ایروانی: کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی باید بدون تبعیض اجرا شود

20:13 - 14 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۲۷۴۴
ایروانی: کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی باید بدون تبعیض اجرا شود
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل با محکوم کردن استفاده از تسلیحات شیمیایی، تاکید کرد که هرگونه تحقیق در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی باید کاملا منطبق با رویه‌های کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی انجام شود.

خبرگزاری میزان - امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در سخنرانی که در نشست شورای امنیت پیرامون: «وضعیت در خاورمیانه: (سوریه - شیمیایی)» داشت، ضمن تاکید بر اینکه ایران بار دیگر استفاده از تسلیحات شیمیایی را در هر مکان، زمان، توسط هر کسی و تحت هر شرایطی محکوم می‌کند، گفت: هرگونه تحقیق در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی می‌بایست بی‌طرفانه و کاملا منطبق با رویه‌های کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی باشد.

متن کامل سخنرانی ایروانی به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
آقای رئیس

جمهوری اسلامی ایران بار دیگر استفاده از تسلیحات شیمیایی را در هر مکان، زمان، توسط هر کسی و تحت هر شرایطی به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کند.

مجددا تاکید می‌کنیم که هرگونه تحقیق در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی می‌بایست بی‌طرفانه، حرفه‌ای، معتبر و عینی بوده و کاملا منطبق با الزامات و رویه‌های کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی باشد.

به همان اندازه بسیار مهم است که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی بتواند وظایف خود را به شیوه‌ای بی‌طرفانه، حرفه‌ای و عینی انجام دهد تا حقایق را براساس نتیجه‌گیری‌های مبتنی بر شواهد بیابد.

مجددا تکرار می‌کنیم که کنوانسیون باید به‌طور کامل، موثر و بدون تبعیض اجرا شود.

جمهوری اسلامی ایران معتقد است سیاسی کردن اجرای کنوانسیون و بهره‌برداری سیاسی از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، اعتبار سازمان و کنوانسیون را به خطر می‌اندازد.
 
آقای رئیس

جمهوری عربی سوریه به‌عنوان طرف متعهد به کنوانسیون، به تعهدات خود و همکاری نزدیک با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ادامه می‌دهد.
 
مقام‌های ملی سوریه نه‌تنها گزارش‌های ماهانه‌ای را درباره جزئیات فعالیت‌ها در کشورشان ارسال کرده‌اند، بلکه به‌طور فعال با فراهم کردن امکانات لازم در راستای تسهیل‌گری بیست‌وششمین دور مشاوره برای تیم ارزیابی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که از ۲۳ ژانویه تا یکم فوریه ۲۰۲۴ برگزار شد، گام برداشت. 

علاوه بر این، سوریه دهمین دور بازرسی از مرکز مطالعات و تحقیقات علمی را در دسامبر ۲۰۲۳ تسهیل کرد؛ گزارش‌های دبیرخانه فنی تایید می‌کند که سوریه کمک، دسترسی و پشتیبانی مورد نیاز، از جمله در حوزه اداری و لجستیکی را طبق درخواست‌های تیم بازرسی ارائه کرده است؛ این مهم شاهد دیگری بر همکاری مداوم سوریه با دبیرخانه فنی است.

به این ترتیب، در ۲۷ فوریه ۲۰۲۴، دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به مقام‌های ملی سوریه در مورد بسته شدن سه موضوع باقیمانده در مورد اعلامیه اولیه سوریه و باقی موضوع‌هایی که ممکن است بسته شوند، اطلاع داد.

این تحول چشمگیر بر اهمیت حفظ رویکرد غیرسیاسی در این موضوع تاکید می‌کند.

از برخی کشور‌ها می‌خواهیم تا قبل از پایان چنین رایزنی‌ها، از اتهام‌های سیاسی بی‌اساس علیه سوریه یا قضاوت‌های زودهنگام خودداری کنند.
 
آقای رئیس

جمهوری اسلامی ایران از ادامه گفت‌وگوی سازنده بین سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای رسیدگی به مسائل باقی‌مانده و رساندن پرونده به یک راه‌حل نهایی و قطعی حمایت می‌کند.

این رویکرد برای حصول اطمینان از شفافیت، پاسخگویی و حل‌و‌فصل رضایت‌بخش مسائل باقی مانده، حیاتی است.

موجب تاسف است که برخی از کشور‌های غربی در جریان بیست‌وهشتمین اجلاس کنفرانس کشور‌های عضو کنوانسیون، به دنبال اتخاذ یک قطعنامه مناقشه‌برانگیز و سیاسی شده‌اند.

متاسفانه این قطعنامه به دنبال پیشبرد اهداف سیاسی برخی از کشور‌ها بوده و در مقطعی حساس مطرح شده است؛ مقطعی که دولت سوریه مجدانه برای بهبود شرایط بشردوستانه و ارائه خدمات ضروری تلاش می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران خواستار تلاش‌های سازنده شورای امنیت است و از اعضای شورا انتظار ایفای نقش مثبت دارد.
 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *