ای جدید در حق ملت فلسطین یک ضرورت تام و آنی است.

برخورد ما با رژیم نامشروع صهیونیستی باید قاطع و موثر باشد و در سایه یکپارچگی جهان اسلام کاخ سفید و این رژیم را باید به توقف جنگ و نسل‌کشی و بازگشایی مسیر‌های ارسال کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌ها در غزه وادار ساخت.

بی‌تردید این دوره با همه مصایب بر ملت مظلوم فلسطین خواهد گذشت، اما چگونگی نقش‌آفرینی تک‌تک کشور‌ها به‌ویژه ما دولت‌های اسلامی در برخورد با این بحران و نسل‌کشی آشکار، در این نبرد نابرابر بین مظلوم و ظالم و در حمایت از مظلوم و استیفای حقوق آن، در تاریخ ثبت خواهد شد؛ انتظار بجایِ افکار عمومی از سازمان همکاری اسلامی آن است که در برابر جنایت‌های صهیونیست‌های اشغال‌گر به محکومیت صرف جنایت‌های آن بسنده نکند و با تصویب قطعنامه‌ای موثر و کارآمد و انجام اقدام‌های عینی و موثر، کاری کند که به توقف جنایت و خون‌ریزی و قتل‌عام در فلسطین منجر شود.

در برهه کنونی آنچه می‌تواند به نحو موثرتری به مهار رژیم جعلی اسرائیل بیانجامد، اقدام قاطعانه و عملی کشور‌های اسلامی در اعمال فشار به صهیونیست‌ها از جمله انجام اقدام‌های تحریمی بازدارنده و در مورد آن دسته که هنوز با رژیم مزبور در تعامل هستند، قطع روابط دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری و اخراج سفرای رژیم مزبور و فراخوانی سفرای خویش در فلسطین اشغالی است.

آقای رئیس، خواهران و برادران گرامی، اکنون به روشنی مشخص شده که یکی از اهداف خطرناک صهیونیست‌ها ایجاد شرایط فروپاشی اجتماعی و مدنی در غزه و از میان بردن همه آثار حیات و هویت فلسطینی در این منطقه و راندن ساکنان غزه و کرانه باختری به کشور‌های مجاور است.

در همین راستا، باید به تلاش‌های مزورانه و با توجیه ظاهری «انتقال داوطلبانه» فلسطینی‌ها و نظایر آن پایان داد؛ باید کاملا هوشیار بود، زیرا این، عملا روش دیگری برای کوچاندن اجباری ساکنان غزه و کرانه غربی به کشور‌های عربی مجاور است؛ مواضع و تصمیمات اخیر کابینه و کنست رژیم جعلی صهیونیستی درباره مخالفت با تشکیل دولت مستقل فلسطینی نیز به روشنی پرده از چهره و ماهیت کریه این رژیم برداشت و نشان داد که این رژیم از اساس با هویتی به نام دولت فلسطین مخالف است و جز به نابودی کامل فلسطین و محو هویت فلسطینی نمی‌اندیشد.

ما معنقدیم ملت فلسطین به عنوان صاحبان اصلی این سرزمین، حق دارند در مورد سرنوشت و آینده خود تصمیم بگیرند و هیچ طرفی نمی‌تواند اراده و طرح‌های سیاسی خود را از بیرون بر آن‌ها تحمیل کند؛ آینده غزه و کل فلسطین باید توسط مردم فلسطین در چارچوب توافق فلسطینی- فلسطینی و بدون دخالت و تحمیل خارجی تعیین شود؛ بدون در نظر گرفتن این واقعیت و تعهد واقعی به استیفای حق مسلم ملت فلسطین در تعیین سرنوشت، هرگونه طرح و ابتکاری محکوم به شکست خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران بر این باور است تنها روش عملیِ مبتنی بر بنیاد‌های مستحکم انسانی، اخلاقی، عقلی، دمکراتیک و حقوقی پذیرفته شده در جهان برگزاری یک همه‌پرسی در میان ساکنان اصیل فلسطین شامل مسلمان، یهودی و مسیحی است؛ باید تاکید کنم که جغرافیای فلسطین یک کل به هم پیوسته است و اجزای آن تفکیک ناپذیرند؛ جمهوری اسلامی ایران باور دارد هرگونه سازوکار سیاسی برای آینده غزه که منجر به حذف بخشی از مردم فلسطین از حقوق خود شود، محکوم به شکست و غیرقابل اجرا است؛ بدون شک اداره آینده غزه باید توسط مردم فلسطین مشخص شود.

 همچنین، برخلاف برخی طرح‌های پیشنهاد شده درباره نحوه اداره غزه پساجنگ، تصمیم‌گیری و اقدام در این باره را حق ملت فلسطین و گروه‌های فلسطینی فعال در صحنه دانسته و در این زمینه بر ضرورت توجه به مذاکره فلسطینی- فلسطینی و احترام به توافق‌های حاصله توسط آنان تاکید داریم.

ما به جنبش‌های مقاومت فلسطین از جمله جنبش آزادی بخش حماس در مقابله با اشغالگری به‌عنوان جنبشی که ریشه در مردم فلسطین دارد، نگاه می‌کنیم؛ ما شدیدا اقدام‌های رژیم صهیونیستی در جداسازی شمال نوار غزه از جنوب، اعمال گرسنگی برای کوچ اجباری مردم از شمال غزه، جلوگیری از بازگشت مردم به مناطق مسکونی خود در وسط و شمال و جلوگیری از دسترسی نهاد‌های امدادرسانی سازمان ملل به کل ساکنان غزه را محکوم می‌کنیم.

این یک آزمون تاریخی برای سازمان همکاری اسلامی به‌عنوان نماد و نماینده همه امت اسلامی است. باید صریح و جدی باشیم و این جدیت را به شیوه‌ای روشن به رژیم صهیونیستی و حامیانش نشان دهیم؛ توقف همه همکاری‌های اقتصادی و تجاری و سیاسی از سوی کشور‌های اسلامی با رژیم صهیونیستی حداقل کاری است که مردم مقاوم فلسطین از ما به‌عنوان دولت‌های مسلمان انتظار دارند.

شایسته است سازمان همکاری اسلامی ضمن تقدیر از آفریقای جنوبی به خاطر اقدام شجاعانه و مسئولانه در طرح دعوا علیه رژیم اسرائیل نزد دیوان بین‌المللی دادگستری، از هیچ اقدامی برای پیگیری این دعوا تا حصول نتیجه دریغ نورزد؛ هرگونه حمایت و همدستی در ارتکاب جنایت‌های شدید بین‌المللی، به مثابه معاونت و مباشرت در ارتکاب این جنایت‌های محسوب شده و مسئولیت بین‌المللی دولت‌های حامی و نیز مسئولیت کیفری رهبران این کشور‌ها را در پی دارد.

باید اقدام‌های موثری برای بازداشتن رژیم صهیونیستی از هرگونه اقدام شیطانی احتمالی در قدس شریف و علیه نمازگزاران فلسطینی در ایام ماه مبارک رمضان اتخاذ و عواقب چنین اقدام احتمالی نیز یادآوری شود.

در پایان مایلم در پایان پیشنهادات عملی زیر را مورد تاکید قرار دهم:

۱.     ضرورت دارد توقف فوری نسل‌کشی و جنایت‌های جنگی، آتش‌بس دائم و توقف فوری جنگ و عقب‌نشینی ارتش اسرائیل به خارج از نوار غزه و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مقدار مورد نیاز به همه مناطق نوار غزه بدون قیدوشرط، بی‌وقفه و فورا ارسال شود
۲.     شرایط امکان اسکان موقت برای کسانی که خانه‌های خود را از دست داده‌اند، سریعا فراهم شود. 
۳.     بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر نوار غزه راه‌اندازی و تجهیز شود 
۴.     مجروحین دارای آسیب شدید و وخامت حال به‌ویژه کودکان و زنان به خارج از فلسطین جهت ادامه درمان منتقل شوند 
۵.     به‌عنوان یک اقدام فوری و ملموس، معبر رفح هرچه سریع‌تر به‌طور کامل با همکاری دبیرکل سازمان ملل بازگشایی شود تا شرایط لازم برای آغاز فوری بازسازی (ویرانی‌های نوار غزه) سرزمین فلسطین فراهم شود. 


از حسن توجه شما متشکرم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *